Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Tiskové zprávy

2022

Na zámku Ohrada vystavují akvarely velikána české ilustrace Mirko Hanáka

Na zámku Ohrada vystavují akvarely velikána české ilustrace Mirko Hanáka13. května 2022

Na letošní sezónu připravilo Národní zemědělské muzeum Ohrada mimořádnou výstavu Mirko Hanák – malíř a ilustrátor. K vidění je 50 originálů autorových akvarelů, většinou ilustrací ke knihám o přírodě, ale i umělcova volná tvorba.

Výstava je ke zhlédnutí do 20. července 2022.

ke staženídocfoto


Zámek Kačina zve na Muzejní noc

Zámek Kačina zve na Muzejní noc12. května 2022

V sobotu 21. května čeká návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina kulturní akce NOČNÍKačina. V 19 hodin se otevřou brány zámeckého parku, kde bude připraven zajímavý kulturní program a po setmění proběhne oblíbená videomappingová show na fasádě zámku.

ke staženídocfoto


V pátek do autokina, v neděli do depozitáře – netradiční akce v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi

V pátek do autokina, v neděli do depozitáře – netradiční akce v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi11. května 2022

Národní zemědělské muzeum v Čáslavi zve ve spolupráci s Kino na kolečkách do autokina! Promítat se bude v pátek 13. května od 21:30 hodin v areálu muzea. V neděli muzeum nabízí možnost nahlédnout do jinak veřejnosti nepřístupného depozitáře. Komentované prohlídky proběhnou ve 14 a v 15 hodin.

ke staženídocfoto


Fotografická výstava přiblíží studentskou tvorbu i současné zemědělství

Fotografická výstava přiblíží studentskou tvorbu i současné zemědělství 6. května 2022

Národní zemědělské muzeum zve na fotografickou výstavu studentů Ateliéru reklamní fotografie Vysoké školy Tomáše Bati ve Zlíně a Vysoké školy kreativní komunikace v Praze. Studenti pomáhali s fotografickou dokumentací současného zemědělství pro potřeby Fotoarchivu muzea. Výstava Studenti fotografují zemědělství je ke zhlédnutí do 31. června.

Veřejná vernisáž se koná v úterý 10. května v 17 hodin v budově NZM Praha.

ke staženídocfoto


Soutěž Věda pro zemi je letos vyhlášena s podtituly Tradiční rybolov a akvakultura a Běžné i netradiční obiloviny

Věda pro zemi2. května 2022

Proč je biodiverzita živočichů v zemědělské krajině důležitá? V jakém přírodním prostředí vznikají vilové čtvrti a jak se společně proměňují? Odpovědi přinese společná přednáška vítězek loňského ročníku soutěži Věda pro zemi 2021, která se uskuteční 3. května v 17 hodin v NZM Praha. Letos je Věda pro zemi vyhlášena se dvěma podtituly – Tradiční rybolov a akvakultura a Běžné i netradiční obiloviny.

ke staženídocplakát


Sobotní Bylinkový den s programem pro celou rodinu

Sobotní Bylinkový den s programem pro celou rodinu 20. dubna 2022

Prodej bylinek, sazenic, bylinkových výrobků, ale i odborné přednášky, workshopy a dílny pro děti přinese sobotní Bylinkový den. Koná se 23. dubna od 9 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné.

ke staženídocfoto


Den bezpečnosti i mistři graffiti v muzeu zemědělských strojů v Čáslavi

Den bezpečnosti i mistři graffiti v muzeu zemědělských strojů v Čáslavi20. dubna 2022

Už 21. dubna se v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi uskuteční oblíbený Den bezpečnosti. Akce je určena především dětem z mateřských a základních škol. Koná se od 9 do 13 hodin a děti se budou moci seznámit s činností složek Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Zdravotnické záchranné služby i dalších organizací, jejichž akční ukázky práce proběhnou přímo v areálu muzea.

ke staženídocfoto


Kačina zve na Chotkovské slavnosti a druhý ročník Kačinských her

Kačina zve na Chotkovské slavnosti a druhý ročník Kačinských her

19. dubna 2022

K dubnovému otevření turistické sezóny na zámku Kačina patří i Chotkovské slavnosti a Kačinské hry. V sobotu 23. dubna si návštěvníci budou moci opět vyzkoušet historické sporty, při kterých se kdysi bavila šlechta i chudý lid. Součástí akce jsou prohlídky zámeckých interiérů, výstav a expozic, tržnice i divadlo pro děti.

ke staženídocfoto


Nová sezona v muzeu zemědělské techniky nabídne víkendové akce, prohlídky pro seniory i autokino

NZM Čáslav8. dubna 2022

Kromě tradičních akcí, jako jsou Den bezpečnosti či Pradědečkův traktor, proběhnou letos v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi také výstava i akce věnované traktorům domácí výroby. Muzeum myslelo i na seniory a nachystalo pro ně speciální komentované prohlídky. Na výstavě Vojáčci v krajině si přijdou na své milovníci vojenské tematiky, nově jsou vystaveny také kočáry a zaujme i venkovní panelová výstava Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství. 

ke staženídocfoto


Letošní rok bude v Národním zemědělském muzeu ve Valticích ve znamení výročí G. J. Mendela

Letošní rok bude v Národním zemědělském muzeu ve Valticích ve znamení výročí G. J. Mendela8. dubna 2022

Rok 2022 se nese ve znamení oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. V muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny pro návštěvníky připravili výstavu věnovanou tomuto významnému géniovi nazvanou G. J. Mendel – zakladatel genetiky, šlechtitel, ovocnář. Ke zhlédnutí bude do 30. října.

ke staženídocfoto


Do neděle je možné navštívit největší modulovou železnici v Praze. Délka jednokolejné tratě je přes 70 metrů!

Do neděle je možné navštívit největší modulovou železnici v Praze.

7. dubna 2022

Do neděle 10. dubna je v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné možné navštívit výstavu Modulové kolejiště. Představí průřez všemi časovými epochami československé železniční dopravy.

ke staženídocfoto


Sváteční víkendy na Kačině – prohlídky zámecké  knihovny i hledání velikonočních vajec v parku

Velikonoce na Kačině7. dubna 2022

Na nadcházející víkendy nachystali na zámku Kačina pro návštěvníky sváteční program. V sobotu 9. dubna se uskuteční speciální prohlídky chotkovské knihovny v rámci akce Brány památek dokořán – Kačina dokořán a začnou také Velikonoce na Kačině, které pokračují i o víkendu 15. – 18. dubna. Nejen rodiny s dětmi mohou hledat obří velikonoční vejce v zámeckém parku. Také zámecké prohlídkové okruhy budou zaměřeny na velikonoční tematiku.

ke staženídocfoto


Přijďte se podívat na nejnovější zemědělské technologie. NZM v Ostravě zve na výstavu Zemědělství 4.0

Přijďte se podívat na nejnovější zemědělské technologie. NZM v Ostravě zve na výstavu Zemědělství 4.06. dubna 2022

Svahová sekačka naváděná GPS, multifunkční polní robot, plně autonomní stroj Farmbot nebo třeba 3D čokotiskárna – nejen tyto technologické unikáty najdou návštěvníci Národního zemědělského muzea v Ostravě na výstavě Zemědělství 4.0.  Výstava je doplněna o panely srovnávající vize moderní techniky z doby před 70 až 100 lety s tím, kam se technologie skutečně posunuly. Výstava začíná 5. dubna a potrvá do 28. února 2023.

ke staženídocfoto


Areál Kačina zahajuje návštěvnickou sezónu, první návštěvníci mají komentované prohlídky zdarma

Areál Kačina zahajuje návštěvnickou sezónu23. března 2022

Letošní návštěvnická sezóna v Národním zemědělském muzeu Kačina začíná už tuto sobotu 26. března. Atraktivním programem se snaží navázat na loňskou rekordní návštěvnost, která překonala stotisícovou hranici.

ke stažení: docfoto


Národní zemědělské muzeum připravilo program pro ukrajinské uprchlíky. Vstup mají zdarma.

Národní zemědělské muzeum Praha16. března 2022

Překlad obsahu expozic a výstav, hru pro děti a především vstup zdarma nabízí Národní zemědělské muzeum v Praze ukrajinským návštěvníkům. Ve spolupráci s městskou částí Praha 7 bude v muzeu působit také dětská skupina pro předškoláky. Od dubna budou vstup zdarma nabízet i ostatní pobočky muzea v regionech.

ke stažení: docplakát


Zažijte pravou Masopustní zabijačku!

Masopustní zabijačka15. února 2022

Masopustní veselí a atmosféru domácí zabijačky mohou zažít v sobotu 19. února návštěvníci Národního zemědělského muzea na zámku Ohrada. Od 9 do 16 hodin je čekají ukázky přípravy a ochutnávky tradičních zabijačkových specialit, připomenutí masopustních zvyků, živá kapela i vystoupení maškar.

ke stažení: docfoto


Kačina měla poprvé v dějinách přes 100 tisíc návštěvníků

zámek Kačina28. ledna 2022

Přesně 101 582 lidí navštívilo v loňském roce Národní zemědělské muzeum na zámku Kačina. Jedná se o návštěvnický rekord, přestože sezona byla kvůli opatřením v epidemii Covid 19 značně omezená. Muzejníci v průběhu roku vsadili na tematické víkendové akce, nové expozice a výstavy i aktivity v zámeckém  parku.

ke stažení: docfoto


Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu 202218. ledna 2022

Zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality mohou účastníci akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Koná se v sobotu 22. ledna od 10 do 17 hodin a jako každý rok nebudou chybět ukázky práce řezníka, ochutnávky a prodej gastronomických specialit, workshopy či Řeznická kapela.

ke staženídocfoto


Národní zemědělské muzeum zopakuje oblíbený seriál přednášek o dějinách zahradního umění

Nový pohled na dějiny zahradního umění11. ledna 2022

Od 18. ledna do 5. dubna se v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné uskuteční cyklus deseti přednášek věnovaných dějinám zahradního umění. Generální ředitel muzea Zdeněk Novák představí nejen profesi zahradních architektů, ale především historii a zajímavosti vývoje tvorby zahrad u nás i ve světě. Přednášky z cyklu Nový pohled na dějiny zahradního umění probíhají vždy v úterý od 17 do 19 hodin a vstup je zdarma.

ke stažení: docfoto