Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Tiskové zprávy

2019

květen

S Životem u vody seznámí návštěvníky Muzejní noc na loveckém zámku Ohrada

Muzejní noc Život u vody, Národní zemědělské muzeum Ohrada17. května 2019

V sobotu 25. května je nejen pro rodiče a děti přichystána Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Ohrada. Od 16 do 22 hodin se mohou malí i velcí návštěvníci dozvědět, jak se žije rostlinám a zvířatům v blízkosti vodních ploch a toků. Připraven je také doprovodný program a živá hudba.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Milovníci psích plemen se sejdou na Kačině

Výstava psů na Kačině16. května 2019

Již 22. ročník Výstavy loveckých psů pořádá v sobotu 25. května Národní zemědělské muzeum Kačina. Od 9 hodin se zde mohou návštěvníci seznámit s jednotlivými plemeny a načerpat zkušenosti od chovatelů.

ke stažení: docx

 

Letenský muzejní den v Národním zemědělském muzeu přinese prohlídky expozic a výstav zdarma!

Národní zemědělské muzeum Praha14. května 2019

V sobotu 18. května se u příležitosti Mezinárodního dne muzeí a galerií koná Letenský muzejní den. V Národním zemědělském muzeu v Praze je v tento den vstup do všech expozic a na výstavy zdarma. Na návštěvníky čekají komentované prohlídky expozic, divadélko pro děti a speciální prohlídky krytu civilní obrany, který se nachází pod muzeem.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Jedinečná vyhlídka na Prahu nyní i mimo návštěvní hodiny

7. května 2019Střešní vyhlídka, Národní zemědělské muzeum Praha

Neopakovatelný výhled na Prahu nyní nabízí Národní zemědělské muzeum v Praze také mimo běžné návštěvní hodiny. Západ slunce nad Pražským hradem, piknik a posezení na trávníku s vyhlídkou 360° je možné na střeše muzea zažít nově každý čtvrtek od 17.30 do 21.30 hodin.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Za poznáním do muzea! Národní zemědělské muzeum představilo řadu nových programů nejen pro školáky

Lektorský program Voda je život, Národní zemědělské muzeum Praha6. května 2019

Za poznatky a zážitky se mohou třídy vypravit do poboček Národního zemědělského muzea v Praze a na zámky Ohrada a Kačina. Řadu nových výukových programů připravili lektoři muzea pro všechny věkové kategorie školáků.

ke stažení: docx

 

duben

Oceněná výstava o kolektivizaci českého venkova Rozkulačeno je k vidění na zámku Kačina

Výstava Rozkulačeno na zámku Kačina26. dubna 2019

Od čtvrtka 2. května mají návštěvníci Národního zemědělského muzea Kačina možnost zhlédnout výstavu Rozkulačeno, která se věnuje tématu kolektivizace českého venkova. Panelová výstava byla v roce 2017  oceněna zvláštní cenou poroty soutěže Gloria Musaealis 2016.

ke stažení: docx

 

130 let od narození Jaroslava Spirhanzla Duriše, významného pedologa a básníka Českého Meránu

Jaroslav Spirhanzl Duriš26. dubna 2019

27. dubna uplyne 130 let od narození Jaroslava Spirhanzla Duriše, významné osobnosti české i světové zemědělské vědy. Národní zemědělské muzeum má ve své sbírce více než dvě stovky jeho kreseb a maleb zemědělských usedlostí.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení

 

Lovecký zámek Ohrada zve na Jarní hodování

Jarní hodování, Národní zemědělské muzeum Ohrada23. dubna 2019

V sobotu 27. dubna od 10 do 16 hodin připravilo Národní zemědělské muzeum Ohrada akci k zahájení sezóny nazvanou Jarní hodování. Na návštěvníky čeká prožitek staročeské zabijačky a ochutnávka domácích produktů. Součástí budou také ukázky řeznického řemesla, prodejní stánky a živá hudba.

ke stažení: docx

 

Den bezpečnosti v Národním zemědělském muzeu Čáslav

Den bezpečnosti, Národní zemědělské muzeum Čáslav23. dubna 2019

Ve čtvrtek 25. dubna od 9 do 13 hodin pořádá muzeum zemědělské techniky v Čáslavi oblíbený Den bezpečnosti. Zábavně vzdělávací akce je určena žákům základních škol i široké veřejnosti. V nabitém dopoledním programu bude k vidění zejména práce složek Integrovaného záchranného systému. 

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu

Bylinkový den, Národní zemědělské muzem Praha18. dubna 2019

V sobotu 27. dubna od 10 do 17 hodin se koná již třetí ročník oblíbené akce Bylinkový den v muzeu. Kromě bylinkového trhu se mohou návštěvníci zúčastnit odborných přednášek a workshopů. Pro děti je přichystáno divadlo. 

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Lovecký zámek Ohrada má nový přírůstek do muzejní sbírky – dermoplastiku losice

Dermoplastika losice, Národní zemědělské muzeum Ohrada15. dubna 2019

V loňském roce se Národnímu zemědělskému muzeu Ohrada podařilo získat preparát dospělé samice losa evropského. Nyní je vystaven jako součást expozice původní srstnaté zvěře, v příštím roce chystá muzeum výstavu věnovanou právě losům.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Historická technika pohledem studentů

Kouzlo historické techniky, Národní zemědělské muzeum Praha11. dubna 2019

Od pátku 26. dubna mají návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze možnost zhlédnout výstavu kreseb Kouzlo historické techniky. Už 13. ročník výstavy prezentuje práci studentů katedry architektury ČVUT v Praze. Výstava je umístěna v expozici Jede traktor a potrvá až do 9. června.

ke stažení: docx

 

Zámek Kačina zve na komentovanou prohlídku zámeckého divadla

Kačina, zámecké divadlo5. dubna 2019​

V sobotu 13. dubna připravili v Národním zemědělském muzeu Kačina speciální prohlídku zámeckého divadla. Program se koná v rámci akce Brány památek dokořán. Kačinským divadlem návštěvníky provedou historici a restaurátoři, kteří je seznámí se zajímavými historickými souvislostmi.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)

 

Dobrodružství pro všechny od 2 do 99 let nabídne Festival ABC

Festival ABC, Národní zemědělské muzeum Praha5. dubna 2019​

O víkendu 13. a 14. dubna přivítá Národní zemědělské muzeum v Praze rodinný Festival ABC. Děti i rodiče se mohou těšit na spoustu zábavy ve vnitřních i venkovních prostorách muzea. Vyzkouší si nejnovější technologie a virtuální realitu, vědecké experimenty, poslechnou přednášky s osobnostmi a nebudou chybět nejrůznější hračky pro holky i kluky. Připravena je navíc velká vědomostní hra a tombola o hodnotné ceny.

ke stažení: docx

březen

Klukovské sny se plní v Národním zemědělském muzeu Čáslav

Klukovský sen, Národní zemědělské muzeum Čáslav28. března 2019

Od soboty 6. dubna mají návštěvníci muzea zemědělské techniky v Čáslavi možnost navštívit tematickou výstavu Klukovský sen. Unikátní sbírka zemědělských modelů hraček tu bude prezentována až do konce letošní návštěvnické sezony. V areálu muzea letos proběhnou také oblíbené akce Den bezpečnosti a Pradědečkův traktor. V tomto roce bude v areálu muzea rovněž zahájena stavba nového nízkonákladového depozitáře pro uložení muzejních sbírek.

ke stažení: docx, obrázky (zip)

 

Zámek Kačina zve na sezonu plnou akcí a výstav

Sezona 2019 na Kačině26. března 2019

Letošní sezona v Národním zemědělském muzeu Kačina začíná už 30. března a přináší celou řadu novinek. Kurátoři muzea českého venkova chtějí navázat na loňskou zatím nejúspěšnější sezonu, kdy zámek navštívilo téměř 80 tisíc návštěvníků. Pro tento rok oživili stávající expozice a připravili několik nových výstav a tematických akcí.

ke stažení: docx, obrázky (zip)

 

Národní zemědělské muzeum zve na výlety na své pobočky v regionech

Národní zemědělské muzeum, sezona 201925. března 2019

Kromě hlavní výstavní budovy v Praze na Letné provozuje Národní zemědělské muzeum také několik poboček v regionech – zámky Kačina a Ohrada, muzeum zemědělské techniky v Čáslavi a pobočky ve Valticích a Znojmě. Na všech čeká v letošní sezoně návštěvníky řada novinek, výstav a víkendových akcí. Letos bude také dokončena stavba nového muzea v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě.

ke stažení: docx

 

Lovecký zámek Ohrada zahájí sezonu výstavou fotografií exotických zvířat

Výstava Do divočiny, Národní zemědělské muzeum Ohrada21. března 2019

Národní zemědělské muzeum Ohrada zve návštěvníky na svou první letošní výstavu Do divočiny – soubor velkoformátových fotografií exotických zvířat. Autory jsou otec a syn, Vladimír Čech starší a mladší. Návštěvníky v průběhu roku čeká také řada víkendových akcí a další dvě výstavy. Brány loveckého zámku Ohrada se otevírají 1. dubna.

ke stažení: docx

 

Složitý osud letenské budovy a sbírek Národního zemědělského muzea – stavba slaví 80 let

budova NZM na Letné, návrh architekta Babušky14. března 2019

Hlavní výstavní budova Národního zemědělského muzea v Praze na Letné byla postavena právě před 80 lety. Svému původnímu účelu však začala plnohodnotně sloužit až v posledních několika letech. Budovu záhy po stavbě obsadila německá armáda a po únorovém převratu zase z nařízení komunistické strany Stavební podniky, n. p. V roce 1994 byla celá stavba vrácena k užívání muzeu a v roce 2014 začala rozsáhlá rekonstrukce do původní podoby z roku 1939. Dnes již plnohodnotně slouží potřebám muzea.

ke stažení: docx

 

únor

Národní zemědělské muzeum se otevírá neslyšícím

Národní zemědělské muzeum se otevírá neslyšícím

28. února 2019

Národní zemědělské muzeum připravilo šest videí pro neslyšící, ve kterých představuje činnost muzea a jeho jednotlivých poboček. Od března si také mohou větší skupiny neslyšících a školy pro sluchově postižené objednat v hlavní výstavní budově v Praze speciální prohlídky s tlumočníkem. První veřejná komentovaná prohlídka s tlumočením do českého znakového jazyka se koná v neděli 3. března ve 14 hodin v rámci festivalu Týden komunikace.

ke stažení: docx

 

Masky a maškary jsou vítány! Národní zemědělské muzeum opět chystá masopustní program

Letenský masopust 2019, Národní zemědělské muzeum Praha

21. února 2019

V sobotu 2. března od 10 hodin se v Národním zemědělském muzeu již po šesté chystá zajímavý masopustní program. Na účastníky Letenského masopustu čekají ukázky lidových tanců, výstava masek a fotografií, dopolední hra pro děti, divadelní pohádky nebo třeba drátenický workshop. Nebude chybět občerstvení a živá hudba.

ke stažení: docx, obrázky (zip)

 

Od smrti bratranců Veverkových uplynulo 170 let. Originál ruchadla je k vidění v Národním zemědělském muzeu

Ruchadlo bratranců Veverkových, Národní zemědělské muzeum11. února 2019

Ve dnech 12. a 23. února uběhne 170 let od úmrtí bratranců Veverkových – vynálezců ruchadla. Jména Václav Veverka (1790–1849) a František Veverka (1799–1849) zná v Česku každý školák, málokdo však ví, že za příběhem ruchadla stojí složité a přelomové období historie českého zemědělství. Originál ruchadla je od dubna 2018 k vidění v Národním zemědělském muzeu v expozici Zemědělství.

ke stažení: docx, obrázky (zip)

 

Národní zemědělské muzeum v jubilejním roce 2018 navštívilo přes půl milionu návštěvníků

Vernisáž expozice Zemědělství, Národní zemědělské muzeum6. února 2019

Téměř šest set tisíc lidí v loňském roce navštívilo Národní zemědělské muzeum. Pro muzeum je to největší počet návštěvníků v jeho stoleté historii. Ke stále stoupajícímu počtu návštěvníků přispívají především nové expozice, dílčí výstavy a doprovodné víkendové akce v Praze i na pobočkách v regionech.

ke stažení: docx

 

leden

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje soutěž o nejlepší vědecké práce studentů

Věda pro zemi 2019, Národní zemědělské muzeum31. ledna 2019

Národní zemědělské muzeum organizuje soutěž Věda pro zemi již počtvrté, a to v kategoriích bakalářská, diplomová a doktorská práce. Jednotliví autoři se mohou přihlásit ve všech třech kategoriích. Cílem soutěže je vytvořit podmínky pro odbornou diskuzi se zástupci z akademické sféry, praxe, soukromého i neziskového sektoru a státní správy.

ke stažení: docx

 

Otevřená výzva Národního zemědělského muzea nabízí výtvarníkům možnost účasti na výstavě „Cykly“

Otevřená výzva k výstavě Cykly, Národní zemědělské muzeum23. ledna 2019

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje otevřenou výzvu výtvarným umělcům – jednotlivcům i uměleckým školám – k zapojení do muzejního výstavního projektu s pracovním názvem Cykly. Výstava Cykly bude probíhat v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné od 19. 9. 2019 a v roce 2021 se přesune do nové pobočky muzea v Ostravě.

ke stažení: docx

 

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu21. ledna 2019

V sobotu 26. ledna se koná již dvanáctý ročník oblíbené akce Národního zemědělského muzea Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Návštěvníky čekají ochutnávky gastronomických specialit, ukázky postupů zpracování masa, workshopy i divadýlko pro děti.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Oblíbenou řadu obrázkových statistik rozšířily publikace Voda, Půda a Potraviny

Obrázkové statistiky Voda, Půda, Potraviny; Národní zemědělské muzeum 18. ledna 2019

Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s resortními organizacemi Ministerstva zemědělství vydalo další tři díly oblíbených obrázkových statistik. Tentokrát se týkají důležitých témat, jako jsou voda, půda a potraviny. Hravou formou přinášejí důležitá fakta a zajímavosti zdůrazňující význam těchto témat pro náš život. Publikace jsou také výukovým materiálem doplňujícím lektorské programy a jednotlivé expozice muzea.

ke stažení: docx, fotografie a obálky (zip)

 

Drátenictví – řemeslo z dob, kdy i obyčejné věci měly svou cenu

Dráteník, výstava, Národní zemědělské muzeum Praha 14. ledna 2019

Od úterý 15. ledna zve Národní zemědělské muzeum na první výstavu letošního roku nazvanou Dráteník na vsi. Výstava návštěvníkům představí historii drátenického řemesla i jeho současnou podobu a připomene dobu, kdy věci měly svou cenu a vyplácelo se je opravovat.

ke stažení: docx, fotografie (zip)