Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Tiskové zprávy

2021

Na zámku Ohrada čekají na návštěvníky Klenoty ornitologických sbírek, obrazy Zdeňka Buriana i nově upravené nádvoří

7. května 2021

Během pandemie muzejníci kromě online programu připravovali novou sezonu, na zámku probíhaly stavební práce i úpravy expozic. Národní zemědělské muzeum Ohrada přivítá první návštěvníky v úterý 11. května. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

ke stažení: doc, foto

 

 

Návštěvníky čeká výstava Jindřicha Štreita, retro hospoda i hravý průvodce po muzeu

NZM Ostrava, retro hospoda7. května 2021

V pondělí 10. května Národní zemědělské muzeum v Ostravě přivítá první návštěvníky. Připraveno je několik novinek – kromě výstavy fotografií Jindřicha Štreita a retro hospody Radegast, také hravý průvodce po muzeu či programy pro děti. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

ke stažení: doc, foto

 

Valtické muzeum uvítá návštěvníky výstavou o vinařských řemeslech

7. května 2021

Bednář, řezbář, košíkář, kovář či sklář – to byli řemeslníci, bez kterých se neobešel žádný vinař. Jejich práci a přínos pro vinařství přiblíží nová výstava Příběh o poctivém řemesle a hojnosti dobrého vína. Návštěvníci Národního zemědělského muzea Valtice ji mohou zhlédnout od 10. května až do konce sezony.

ke stažení: doc, foto

 

Dožínky a Muzejní noc – v muzeu zemědělské techniky připravili hned několik novinek

NZM Čáslav, lokomobila6. května 2021

Nový nátěr vstupní brány, úprava expozice mlátiček, výstava Vynálezy Františka Horského či nové vybavení dětského koutku, to je několik novinek, které čekají na návštěvníky Národního zemědělského muzea v Čáslavi. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

ke stažení: doc, foto

 

 

Zámek Kačina v pondělí otevírá expozice a výstavy, návštěvníky čeká řada novinek a akcí 

30. dubna 2021

Kromě nových expozic Příběh dřeva a Kačina na dotek jsou na Kačině největšími lákadly sportovní aktivity v zámeckém parku. Návštěvníci si mohou nově půjčit i dětské vozíky nebo historické kostýmy pro celou rodinu. Nejbližší akcí jsou Kačinské hry, které se konají 29. května. Nabídnou procházky, historické hry a zábavu pro celou rodinu v kačinském parku. V polovině června se pak koná tradiční divadelní festival MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad. Jako poděkování mají zdravotníci a záchranáři, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, vstup do výstav a expozic zdarma. 

ke stažení: doc, foto

 

Májové trhy i Letenský muzejní den – muzeum nachystalo návštěvníkům řadu akcí i výstav

NZM Praha znovuotevřenoPraha, 30. dubna 2021

Národní zemědělské muzeum otevře už v pondělí 3. května. Na návštěvníky čeká hned několik výstav i květnových akcí. Nově přibyly pravidelné Májové trhy, chystá se Letenský muzejní den i akce Máme otevřeno. Stále také platí, že jako poděkování mají zdravotníci a záchranáři, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, vstup zdarma.  

ke stažení: doc, foto

 

 

Lze obejít Svět za šest hodin? Můžete to zkusit na Třeboňsku – rybník Svět slaví 450 let

Praha, 22. dubna 2021

Rybník Svět u Třeboně byl prvním velkým dílem Jakuba Krčína. Kvůli odporu třeboňských měšťanů při jeho stavbě dal sám Krčín rybníku jméno Nevděk. Rybník se dočkal několika úprav, té poslední v roce 2002, kdy byl vybudován bezpečnostní přeliv.  

ke stažení: doc, foto

 

 

Bylinkový trh na dvoře muzea v sobotu 17. dubna

Bylinkový trh v muzeuPraha, 13. dubna 2021

Národní zemědělské muzeum je sice stále zavřené, ale pro své
návštěvníky přichystalo alespoň venkovní Bylinkový trh. Bude se konat v sobotu 17. dubna od 9 do 17 hodin. Na dvoře muzea v Praze na Letné si návštěvníci budou moci koupit sazenice bylinek, semena, nejrůznější bylinné produkty i řezané květiny.

ke stažení: doc foto

 

 

Venkovní výstava představí nejnovější UNESCO památku v Česku – Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Ostrava, 1. dubna 2021

Národní zemědělské muzeum Ostrava, vinou pandemie pro veřejnost zatím uzavřené, otevírá první venkovní výstavu nazvanou Starokladrubský kůň – historie dvorního hřebčína Kladruby nad Labem. Prostřednictvím 22 panelů představí kromě samotného plemene také historii hřebčína a tamní komponovanou krajinu, zapsanou v roce 2019 na Seznam světového dědictví UNESCO Výstava je před muzeem volně přístupná a veřejnost si ji  může prohlédnout od středy 7. dubna.

ke stažení: doc

 

Radegast a Národní zemědělské muzeum „uvařily“ virtuální prohlídku výstavy k půlstoletí nošovického pivovaru

Výstava 50 let pivovaru RadegastOstrava, 23. března 2021

Hořká výstava 50 let pivovaru Radegast je navzdory koronaviru zpřístupněna veřejnosti. Ukazuje například unikátní exportní krabici z pozůstalosti partyzánského velitele nebo původní velkoformátové logo pivovaru Radegast od tajemného autora. Virtuální prohlídka, za kterou stojí pivovar Radegast a Národní zemědělské muzeum, je k vidění na webu www.radegast.cz i www.nzm.cz.

ke stažení: doc

 

Témata soutěže Věda pro zemi se letos rozšíří o Mezinárodní rok ovoce a zeleniny a G. J. Mendela

8. března 2021Věda pro zemi 2021

Napsali jste bakalářku, diplomku nebo doktorskou práci na téma související se zemědělstvím? Chtěli byste výsledky své vědecké práce publikovat pod hlavičkou muzea v odborném časopise a získat tak finanční odměnu? Pak ji přihlaste do soutěže Věda pro zemi. VI. ročník je mimo jiné věnován také tématům Mezinárodní rok ovoce a zeleniny 2021 a genetik Gregor Johann Mendel. Vědecké práce lze zasílat až do 31. srpna 2021.

ke stažení: doc pdf