Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Tiskové zprávy

2018

květen

Nejlepší fotografie přírody budou k vidění v Národním zemědělském muzeu

Czech Nature Photo; Milan Motyka, Spící královnyNárodní zemědělské muzeum se v roce 2018 stalo partnerem kategorie Zemědělství a venkov v soutěži Czech Nature Photo. V hlavní výstavní budově v Praze představí téměř sto nominovaných i vítězných fotografií. Pro mimopražské návštěvníky nachystalo muzeum putovní venkovní výstavu.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

21. května 2018

 

Videomapping na Kačině rozehraje chotkovskou knihovnu

Muzení noc, NZM KačinaMuzejní noc na zámku Kačina opět přinese zajímavý program. Videomapping v zámecké knihovně zhmotní cestovatelské sny a představy Jana Rudolfa Chotka, stavitele zámku. Doplní ho audiovizuální oživení zámeckého divadla a kaple nebo prohlídka skleníku se zámeckým zahradníkem.

ke stažení: pdf, docx

17. května 2018

 

Seznamte se s unikátní historickou technikou na akci Pradědečkův traktor!

Pradědečkův traktor, NZM ČáslavO víkendu 2. a 3. června pořádá Národní zemědělské muzeum Čáslav už 15. ročník předváděcí akce Pradědečkův traktor. Po oba dny vždy od 8 do 17 hodin budou prezentovány v chodu vybrané historické traktory, sklízecí mlátičky a stabilní motory ze sbírek muzea i soukromých sběratelů.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

16. května 2018

 

Přijďte se seznámit s životem nočních motýlů na zámek Ohrada!

Národní zemědělské muzeum OhradaV sobotu 26. května se koná v Národním zemědělském muzeu Ohrada Muzejní noc na téma Broučci. Malí i velcí návštěvníci budou mít možnost seznámit se s životem noční hmyzu pod vedením odborných lektorů. Začátek je v 19 hodin a zábavný program tentokrát potrvá až do půlnoci.

ke stažení: pdf, docx

15. května 2018

 

Přijďte se seznámit nejen s loveckými plemeny psů na zámek Kačina!

Výstava psů, NZM Kačina 2018V sobotu 26. května od 6 do 15 hodin bude v Národním zemědělském muzeu Kačina probíhat Oblastní výstava psů. Jedná se o tradiční akci, kdy se každý rok v zámeckém parku prezentují rozmanitá plemena psů.

ke stažení: pdf, docx

15. května 2018

 

Letenský muzejní den v Národním zemědělském muzeu – komentovaná prohlídka a vstupné zdarma!

Střešní zahrada pražského Národního zemědělského muzeaV pátek 18. května si připomínáme Mezinárodní den muzeí a galerií. Národní zemědělské muzeum v Praze u této příležitosti pro návštěvníky pořádá Letenský muzejní den – komentovanou prohlídku muzea a vstup do všech expozic a na výstavy zdarma.

ke stažení: pdf, docx

11. května 2018

 

Národní zemědělské muzeum získalo nominaci v soutěži Gloria musaealis za publikaci o zahradní architektuře

Kniha Zahradní umění první Československé republiky a její zahradníci získala jako jedna ze čtyř publikací nominaci na prestižní cenu Gloria musaealis. Nominaci získala v konkurenci dalších 41 titulů.

ke stažení: pdf, docx

10. května 2018

 

 

V Národním zemědělském muzeu vaří světoví mistři!

trénink Národního týmu AKC ČR v Národním zemědělském muzeuNárodní tým kuchařů a cukrářů České republiky vyhrál prestižní kuchařskou soutěž v Singapuru. Národní zemědělské muzeum je pro Národní tým od loňského roku klíčovým partnerem, tréninky na mezinárodní kulinářská klání totiž probíhají v novém gastrostudiu v Praze na Letné. Jejich průběh mohou běžně sledovat i návštěvníci muzea. Členové vítězného týmu zde pro ně také vedou pravidelné kurzy vaření pro veřejnost.

ke stažení: docx

7. května 2018

 

duben

Národní zemědělské muzeum v Praze nabídne cyklus přednášek na téma vody a půdy

Cyklus přednášek ZvědavíVysychání půdy, záplavy, snižující se úrodnost nebo rybníky plné sinic – nahlédněte do problematiky křehké rovnováhy mezi zemědělskou produkcí a zdravou krajinou. Šest podvečerních přednáškových bloků nazvaných Voda a půda jako společenské dilema začíná v Národním zemědělském muzeu v Praze ve čtvrtek 26. dubna.

ke stažení: pdf, docx, plakát (pdf)

19. dubna 2018

 

Oslavte Den Země s Národním zemědělským muzeem

Den ZeměVíte, co je obilka a jaká je její cesta od semínka k chlebu? Ve čtvrtek 26. dubna se to můžete dozvědět na akci Den Země v Letenských sadech na stánku Národního zemědělského muzea. K vidění budou druhy osiva, ukázka porostu ozimých obilovin i výrobky z různých druhů mouky. Děti si vyzkouší mletí obilí pomocí ručního mlýnku s mlýnským kamenem.

ke stažení: docx, pdf

19. dubna 2018

 

Setkání iniciativy Zlatá Praha v Národním zemědělském muzeu s tematickou přednáškou

Výhled ze střechy NZM Praha

V neděli 22. dubna se v Národním zemědělském muzeu v Praze uskuteční setkání iniciativy Zlatá Praha spojené s prohlídkou muzea a s přednáškou na téma Vliv církevních a řeholních společenství na rozvoj zemědělství.

ke stažení: pdf, docx

19. dubna 2018

 

Historická technika očima studentů ČVUT v Národním zemědělském muzeu Praha

Ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze pořádá Národní zemědělské muzeum Praha už dvanáctý ročník výstavy kreseb posluchačů druhého ročníku studijního programu Architektura a stavitelství Katedry architektury Stavební fakulty ČVUT v Praze. Výstava se bude k vidění od 24. dubna v prostorách stálé expozice Jede traktor, kde se studenti kreslení věnovali.

ke stažení: pdf, docx

19. dubna 2018

 

Den bezpečnosti v Národním zemědělském muzeu Čáslav – simulátor převrácení vozidla, vystoupení psovodů i pravidla první pomoci

Den bezpečnosti, NZM ČáslavVe čtvrtek 26. dubna od 9 do 13 hodin proběhne v čáslavském muzeu zemědělské techniky už čtvrtý ročník Dne bezpečnosti, který je určen žákům základních škol i široké veřejnosti. Akční program s praktickými ukázkami má za cíl prohloubit povědomí dětí o činnosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému a připomenout zásady poskytování první pomoci při ohrožení života.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

18. dubna 2018

 

Nenechte si ujít jarní slavnost v kulisách rozkvetlého parku – Zámeckou pouť Rudolfa Chotka na Kačině

Koncert, akrobacii, kouzelníka, projížďky na koních i ukázky tanců a tvorby účesů z doby empíru, to vše mohou návštěvníci zažít na již tradiční akci Národního zemědělského muzea na zámku Kačina. Letošní Zámecká pouť Rudolfa Chotka proběhne v neděli 22. dubna.

ke stažení: pdf, docx

17. dubna 2018

 

Vzácná Hamiltonova plátna se vrací na lovecký zámek Ohrada

Johann Georg de Hamilton, Štvanice na jeleny

Hodovní sál loveckého zámku Ohrada bude mít po téměř osmdesáti letech zpět svou původní výzdobu. Jsou jí obrazy štvanic, vzácná plátna vídeňského malíře Johanna Georga de Hamiltona. Díky spolupráci Národního památkového ústavu a Národního zemědělského muzea se obrazy vrací zpět alespoň prostřednictvím kopií zasazených v původních rámech.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip)

17. dubna 2018

 

Víte, jak se léčí česká krajina? Přijďte se podívat na fotografickou výstavu na střeše muzea

Výstava SPÚ - správce české krajiny, NZM Praha

Na nově přístupné střeše Národního zemědělského muzea si nyní užijete nejen pražské výhledy, ale i nevšední záběry české krajiny. Fotografická výstava Státní pozemkový úřad – správce české krajiny představuje místa v České republice, do kterých se díky plánovaným zásahům vrátily krajinné prvky, tolik potřebné pro udržení zdravé rovnováhy. Výstava potrvá od 15. dubna do 16. května.

ke stažení: pdf, docx

16. dubna 2018

 

Tři nové expozice a bezbariérový přístup – Národní zemědělské muzeum Valtice se připravuje na velkou proměnu

Připravovaná expozice NZM ValticeV úterý 17. dubna začne v muzeu ve Valticích dlouho očekávaná rekonstrukce. V 10 hodin zde proběhne slavnostní zahájení projektu Modernizace areálu a zefektivnění správy podsbírek Národního zemědělského muzea Valtice. Rekonstrukce potrvá více než rok a kromě vzniku nových expozic je hlavním cílem zlepšení podmínek uchování sbírkového fondu muzea.

ke stažení: pdf, docx

11. dubna 2018

 

Sazenice bylin, odborné přednášky i kulinářské zážitky – Národní zemědělské muzeum v Praze zve na Bylinkový den

Bylinkový den v NZM PrahaPro všechny, které zajímá téma bylinek, připravilo Národní zemědělské muzeum Praha na sobotu 21. dubna od 10 hodin trh s bylinkami a semeny a především pestrý doprovodný program. Návštěvníci si budou moci nakoupit přírodní produkty pěstitelů a výrobců z celé republiky. Program doplňují odborné přednášky, výtvarné dílny pro děti i bylinkový workshop v gastrostudiu.

ke stažení: pdf, docx

11. dubna 2018

 

Národní zemědělské muzeum Kačina připravilo na sobotu 14. dubna výjimečný program

U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel nabízí zámek Kačina speciální doprovodný program pro návštěvníky, kteří dorazí v rámci celorepublikové akce Brány památek dokořán. Budou se moci podívat i do prostor, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné.

ke stažení: pdf, docx

6. dubna 2018

 

Národní zemědělské muzeum vydalo obrázkové statistiky Lesnictví a Myslivost

obrázková statistika Lesnictví, obálkaobrázková statistika Myslivost, obálkaVíte, jaký je nestarší strom na světě? Odpověď na tuto i řadu dalších otázek najdete v jedné z obrázkových statistik, které vydalo Národní zemědělské muzeum. Kreslené publikace hravou a zábavnou formou přibližují jednotlivé oblasti zemědělství i tematicky zaměřené expozice Národního zemědělského muzea.

ke stažení: pdf, docx

5. dubna 2018

 

Přijďte se do Národního zemědělského muzea Praha seznámit s vývojem železniční dopravy v Česku

Výstava Modulové kolejiště, NZM PrahaPro všechny příznivce vlakové dopravy i nadšené modeláře připravilo Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Klubem železničních modelářů Prahy 7 výstavu modulového kolejiště ve velikosti H0, tedy vlakových modelů s měřítkem zmenšení 1:87 a s rozchodem kolejí 16,5 mm. K vidění bude v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné od 10. do 15. dubna.

ke stažení: pdf, docx

4. dubna 2018

 

březen

Nová sezona na pobočkách Národního zemědělského muzea začíná už na Velký pátek 30. března

Sezona na pobočkách Národního zemědělského muzea začíná už v pátek 30. března 2018Zámky Kačina a Ohrada i muzeum zemědělské techniky Čáslav a muzeum vinařství ve Valticích zvou návštěvníky k první letošní návštěvě už v pátek 30. března. Celá sezona bude doprovázena řadou akcí odkazujících na stoleté výročí vzniku Národního zemědělského muzea i Československa.

ke stažení: pdf, docx

27. března 2018

 

Národní zemědělské muzeum Čáslav otevře brány návštěvníkům už na Velký pátek 30. března

Fr. Melichar osobně předvádí samochodný automobilový secí stroj na výstavišti v Praze 1911, Archiv NZMMuzeum zemědělské techniky Čáslav zahájí sezonu 2018 výstavou fotografií 100 let ve sbírkách Národního zemědělského muzea, která se koná u příležitosti stého výročí založení muzea. Návštěvníci se v dubnu mohou těšit také na čtvrtý ročník Dne bezpečnosti a první víkend v červnu na oblíbenou akci Pradědečkův traktor.

ke stažení: pdf, docx, fotografie z archivu NZM k výstavě 100 let ve sbírkách NZM (zip)

27. března 2018

 

Národní zemědělské muzeum Ohrada zahajuje sezónu výstavou o výlovech rybníků

Výstava historických fotografií výlovů rybníků, Národní zemědělské muzeum na OhraděVíce než sto let staré fotografie z výlovů rybníků jsou letošní první výstavou, kterou Národní zemědělské muzeum zahajuje sezonu na zámku Ohrada. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství letos otevírá své brány už na velikonoční Velký pátek, 30. března.   

ke stažení: pdf, docx, fotografie výlovů rybníků (zip)

22. března 2018

 

Po 70 letech se Národní zemědělské muzeum v Praze dočkalo expozice Zemědělství

Expozice Zemědělství v pražské budově Národního zemědělského muzeaOd čtvrtka 15. března bude v Národním zemědělském muzeu na Letné otevřena nová expozice Zemědělství. K vidění bude ruchadlo bratranců Veverkových i plemenný býk César. 

ke stažení: pdf, docx, fotografie expozice, fotografie vernisáž (zip)

15. března 2018

únor

Národní zemědělské muzeum vyzývá mladé vědce k účasti v soutěži o nejlepší vědecké práce

Soutěž Věda pro zemi 2018Soutěž s názvem Věda pro zemi se koná již potřetí a je vyhlášena pro kategorie bakalářská, diplomová a doktorská práce. Jeden autor se může přihlásit ve všech třech kategoriích. Cílem soutěže je vytvořit podmínky pro odbornou interdisciplinární diskuzi se zástupci z praxe, soukromého i neziskového sektoru, státní správy a samosprávy a akademické sféry.

ke stažení: pdf, docx

28. února 2018

 

Národní zemědělské muzeum a Výzkumný ústav rostlinné výroby uzavřely memorandum o spolupráci

Podpis memoranda Národního zemědělského muzea Výzkumného ústavu rostlinné výrobySlavnostní podpis memoranda proběhl v úterý 27. 2. 2018 v 10 hodin v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné za účasti generálního ředitele Národního zemědělského muzea Milana Jana Půčka a ředitele Výzkumného ústavu rostlinné výroby Jibana Kumara.

ke stažení: pdf, docx, foto zip

27. února 2018

 

Národní zemědělské muzeum v loňském roce dosáhlo rekordní návštěvnosti – téměř půl milionu návštěvníků

Živá střecha výhledů, NZM PrahaNárodní zemědělské muzeum bilancuje loňský rok na všech svých pobočkách. Za rok 2017 zvedlo návštěvnost oproti předchozímu téměř o 200 tisíc lidí. Vděčí za to stále probíhajícímu oživování muzea, novým expozicím a řadě doprovodných akcí na pobočkách. Letos chce muzeum navázat vyvrcholením oslav 100 let od založení.

ke stažení: pdf, docx

12. února 2018

 

leden

Výšivky z rybích šupin – více než 150 let stará technika v Národním zemědělském muzeu v Praze

Šupinami vyšívané - výstava v Národním zemědělském muzeu PrahaOd 6. února mají návštěvníci v rámci výstavy Šupinami vyšívané možnost seznámit se s unikátní technikou vyšívání z jižních Čech. Vystaveny budou originálně zdobené klobouky a šaty navržené pro finalistku České Miss 2010. Součástí výstavy bude instalace EXPOZICE výtvarnice Kateřiny Závodové, která je také tvořena objekty z rybích šupin.

ke stažení: pdf, docx

31. ledna 2018

 

V Národním zemědělském muzeu se návštěvníci mohou svézt na trenažéru Zetor Tractors

Trenažér Zetor v Národním zemědělském muzeu Praha

Nový simulátor jízdy traktorem byl vyvinut přímo pro expozici Jede traktor a  jedná se o jediný prototyp v Česku. Vyzkoušet si lze jízdu po městě i orbu na poli.

ke stažení: pdfdocx, foto (zip Izip II)

29. ledna 2018

 

Neseďte doma, nasaďte masku a přijďte na Letenský masopust do Národního zemědělského muzea!

Letenský masopustV sobotu 3. února od 13 do 17 hodin probíhá v Národním zemědělském muzeu v Praze masopustní program, který je součástí akce Letenský masopust. Kromě reje masek a výstav o jejich historii návštěvníky čekají také divadla, ukázky folklórních tanců a gastronomické speciality „tetiček z Kobylí“.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip I, zip II)

29. ledna 2018

 

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Přijďte zažít atmosféru staročeské tradice do Národního zemědělského muzea v Praze

V sobotu 27. ledna od 10 do 17 hodin můžete v rámci akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality. Připraveny jsou také divadlo a dílničky pro děti i kuchařské workshopy pro dospělé.

ke stažení: pdf, docx, foto (zip I, zip II)

18. 1. 2018

 

Zemědělství jako památka UNESCO i experiment. Seznamte se s Grónskem na výstavě v Národním zemědělském muzeu Praha

Věděli jste, že grónská zemědělská krajina je nově mezi památkami světového kulturního dědictví UNESCO? Nebo že zásadní vliv na místní kulturu měli více než sto let čeští misionáři? S přírodou, kulturou a historií Grónska se můžete seznámit v Národním zemědělském muzeu Praha na výstavě Grónsko – země ledu a života.  Navštívit ji můžete od 11. ledna do 4. dubna a má zajímavý doprovodný program – například Dětský polární den se skutečným psím spřežením.

ke stažení: pdfdocx, foto (zip)

5. 1. 2018

 

2017

prosinec

Historická zbrojnice na zámku Ohrada opět může sloužit k uložení sbírkových předmětů

Národní zemědělské muzeum OhradaV úterý 19. prosince 2017 v 10 hodin se v Národním zemědělském muzeu Ohrada slavnostně otevře nově zrekonstruovaná historická zbrojnice. Bude tak znovu sloužit jako moderní depozitář pro uložení sbírkových předmětů.

ke stažení: pdf, docx

12. 12. 2017

 

Národní zemědělské muzeum si připomene význam osobnosti Antonína Švehly

V úterý 12. prosince v 15 hodin si Národní zemědělské muzeum připomene výročí úmrtí osobnosti Antonína Švehly, který stál u jeho zrodu a významně se zasloužil o rozvoj této instituce v období první republiky.

ke stažení: pdf, docx

8. 12. 2017

 

Národní zemědělské muzeum v Čáslavi zprovozní nově zateplenou halu. Bude sloužit jako depozitář

Národní zemědělské muzeum ČáslavVe středu 13. prosince 2017 v 9:30 hodin proběhne v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi slavnostní otevření nově zateplené haly. Částečná rekonstrukce objektu je prvním z kroků k vytvoření plnohodnotného depozitárního zázemí Národního zemědělského muzea.

ke stažení: pdf, docx, foto I (ZIP), foto II (ZIP)

7. 12. 2017

 

listopad

Národní zemědělské muzeum připravilo pro své návštěvníky pestrý adventní program

Zámecké slavnosti na Kačině, společná setkání a tvořivé dílny na zámku Ohrada, výroba vánočních dekorací ve Valticích nebo Adventní dílny a Mikuláš s divadelním představením v Praze – to vše může široká veřejnost zažít během předvánočních svátků na pobočkách Národního zemědělského muzea.

ke stažení: pdf, docx

27. 11. 2017

 

Národní zemědělské muzeum a Státní pozemkový úřad podepsaly memorandum o spolupráci

Ve čtvrtek 9. listopadu proběhl v budově Národního zemědělského muzea Praha slavnostní podpis memoranda, které zahájí úzkou spolupráci mezi Národním zemědělským muzeem a Státním pozemkovým úřadem. Ústředním tématem tohoto projektu se stává problematika ochrany vody a půdy. 

ke stažení: pdf, docx

9. 11. 2017

 

Letenská husa v Národním zemědělském muzeu letos připomene typické svatomartinské tradice, pokrmy a mladá vína; zájemci se naučí vařit s mistrem šéfkuchařem!

Posvícení, hody, husí pečínky, košty vín z letošní sklizně, ale také setkávání s příbuznými a přáteli – to vše jsou synonyma pro 11. listopad – svátek svatého Martina, patrona všech vojáků, jezdců a válečných veteránů. Málokdo ale ví, že svatý Martin je zároveň patronem vinařů, koní a podkovářů, úrody na polích a domácích zvířat, především hus.  > celá tisková zpráva

ke stažení: pdf, docx

8. 11. 2017; Praha

říjen

28. října i o dalších státních svátcích můžete do Národního zemědělského muzea zdarma

Nevíte kam vyrazit o podzimních prázdninách? V sobotu 28. října mají nejen děti, ale tentokrát i rodiče a všechny další dospělé osoby vstup do většiny poboček Národního zemědělského muzea zdarma. 

24. 10. 2017

 

Papírový svět v Národním zemědělském muzeu. Unikátní modely jsou k vidění po devíti letech

Miniatury selských statků, vodních mlýnů, hospodářských stavení, ale i modely historických traktorů a kombajnů nebo malebné papírové figurky domácích zvířat – to vše je od 18. října k vidění v budově Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. 

19. 10. 2017, Praha

 

Myslivecké slavnosti v Národním zemědělském muzeu: ukázky tradic, kynologie, trubači i nimrod Dominik Hašek

Do svátku svatého Huberta sice zbývají ještě tři týdny, ale Národní zemědělské muzeum se rozhodlo už v předpremiéře připravit velkou slavnost pro všechny stoupence jeho cechu i fanoušky a příznivce. V sobotu 14. října proběhnou v areálu pražské budovy Národního zemědělského muzea na Letné Myslivecké slavnosti a na své si přijdou nejen všichni myslivci, ale i ti, kdo mají rádi zvířata a divokou přírodu a zajímá je, co vše je s myslivostí spojeno. 

13. 10. 2017, Praha

 

Jména vítězů soutěže Věda pro zemi zazní během Noci vědců v Národním zemědělském muzeu

Do druhého ročníku soutěže vědeckých prací Věda pro zemi, který vyhlašuje Národní zemědělské muzeum, přihlásilo své bakalářské, diplomové a doktorské práce 23 mladých vědců a vědkyň. Jména těch nejlepších budou slavnostně vyhlášena v rámci Noci vědců, která v muzeu proběhne v pátek 6. října ve večerních hodinách.

5. 10. 2017

 

Víkendová žeň v Národním zemědělském muzeu: Za tajemstvím potravin, Noc vědců, výstava fotografií Krása stáří i Biojarmark!

Lidová pranostika praví, že říjnový úplněk přináší bohatou žeň. Bezezbytku to platí o čtvrtečním úplňku a nastávajícím říjnovém víkendu v Národním zemědělském muzeu v Praze.

4. 10. 2017, Praha

 

Jídlo jako nezbytnost, radost i hra – děti se v Národním zemědělském muzeu učí přemýšlet o jídle v nové gastroherně!

Čím je nám jídlo? Obživou, nutností, nezbytností, ale i zážitkem, potěšením. To, jak k jídlu přistupujeme, není jen otázkou našeho zdraví, nýbrž i životní energie, protože stravovací návyky určují míru naší tělesné únavy a mentální svěžesti. Proto je dobré jídlo nejen s vášní konzumovat, ale také o něm přemýšlet. 

3. 10. 2017, Praha

 

Jezdecké slavnosti a Hubertova jízda na Kačině

Ušlechtilá krása koní se opět vrací na zámek Kačina. V sobotu 7. října 2017 se zde konají oblíbené a hojně navštěvované Jezdecké slavnosti věnované koním a všemu, co s nimi souvisí. V pestrém programu si na své přijdou dospělí, děti, jezdci, milovníci historie, gurmáni i obdivovatelé architektury.

2. 10. 2017, Kačina

 

září

Jak se dělá les ukazuje netradiční výstava v Národním zemědělském muzeu v Praze

Jak les vzniká, jaká je jeho geneze a v co všechno může být přetvořen? To vše se dozvíte na interaktivní výstavě Dělat les, kterou v Národním zemědělském muzeu v Praze připravilo studio BoysPlayNice spolu s ateliérem Mjölk. Odborným konzultantem a realizátorem výstavy je společnost Kloboucká lesní, ...

14. 9. 2017, Praha

 

Muzeum na Ohradě připomene své 175. výročí slavností lesa a dřeva

Nejstarší specializované lesnické a lovecké muzeum na světě bylo založeno na Ohradě u Hluboké nad Vltavou 15. září 1842. Významné datum si muzeum připomene ve stejný den, tedy v pátek 15. září, výstavou historických i současných návštěvních knih a také celodenní zážitkovou akcí pod názvem Malá slavnost lesa a dřeva. 

11. 9. 2017, Ohrada

 

Výstava Kouzlo hmyzí říše – včely, mravenci a motýli objektivem Veroniky Souralové

V sobotu 9. září začne v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea na loveckém zámku Ohrada výstava makrofotografií hmyzu Veroniky Souralové. Atraktivní velkoformátové obrazy doplní naučné panely se zajímavostmi ze života vyobrazeného hmyzu. ...

5. 9. 2017, Ohrada

 

srpen

Letošní, 5. ročník bejbypunkového rodinného festivalu KEFÍR, je opět na Kačině

V sobotu 2. září se na Kačině koná rodinný festival KEFÍR. Od 10 do 21 hodin je připraven program pro děti i rodiče plný hudby, divadla a zážitků. Festivalový areál se rozkládá na lučinách za budovou zámku Kačina, který je jednou z poboček Národního zemědělského muzea. ...

31. 8. 2017, Kačina

 

Muzejní dýňobraní ve valtickém muzeu zahájí oblíbenou výstavu dýní, cuket a patisonů

Na pátek a sobotu 8. a 9. září přichystalo valtické muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Národního zemědělského muzea pro své návštěvníky Muzejní dýňobraní. Tradiční podzimní akce nabídne přehlídku různých druhů a odrůd tykví, muzejní výtvarné dílny pro děti i velký výběr kulinářských receptů. ...

30. 8. 2017, Valtice

 

Národní zemědělské muzeum zakládá Síť zemědělských muzeí

Cílem vznikající Sítě je podpořit a prohloubit vzájemnou spolupráci mezi paměťovými institucemi, které se zabývají tematikou zemědělství. Projekt probíhá pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a s finanční podporou ministerstva zemědělství. ...

30. 8. 2017

 

Parní oračka Přemysl je jednou z největších atrakcí Země živitelky

Vzácná parní oračka Přemysl po patnácti letech opustila expozici Národního zemědělského muzea v Čáslavi.
Na výstavě Země živitelka můžete od 24. do 29. srpna zhlédnout parní stroj, jenž se až do sedmdesátých let minulého století využíval k orbě. ...

25. 8. 2017

 

Šrobárova sbírka v Národním zemědělském muzeu

Unikátní soubor obrazů může veřejnost vidět poprvé v historii Kolekce obrazů ze sbírky prvorepublikového politika Vavra Šrobára má punc unikátu a zároveň je obestřena rouškou tajemství. Šrobárova sbírka, soubor vzácných obrazů realisticky orientovaných malířů 16. až 19. století, totiž dosud nikdy nebyla veřejně prezentována. Proto také výstava nese název „Odhalení“. ...

21. 8. 2017, Praha

 

Národní zemědělské muzeum zahajuje oslavy jubilejního roku

Národní zemědělské muzeum zahajuje oslavy výročí 100 let od svého založení. Jubilejní rok otevírá výstavou unikátní Šrobárovy sbírky uměleckých děl malířů 16.–19. století, následovat bude nová expozice Zemědělství či jubilejní výstava Fenomén zemědělství. Oslavy potrvají až do konce roku 2018, všechny aktivity probíhají současně v rámci oslav výročí republiky. 

18. 8. 2017

 

Výstava ilustrací Pavla Procházky na loveckém zámku Ohrada vás zavede na Šumavu i do Afriky

Jubilejní desátý ročník výstavního cyklu „Příroda v ilustraci“ na ohradské pobočce Národního zemědělského muzea je věnován dílu známého ilustrátora Pavla Procházky, jehož tvorba je výjimečná mimo jiné častým zobrazováním celých biotopů, např. šumavské řeky, rašeliniště, rybníka, středomořského lesa, ale i africké savany a dalších. ...

2. 8. 2017, Ohrada

 

Na Zámek Kačina z Kutné Hory a zpět zdarma

Národní zemědělské muzeum nabízí návštěvníkům pomoc s dopravou. Zámek Kačina je od Kutné Hory vzdálen pouhých osm kilometrů, veřejná doprava sem ale vázne. To komplikuje návštěvu všem turistům a návštěvníkům bez aut. Během srpna však můžete při návštěvě empírového skvostu využít kyvadlovou dopravu. ...

2. 8. 2017, Kačina

 

červenec

Národní zemědělské muzeum žije! Otevírá nové expozice a unikátní střešní terasu

Národní zemědělské muzeum v Praze s létem ožívá – po rekonstrukci vnitřních prostor, započaté v loňském roce, se návštěvníkům od poloviny prázdnin představí ve zcela nové podobě. ...

24. 7. 2017, Praha