Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Tiskové zprávy

2019

únor

Od smrti bratranců Veverkových uplynulo 170 let. Originál ruchadla je k vidění v Národním zemědělském muzeu

Ruchadlo bratranců Veverkových, Národní zemědělské muzeum11. února 2019

Ve dnech 12. a 23. února uběhne 170 let od úmrtí bratranců Veverkových – vynálezců ruchadla. Jména Václav Veverka (1790–1849) a František Veverka (1799–1849) zná v Česku každý školák, málokdo však ví, že za příběhem ruchadla stojí složité a přelomové období historie českého zemědělství. Originál ruchadla je od dubna 2018 k vidění v Národním zemědělském muzeu v expozici Zemědělství.

ke stažení: docx, obrázky (zip)

 

Národní zemědělské muzeum v jubilejním roce 2018 navštívilo přes půl milionu návštěvníků

Vernisáž expozice Zemědělství, Národní zemědělské muzeum6. února 2019

Téměř šest set tisíc lidí v loňském roce navštívilo Národní zemědělské muzeum. Pro muzeum je to největší počet návštěvníků v jeho stoleté historii. Ke stále stoupajícímu počtu návštěvníků přispívají především nové expozice, dílčí výstavy a doprovodné víkendové akce v Praze i na pobočkách v regionech.

ke stažení: docx

 

leden

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje soutěž o nejlepší vědecké práce studentů

Věda pro zemi 2019, Národní zemědělské muzeum31. ledna 2019

Národní zemědělské muzeum organizuje soutěž Věda pro zemi již počtvrté, a to v kategoriích bakalářská, diplomová a doktorská práce. Jednotliví autoři se mohou přihlásit ve všech třech kategoriích. Cílem soutěže je vytvořit podmínky pro odbornou diskuzi se zástupci z akademické sféry, praxe, soukromého i neziskového sektoru a státní správy.

ke stažení: docx

 

Otevřená výzva Národního zemědělského muzea nabízí výtvarníkům možnost účasti na výstavě „Cykly“

Otevřená výzva k výstavě Cykly, Národní zemědělské muzeum23. ledna 2019

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje otevřenou výzvu výtvarným umělcům – jednotlivcům i uměleckým školám – k zapojení do muzejního výstavního projektu s pracovním názvem Cykly. Výstava Cykly bude probíhat v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné od 19. 9. 2019 a v roce 2021 se přesune do nové pobočky muzea v Ostravě.

ke stažení: docx

 

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu21. ledna 2019

V sobotu 26. ledna se koná již dvanáctý ročník oblíbené akce Národního zemědělského muzea Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Návštěvníky čekají ochutnávky gastronomických specialit, ukázky postupů zpracování masa, workshopy i divadýlko pro děti.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Oblíbenou řadu obrázkových statistik rozšířily publikace Voda, Půda a Potraviny

Obrázkové statistiky Voda, Půda, Potraviny; Národní zemědělské muzeum 18. ledna 2019

Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s resortními organizacemi Ministerstva zemědělství vydalo další tři díly oblíbených obrázkových statistik. Tentokrát se týkají důležitých témat, jako jsou voda, půda a potraviny. Hravou formou přinášejí důležitá fakta a zajímavosti zdůrazňující význam těchto témat pro náš život. Publikace jsou také výukovým materiálem doplňujícím lektorské programy a jednotlivé expozice muzea.

ke stažení: docx, fotografie a obálky (zip)

 

Drátenictví – řemeslo z dob, kdy i obyčejné věci měly svou cenu

Dráteník, výstava, Národní zemědělské muzeum Praha 14. ledna 2019

Od úterý 15. ledna zve Národní zemědělské muzeum na první výstavu letošního roku nazvanou Dráteník na vsi. Výstava návštěvníkům představí historii drátenického řemesla i jeho současnou podobu a připomene dobu, kdy věci měly svou cenu a vyplácelo se je opravovat.

ke stažení: docx, fotografie (zip)