Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Tiskové zprávy

2021

Tisíc let rybníkářství v Česku a ilustrace fauny – na zámku Ohrada připravili nové výstavy

rybníkyVýstava Rybník, krajina a my v soukolí času představí od 3. srpna rybník jako prvek, který vedle hlavní funkce produkce ryb významně ovlivňuje tvárnost krajiny, životní prostředí i život obyvatel. Návštěvníci mají možnost zhlédnout také další ročník cyklu Příroda v ilustraci, který letos představí výtvarnice Leonu Kuťkovou a Marii Voldřichovu.

ke stažení: doc, foto


Zázračné divadlo barokního světa, které chtěl koupit David Copperfield, je nyní k vidění na zámku Kačina

Barokní divadlo 28. července 2021

Velkou novinkou letošní sezony je divadelní pavilon v zámecké kapli, kde je nyní umístěno přesné a funkční provedení barokního marionetového divadla.  Po téměř padesáti letech se na Kačinu vrátilo také historické loutkové divadlo rodiny Chotků i originály divadelních kostýmů, ve kterých zakladatelé zámku účinkovali.

ke stažení: doc, foto


Přadleny na Kačině a nová expozice O lnu, vlně, konopí připomenou zapomenuté řemeslo

27. července 2021

Ukázky předení vlny na kolovratech, tkaní na historickém tkalcovském stroji, workshop zdobení vitráží, mistr s klikou i prohlídky zámecké oranžerie – to vše přinese akce Zapomenuté řemeslo – Přadleny na Kačině o víkendu 31. července – 1. srpna. Otevřena bude také nová expozice O lnu, vlně, konopí, ... (Chotkové a rozvoj textilního průmyslu v Čechách).

ke stažení: docfoto


Národní myslivecké slavnosti na zámku Ohrada letos s podtitulem Poznejte českou myslivost zblízka

Ohrada 22. července 2021

Ukázky mysliveckých tradic, sokolnictví, kynologie, ukázky práce koňských potahů, vábení zvěře i mistrovství světa ve vábení jelenů. To vše mohou zažít návštěvníci v sobotu 31. července na zámku Ohrada během Národních mysliveckých slavností. Pro děti je pak v neděli 1. srpna přichystán Dětský myslivecký den.

ke stažení: doc, foto


Odrůda vína André nese jméno významného moravského patriota

André 14. července 2021

V pondělí 19. července uplyne 190 let od úmrtí Christiana Carla Andrého, který na přelomu 18. a 19. století působil na Moravě a díky své výzkumné činnosti je považován za předchůdce J. G  Mendela. Ve vinařské šlechtitelské stanici Velké Pavlovice byla na konci 70. let vyšlechtěna nová odrůda révy vinné nazvána André. Jedná se o křížence Frankovky a Svatovavřineckého.

ke stažení: doc, foto


Léto na Kačině bude opět plné pohádek, divadelních představení i speciálních prohlídek

Kačina léto2. července 2021

Na dobu prázdnin připravili pro návštěvníky v zámeckém areálu Kačina zajímavé rodinné akce i pravidelně se opakující programy. Areál bude plný letních příběhů v zámku i parku. Léto zpestří zejména divadelní cyklus pohádek pro děti, pravidelná sobotní představení pro dospělé i noční a oživené prohlídky zámeckých interiérů. Kačina je i letos součástí 13. ročníku festivalu Kutnohorské léto.

ke stažení: doc, foto


V hlavní roli venkovská krajina – muzeum zve na výstavu fotografií Portrét krajiny

Výstava30. června 2021

Fotografka Irena Armutidisová představuje v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné cyklus barevných velkoformátových fotografií věnovaných krajině. Výstavu mají návštěvníci možnost zhlédnout od 2. července do 29. srpna 2021.

ke stažení: doc, foto


Sklízecí mlátička SM 500 – kombajn, který předběhl dobu

sm50028. červen 2021

50 let slaví zemědělský stroj SM 500, který ač byl technologickým výdobytkem své doby, se nikdy nedočkal sériové výroby. Kombajn poprvé vyjel na pole 2. července 1971 a od roku 1983 je ve Sbírce Národního zemědělského muzea. Návštěvníci ho mohou vidět v čáslavském muzeu zemědělských strojů.

ke stažení: doc, foto


Muzejní noc na Ohradě letos patří ornitologii

ohradští čápi18. června 2021

Ukázka odchytu, kroužkování a letu dravců i večerní prohlídka na téma ptactvo v Zoo Hluboká – muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada zve děti i rodiče na Muzejní noc. Akce nazvaná Ptačí svět se koná  v sobotu 26. června od 16 do 23 hodin a vstupné je zdarma.

ke stažení: doc, foto


Víkend plný akcí v Národním zemědělském muzeu

Národní zemědělské muzeum

16. června 2021

Den zemědělství a potravinářství, farmářský trh, Muzejní noc i nedělní akce Máme otevřeno – Národní zemědělské muzeum zve na páteční a nedělní akce a vstup do muzea zdarma.

ke stažení: doc, foto


Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích zve na Muzejní noc

NZM Valtice8. června 2021

Noční prohlídku muzea zažijí návštěvníci už v pátek 11. června. Od 17 do 22 hodin je čeká bezplatný vstup do všech prostor muzea. Akce se uskuteční v rámci XVII. ročníku Festivalu muzejních nocí.

ke staženídocfoto


Kačina zve na MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad

Kačina a Makačíno8. června 2021

O víkendu 12.–13. června se v areálu Kačina konají dvě oblíbené akce – festival zámeckého divadla MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad. Návštěvníky čekají divadelní představení pro malé i velké diváky, dílničky pro děti, komentované prohlídky a procházky zámeckým parkem.

ke stažení: doc, foto


Akce Zase jedeme aneb Víkendy spolu proběhne také v muzeu potravin a zemědělských strojů

3. června 2021NZM Ostrava

Živá zvířata, ukázky současné i dobové zemědělské techniky, zábavné aktivity přibližující práci lesníků, zahradnický workshop či škola čepování – Národní zemědělské muzeum v Ostravě přichystalo na sobotu 5. června od 9 do 18 hodin program pro širokou veřejnost.

ke stažení: doc, foto


Sociální zemědělství klade důraz především na vztahy

Sociální zemědělství25. května 2021

Do 27. června mají návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze možnost zhlédnout výstavu Sociální zemědělství: Příležitost pro zemědělce, která prezentuje potenciál sociálního zemědělství v podmínkách České republiky. Jeho posláním je vedle produkce a prodeje zemědělských produktů také zajišťování pracovních míst na farmách, poskytování služeb sociálně a zdravotně znevýhodněným osobám i organizování vzdělávacích aktivit.

ke stažení: doc, foto


Kačinské hry – zábavná procházka zámeckým parkem

Kačinská procházka parkem v zámecké střele24. května 2021

Ke květnovému otevření turistické sezóny Národní zemědělské muzeum Kačina připravilo den plný dobových her a zábavy. V sobotu 29. května si návštěvníci budou moci vyzkoušet historické hry, při kterých se kdysi bavila šlechta i chudý lid.

ke stažení: doc, foto


Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava a Národní zemědělské muzeum se dohodly na dlouhodobé spolupráci

NZM Ostrava18. května 2021

Spolupráce na dalším rozvoji areálu Dolní oblasti Vítkovice, výměna zkušeností s návštěvnickým provozem, ale i studium historie území včetně místních tradic, to jsou hlavní okruhy spolupráce, na níž se domluvily Národní zemědělské muzeum, Město a Kraj. Slavnostní podpis memoranda o spolupráci proběhne v pátek 21. května v 11 hodin v prostorách Národního zemědělského muzea v Ostravě za účasti hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, primátora Statutárního města Ostravy Tomáše Macury a generálního ředitele Národního zemědělského muzea Zdeňka Nováka.

ke stažení: doc


Na zámku Ohrada čekají na návštěvníky Klenoty ornitologických sbírek, obrazy Zdeňka Buriana i nově upravené nádvoří

7. května 2021

Během pandemie muzejníci kromě online programu připravovali novou sezonu, na zámku probíhaly stavební práce i úpravy expozic. Národní zemědělské muzeum Ohrada přivítá první návštěvníky v úterý 11. května. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

ke stažení: doc, foto


Návštěvníky čeká výstava Jindřicha Štreita, retro hospoda i hravý průvodce po muzeu

NZM Ostrava, retro hospoda7. května 2021

V pondělí 10. května Národní zemědělské muzeum v Ostravě přivítá první návštěvníky. Připraveno je několik novinek – kromě výstavy fotografií Jindřicha Štreita a retro hospody Radegast, také hravý průvodce po muzeu či programy pro děti. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

ke stažení: doc, foto


Valtické muzeum uvítá návštěvníky výstavou o vinařských řemeslech

7. května 2021

Bednář, řezbář, košíkář, kovář či sklář – to byli řemeslníci, bez kterých se neobešel žádný vinař. Jejich práci a přínos pro vinařství přiblíží nová výstava Příběh o poctivém řemesle a hojnosti dobrého vína. Návštěvníci Národního zemědělského muzea Valtice ji mohou zhlédnout od 10. května až do konce sezony.

ke stažení: doc, foto

 


Dožínky a Muzejní noc – v muzeu zemědělské techniky připravili hned několik novinek

NZM Čáslav, lokomobila6. května 2021

Nový nátěr vstupní brány, úprava expozice mlátiček, výstava Vynálezy Františka Horského či nové vybavení dětského koutku, to je několik novinek, které čekají na návštěvníky Národního zemědělského muzea v Čáslavi. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

ke stažení: doc, foto


Zámek Kačina v pondělí otevírá expozice a výstavy, návštěvníky čeká řada novinek a akcí 

30. dubna 2021

Kromě nových expozic Příběh dřeva a Kačina na dotek jsou na Kačině největšími lákadly sportovní aktivity v zámeckém parku. Návštěvníci si mohou nově půjčit i dětské vozíky nebo historické kostýmy pro celou rodinu. Nejbližší akcí jsou Kačinské hry, které se konají 29. května. Nabídnou procházky, historické hry a zábavu pro celou rodinu v kačinském parku. V polovině června se pak koná tradiční divadelní festival MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad. Jako poděkování mají zdravotníci a záchranáři, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, vstup do výstav a expozic zdarma. 

ke stažení: doc, foto


Májové trhy i Letenský muzejní den – muzeum nachystalo návštěvníkům řadu akcí i výstav

NZM Praha znovuotevřenoPraha, 30. dubna 2021

Národní zemědělské muzeum otevře už v pondělí 3. května. Na návštěvníky čeká hned několik výstav i květnových akcí. Nově přibyly pravidelné Májové trhy, chystá se Letenský muzejní den i akce Máme otevřeno. Stále také platí, že jako poděkování mají zdravotníci a záchranáři, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, vstup zdarma.  

ke stažení: doc, foto


Lze obejít Svět za šest hodin? Můžete to zkusit na Třeboňsku – rybník Svět slaví 450 let

Praha, 22. dubna 2021

Rybník Svět u Třeboně byl prvním velkým dílem Jakuba Krčína. Kvůli odporu třeboňských měšťanů při jeho stavbě dal sám Krčín rybníku jméno Nevděk. Rybník se dočkal několika úprav, té poslední v roce 2002, kdy byl vybudován bezpečnostní přeliv.  

ke stažení: doc, foto


Bylinkový trh na dvoře muzea v sobotu 17. dubna

Bylinkový trh v muzeuPraha, 13. dubna 2021

Národní zemědělské muzeum je sice stále zavřené, ale pro své
návštěvníky přichystalo alespoň venkovní Bylinkový trh. Bude se konat v sobotu 17. dubna od 9 do 17 hodin. Na dvoře muzea v Praze na Letné si návštěvníci budou moci koupit sazenice bylinek, semena, nejrůznější bylinné produkty i řezané květiny.

ke stažení: doc foto


Venkovní výstava představí nejnovější UNESCO památku v Česku – Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Ostrava, 1. dubna 2021

Národní zemědělské muzeum Ostrava, vinou pandemie pro veřejnost zatím uzavřené, otevírá první venkovní výstavu nazvanou Starokladrubský kůň – historie dvorního hřebčína Kladruby nad Labem. Prostřednictvím 22 panelů představí kromě samotného plemene také historii hřebčína a tamní komponovanou krajinu, zapsanou v roce 2019 na Seznam světového dědictví UNESCO Výstava je před muzeem volně přístupná a veřejnost si ji  může prohlédnout od středy 7. dubna.

ke stažení: doc


Radegast a Národní zemědělské muzeum „uvařily“ virtuální prohlídku výstavy k půlstoletí nošovického pivovaru

Výstava 50 let pivovaru RadegastOstrava, 23. března 2021

Hořká výstava 50 let pivovaru Radegast je navzdory koronaviru zpřístupněna veřejnosti. Ukazuje například unikátní exportní krabici z pozůstalosti partyzánského velitele nebo původní velkoformátové logo pivovaru Radegast od tajemného autora. Virtuální prohlídka, za kterou stojí pivovar Radegast a Národní zemědělské muzeum, je k vidění na webu www.radegast.cz i www.nzm.cz.

ke stažení: doc


Témata soutěže Věda pro zemi se letos rozšíří o Mezinárodní rok ovoce a zeleniny a G. J. Mendela

8. března 2021Věda pro zemi 2021

Napsali jste bakalářku, diplomku nebo doktorskou práci na téma související se zemědělstvím? Chtěli byste výsledky své vědecké práce publikovat pod hlavičkou muzea v odborném časopise a získat tak finanční odměnu? Pak ji přihlaste do soutěže Věda pro zemi. VI. ročník je mimo jiné věnován také tématům Mezinárodní rok ovoce a zeleniny 2021 a genetik Gregor Johann Mendel. Vědecké práce lze zasílat až do 31. srpna 2021.

ke stažení: doc pdf