Národní zemědělské muzeum Valtice


Základy budovy dnešního muzea na valtickém náměstí pocházejí pravděpodobně z poloviny 17. století, kdy se společně se stavbou kostela formovala i tvář valtického podzámčí. Komplex několika budov sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Když byl koncem 19. století architektonicky sjednocen vzhled domů valtického náměstí, byla přestavěna i budova muzea. V polovině 20. století byla budova ještě v provozu a sloužila jako internát Státní rolnické školy. Koncem 70. let 20. století byla uzavřena a začala její smutná dvacetiletá historie.

Národní zemědělské muzeum získalo chátrající objekt počátkem 90. let. Zničenou stavbu bylo potřeba zrekonstruovat, a tak sem muzeum přesídlilo až v roce 1994. Zpočátku pořádalo mnší výstavy, teprve později se podařilo otevřít zde první expozice.

Další rozsáhlou rekonstrukcí prošel objekt muzea v letech 2018 a 2019. V rámci projektu financovaného z evropských fondů vznikly hned tři nové expozice – Národní expozice vinařství, Tajemný život v půdě a v novém podání také Krajina Lednicko-valtického areálu. Modernizace areálu přinesla i lepší podmínky pro práci kurátorů a pro uchovávání sbírkových předmětů v depozitářích. Rekonstrukcí prošla i střecha budovy, podkroví a pavlač, i tyto prostory dnes slouží k výstavám.  V rámci Národní soutěže muzeí Gloria musaealis získal projekt rekonstrukce a vytvoření nových expozic třetí místo v kategorii Muzejní počin roku 2019.

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.