Projekty IROP

Na projekty IROP je poskytována finanční podpora z EU.
 

IROP

Dokončené projekty

Projekt Modernizace areálu a zefektivnění správy podsbírek NZM Valtice

V úterý 18. června proběhlo slavnostní otevření nově zrekonstruovaných prostor muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích. V rámci projektu financovaného z evropských fondů vznikly tři nové expozice – Národní expozice vinařství, Tajemný život v půdě a v novém podání také Krajina Lednicko-valtického areálu. Modernizace areálu přinesla i lepší podmínky pro uložení sbírkových předmětů a práci kurátorů. Ze všech projektů IROP, v nichž uspělo Národní zemědělské muzeum, je ten valtický jako první dokončený, a to v plánovaném termínu.

Projekt je v době udržitelnosti od 21. 4. 2020 do 20. 4. 2025.

Ukončení projektu: 30. 6. 2019

> více informací o projektu, fotogalerie z rekonstrukce i slavnostního otevření

> tisková zpráva (11. 6. 2019)

Projekt Depozitárně-expoziční objekt NZM v Ostravě

Místem realizace projektu byla Ostrava, atraktivní lokalita Dolní oblast Vítkovice. Jednalo se o dvě haly (dvojhalí – původní veronikárna a hala skladu žáruvzdorného materiálu), které byly do roku 1997 využívány pro technické zázemí údržby vysokých pecí a poté sloužily jako sklady. Obě haly se nacházely v městské památkové zóně Ostrava–Vítkovice, avšak nejednalo se o NKP ani o kulturní památku. Po rekonstrukci sem muzeum přemístilo a návštěvníkům formou otevřeného studijního depozitáře zpřístupnilo část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky a současně otevřelo interaktivní expozici Potravinářství, zaměřenou nejen na kvalitní české potraviny, ale i na jejich složení, rozmanitost, technologie zpracování a další souvislosti.

Projekt je v době udržitelnosti od 19. 1. 2021 do 18. 1. 2026.

Ukončení projektu: 31. 5. 2020

> více informací o projektu

> tisková zpráva (14. 9. 2020)

Projekt Provozně nízkonákladový depozitář Čáslav

Cílem projektu bylo v první řadě ochrana kulturního dědictví v podobě sbírkových předmětů NZM. Této ochrany bylo dosaženo prostřednictvím vybudování nového objektu provozně nízkonákladového depozitáře, který splňuje všechny podmínky pro řádné uchování sbírkových předmětů pro budoucí generace. Výstavba nového depozitáře pak mimo jiné zajistila:

  • posílení ochrany kulturního dědictví (lepší podmínky pro sbírkové předměty);
  • efektivnější způsob evidence sbírkových předmětů;
  • zpřístupnění uložených předmětů pro badatelské účely.

Projekt je v době udržitelnosti od 19. 2. 2022 do 18. 2. 2027.

Ukončení projektu: 30. 11. 2021

> více informací o projektu

tisková zpráva (24. 11. 2021)

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.