Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Pro média

Kontakt pro média:

Jitka Taussiková, tel.: 604 867 970

tiskove@nzm.cz

 
Aktuální tiskové zprávy:

Národní zemědělské muzeum na Zemi živitelce opět představí unikátní historické stroje

Národní zemědělské muzeum na Zemi živitelce20. srpna 2019

Na 46. ročník agrárního veletrhu Země živitelka, který se koná od 22. do 27. srpna v Českých Budějovicích, přiveze Národní zemědělské muzeum tři vzácné historické stroje ze své sbírky. Pro fanoušky staré techniky také připravilo zvukové záznamy zemědělských motorů  a spolu se Státní zkušebnou strojů předváděčku měření hluku. Muzeum představí své jednotlivé pobočky, na tu nejbližší – lovecký zámek Ohrada – to mají návštěvníci výstaviště pouhých 9 kilometrů.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

I letos přinese Noc na Kačině nevšední program

Noc na Kačině 201916. srpna 2019

​V sobotu 24. srpna čeká návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina prázdninová akce Noc na Kačině. Od 17 hodin se mohou těšit na vernisáž výstavy kostýmů a scén z filmové pohádky Sůl nad zlato, netradiční prohlídky zámeckých interiérů, divadelní představení, koncert vážné hudby či vystoupení vokálního tria Sestry Havelkovy.

ke stažení: docx

 

Výstava Příroda v ilustraci tentokrát představí výtvarnici Barboru Janů

Příroda v ilustraci, Barbora Janů; Národní zemědělské muzeum Ohrada8. srpna 2019

Od čtvrtka 15. srpna mají návštěvníci Národního zemědělského muzea Ohrada možnost zhlédnout výstavu z cyklu Příroda v ilustraci. Letošní ročník je věnován autorce Barboře Janů a potrvá do 31. října.

ke stažení: docx

 

Národní zemědělské muzeum a Státní zemědělský intervenční fond se dohodly na dlouhodobé spolupráci

Národní zemědělské muzeum a Státní zemědělský intervenční fond podepsali memorandum o spolupráci5. srpna 2019

Slavnostní podpis memoranda mezi oběma institucemi proběhne ve středu 7. srpna v 15:30 hodin v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné za účasti generálního ředitele Národního zemědělského muzea Milana Jana Půčka a generálního ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Martina Šebestyána.

ke stažení: docx

 

Oblíbená expozice Laboratoř ticha prošla rekonstrukcí

Laboratoř ticha, Národní zemědělské muzeum Praha26. července 2019

Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze rekonstruovalo expozici Laboratoř ticha. Obnova se týkala především výměny ukázky biotopu – dosavadní habrová doubrava byla nahrazena bučinou, nejrozšířenějším typem ekosystému českého lesa. Návštěvníci tak opět mají možnost ponořit se do ticha a přiblížit se přírodě až na její buněčnou úroveň.

ke stažení: docx, fotografie (zip)

 

Národní zemědělské muzeum se dočká nového centrálního nízkonákladového depozitáře

Projekt nízkonákladového depozitáře v Čáslavi11. července 2019

Ve středu 17. července v 10 hodin proběhne slavnostní zahájení stavby rozsáhlého centrálního depozitáře v prostorách Národního zemědělského muzea v Čáslavi. Depozitář bude sloužit k uložení sbírkových předmětů, které jsou nyní uloženy na jednotlivých pobočkách muzea. Jedná se o projekt Integrovaného regionálního operačního programu s finanční podporou z Evropské unie.  

ke stažení: docx, fotografie a vizualizace (zip)

 

Rekonstrukce Národního zemědělského muzea Valtice přinesla nové prostory i moderní expozice!

Otevření NZM Valtice po rekonstrukci11. června 2019

V úterý 18. června v 10:30 hodin proběhne slavnostní otevření nově zrekonstruovaných prostor muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích. V rámci projektu financovaného z evropských fondů vznikly tři nové expozice – Národní expozice vinařství, Tajemný život v půdě a v novém podání také Krajina Lednicko-valtického areálu. Modernizace areálu přinesla i lepší podmínky pro uložení sbírkových předmětů i práci kurátorů.

ke stažení: docx, fotografie ke stažení (zip)