Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Pro média

Kontakt pro média:

Jitka Taussiková, tel.: 604 867 970

tiskove@nzm.cz

 

> výročí 2020 – připomeňte si s námi významné osobnosti a počiny zemědělství

 

Aktuální tiskové zprávy:

 

Koně na Kačině letos přinesou ukázku jízdy se čtyřspřežím i rozšířený program pro děti

21. září 2020

Ukázky koňských plemen, barokního ježdění, sokolnictví s koňmi či práce v zápřahu, hudební vystoupení, kolotoč a dílny pro nejmenší – nejen to mají možnost zažít návštěvníci letošního ročníku akce Koně na Kačině. Oblíbená slavnost věnovaná koním proběhne v sobotu 3. října od 10 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu na Kačině.

ke stažení: docx, foto(tiskové pdf)

 

 

Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě novou pobočku – muzeum potravin a zemědělských strojů

14. září 2020

Od pátku 18. září má veřejnost možnost navštívit novou pobočku Národního zemědělského muzea situovanou v oblasti Dolní Vítkovice. Muzeum se zároveň připojí k akci Moravskoslezského kraje Vstupy zdarma, která trvá až do konce října.

ke stažení: docxfoto(tiskové pdf)

 

 

Zámek Ohrada zve na sobotní vorařské slavnosti

8. září 2020

Výroba modelů malých vorů, vorařské občerstvení i živá dudácká muzika – celodenní nabídku zážitků inspirovaných voroplavbou nabízí v sobotu 12. září Národní zemědělské muzeum Ohrada. Od 9 do 17 hodin je na programu řada aktivit, které připomenou toto zaniklé plavecké řemeslo.

ke stažení: docxfoto(tiskové pdf)

 

 

Zámek Kačina zve na Krajské vinobraní a dožínky

7. září 2020

Představení vinařů z celého Česka, nabídka místních a BIO potravin, ochutnávky domácí i mezinárodní kuchyně, celodenní program doprovázený hudebními koncerty – to vše nabídne letošní ročník Krajského vinobraní a dožínek na zámku Kačina. 

ke stažení: docx, foto(tiskové pdf)

 

 

Podzimní trhy provoní muzejní dvorek květinami, chlebem, ovocem i zeleninou

7. září 2020

Září a říjen budou na muzejním dvorku ve znamení podzimních zemědělských trhů. Národní zemědělské muzeum v Praze připravilo pro své návštěvníky hned čtyři – 12. září Květinový trh, 19. září Chleba a co na něj, 17. října Ovocné trhy a 31. října Brambory, zelí, dýně.

ke stažení: docxfoto(tiskové pdf)

 

 

Sobotní Muzejní dýňobraní zahájí oblíbenou výstavu Dýně, cukety a patizony

výstava Dýně a patizony28. srpna 2020

Pokud patří dýně mezi vaše oblíbené plodiny a chcete se o nich dozvědět více, nenechte si ujít výstavu Dýně, cukety a patizony v Národním zemědělském muzeu Valtice, která se koná od 5. do 30. září. Výstavu zahájíme v sobotu 5. září v 9 hodin akcí Muzejní dýňobraní. Součástí programu budou zábavné aktivity a muzejní dílna pro děti.

ke staženídocx, foto(tiskové pdf)

 

 

První ročník Dožínkové slavnosti na zámku Raduň

Dožínky na Raduni 202011. srpna 2020

Ukázky historických předmětů i strojů spojených se sklizní, vázání snopů, povřísel, dožínkové koláče i cimbálová muzika – to vše přinese první ročník Dožínkové slavnosti na zámku Raduň. Národní zemědělské muzeum Ostrava spolu s Národním památkovým ústavem připravili v sobotu 15. srpna od 11 hodin pro návštěvníky pestrý program.

ke stažení: docx, plakát (tiskové pdf)

 

 

CT sken sto let starého exponátu huemula jižního pomůže při výzkumu a ochraně tohoto ohroženého druhu

CT sken preparátu huemula3. srpna 2020

Unikátní Sallačovy sbírky jelenovitých si všimli vědci na univerzitě v Basileji a požádali Národní zemědělské muzeum o sken zhruba sto let starého exponátu huemula jižního. Sken lebky jelínka, který provedli pracovníci v High-tech technologicko-výukovém pavilonu České zemědělské univerzity v Praze, pomůže s ochranou tohoto dnes kriticky ohroženého druhu, žijícího v Argentině a Chile.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Přírodu lze věrně zachytit i v digitální ilustraci. Návštěvníky o tom přesvědčí nová výstava na zámku Ohrada

Martina Nacházelová: Čejka chocholatá, výstava Příroda v ilustraci27. července 2020

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí technologií, ukazuje nová výstava z cyklu Příroda v ilustraci v Národním zemědělském muzeu Ohrada. Letošní 12. ročník je věnován dílu mladé ilustrátorky Martiny Nacházelové, která ve své tvorbě zachycuje zejména život ptactva. V zámeckých expozicích jsou také k vidění vzácné vycpaniny ptáků, pocházející z první poloviny 19. století. Výstavu Příroda v ilustraci je možné zhlédnout od 1. srpna do 31. října.

ke stažení: docx, obrázky

 

Zavařujte doma aneb Historie zavařovací sklenice

140 let gumového těsnění16.  července 2020

Jak zavařovali naši předkové? Od měchuřiny, hedvábného papíru, pergamenu či celofánu ke gumovému těsnění a kovovým Twist-off víčkům – to je ve zkratce vývoj technologií konzervace ovoce a zeleniny do zavařovacích sklenic. Do skla se jídlo ukládalo již v 17. století, zásadní byl vynález gumového těsnění v roce 1880.

ke stažení: docx, foto

 

Rekonstrukce valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny získala v soutěži Gloria musaealis nominaci na ocenění Počin roku

Národní zemědělské muzeum po rekonstrukci9. července 2020

Národní zemědělské muzeum získalo nominaci v soutěži Gloria musaealis za rekonstrukci pobočky ve Valticích. Rozsáhlá rekonstrukce valtického muzea, jejímž výsledkem je nejen vyšší komfort pro návštěvníky a sbírkové předměty, ale i nové expozice, byla nominována na prestižní muzejní ocenění v kategorii Počin roku 2019 v konkurenci dalších sedmnácti nominací.

ke stažení: docx, foto

 

Zúčastněte se V. ročníku soutěže Věda pro zemi o nejlepší bakalářské, diplomové a doktorské práce

Věda pro zemi 2020, Národní zemědělské muzeum1. dubna  2020

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje pátý ročník soutěže Věda pro zemi. I letos má tři kategorie, ve kterých lze soutěžit – o nejlepší bakalářskou, diplomovou a doktorskou práci související s některým ze zadaných tematických okruhů. Přihlášky do soutěže lze posílat do 31. srpna, vyhlášení výsledků proběhne na podzim roku 2020. Muzeum oceněným zajistí vydání jejich prací v podobě odborné publikace nebo článku, včetně finanční odměny.

ke stažení: docx, plakát (pdf)