Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Pro média

Kontakt pro média:

Jitka Taussiková, tel.: 604 867 970

tiskove@nzm.cz

 

> výročí 2020 – připomeňte si s námi významné osobnosti a počiny zemědělství

 

Aktuální tiskové zprávy:

Nejvyššího evropského savce přiblíží nová výstava Losi – návrat velikánů

Losi – návrat velikánů, výstava NZM Ohrada1. července 2020

Losa obecného, nejvyššího savce Evropy, je vzácné potkat, i když přes 70 let žije také na území Česka. Národní zemědělské muzeum Ohrada připravilo novou výstavu Losi – návrat velikánů, kterou návštěvníci mohou zhlédnout od 1. července do 31. října. Na zámku Ohrada nově vznikla také komorní galerie, kde budou svá díla prezentovat umělci, jejichž tvorba reflektuje lesnictví, myslivost a rybářství.

ke stažení: docx, foto

 

Výstava na zámku Kačina představí význam genetických zdrojů rostlin a zvířat

výstava Genetické zdroje30. června 2020

Od 1. července do 31. srpna mají návštěvníci Národního zemědělského muzea Kačina možnost zhlédnout výstavu Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti. Jednadvacet informačních panelů je věnováno problematice uchovávání genetických zdrojů v zemědělství. Muzeum výstavu připravilo ve spolupráci s resortními organizacemi Ministerstva zemědělství. V kačinském zámeckém parku se chystá obnova ovocného sadu, kde budou vysazeny staré a regionální odrůdy ze záchranných sortimentů Českého svazu ochránců přírody.

ke stažení: docx, foto

 

Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství – nová výstava na střeše muzea

Výstava Agrolesnictví, Národní zemědělské muzeum Praha26. června 2020

Agrolesnictví a jeho pestré systémy zemědělského hospodaření mohou konvenčním i ekologicky hospodařícím zemědělcům pomoci lépe se vypořádat s klimatickými změnami. Panelovou výstavu Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství mohou návštěvníci zhlédnout na střeše pražské budovy Národního zemědělského muzea od 30. června do 31. srpna.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Léto na Kačině bude plné pohádek, divadelních představení a speciálních prohlídek zámku

Léto na Kačině 202019. června 2020

V době prázdnin připravili návštěvníkům Národního zemědělského muzea Kačina zajímavé jednorázové akce i pravidelně se opakující programy. Léto jim tak zpestří  divadelní cyklus pohádek pro děti, sobotní představení pro dospělé, noční a oživené prohlídky zámeckých interiérů. Zámek bude plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách a hospodařilo v podzámčí, o tisících vzácných svazcích v unikátní knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla.

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Odloženou sezonu muzeum zahájí výstavou Barevná inspirace

Výstava Barevná inspirace v NZM Valtice25. května 2020

Muzejní dvorek rozzářený barvami květin čeká návštěvníky Národního zemědělského muzea Valtice v období od 4. června do 30. září. Výstava nazvaná Barevná inspirace představí jednotlivé druhy balkonových rostlin a letniček.

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Valtice zve všechny milovníky květin a letniček na oblíbenou výstavu Barevná inspirace. 

ke stažení: docx, foto (zip)

 

Zúčastněte se V. ročníku soutěže Věda pro zemi o nejlepší bakalářské, diplomové a doktorské práce

Věda pro zemi 2020, Národní zemědělské muzeum1. dubna  2020

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje pátý ročník soutěže Věda pro zemi. I letos má tři kategorie, ve kterých lze soutěžit – o nejlepší bakalářskou, diplomovou a doktorskou práci související s některým ze zadaných tematických okruhů. Přihlášky do soutěže lze posílat do 31. srpna, vyhlášení výsledků proběhne na podzim roku 2020. Muzeum oceněným zajistí vydání jejich prací v podobě odborné publikace nebo článku, včetně finanční odměny.

ke stažení: docx, plakát (pdf)

 

V muzeu jako doma! Národní zemědělské muzeum připravilo pro veřejnost program online

V muzeu jako doma (foto: Jindřich Štreit, fotoarchiv Národního zemědělského muzea)25. března 2020

Pracovníci muzea přichystali projekt, který má po dobu zavření poboček muzea  sloužit veřejnosti ke zpestření pobytu doma. V nadcházejících dnech tak zájemci na webu nzm.cz a sociálních sítích Facebook, YouTube, InstagramTwitter naleznou zajímavý obsah, jako jsou například online výstavy, vědomostní kvízy, originální recepty z kurzů Uvařeno v muzeu, zajímavá výročí, publikace ke stažení zdarma či krátká videa o sbírkových předmětech a expozicích.

ke stažení: docx, fotografie (zip)