Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Pro média

Kontakt pro média:

Jitka Taussiková, tel.: 604 867 970

tiskove@nzm.cz

 

> výročí 2020 – připomeňte si s námi významné osobnosti a počiny zemědělství

 

Aktuální tiskové zprávy:

I zemědělské stroje mají svá výročí – Škoda HT-25 letos slaví úctyhodných 90 let a Zetor 3011 60 let

15. prosince 2020

První sériovou výrobu traktorů na našem území zahájila firma Škoda. Její traktor  HT-25 vyráběný ve třicátých letech minulého století se dochoval pouze v jediném exempláři, který je součástí Sbírky Národního zemědělského muzea. Naproti tomu o třicet let mladší traktor Zetor 3011 je mnohde dosud používán.

ke stažení: docxfoto

 

 

Národní zemědělské muzeum Praha, Kačina, Ostrava – znovu otevřeno! Pro zdravotníky a záchranáře vstup do konce roku zdarma!

1. prosince 2020

Od čtvrtka 3. prosince muzeum otevírá své expozice v Praze a Ostravě. Na druhý a třetí adventní víkend a také na neděli 27. prosince se k nim přidá i zámek Kačina. Pro první návštěvníky muzeum připravilo dárky – v Praze prvních padesát dostane roušku, v Ostravě je zase přivítají plechovkou piva Ratar. Každý stý pak získá rodinnou vstupenku. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

ke staženídocxfoto

 

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu tentokrát online

25. listopadu 2020

K čemu slouží zemědělcům simulátor deště, čím se baví krávy v kravíně a proč se pole a lesy sledují z dronů? Vaří robot pivo lépe než sládek? To a mnohem více v pátek 27. listopadu od 17 hodin přiblíží zemědělští a potravinářští odborníci v on-line programu Noci vědců Národního zemědělského muzea. Muzeum nabídne celkem 17 online aktivit – letošním hlavním tématem akce je Člověk a robot.

ke stažení: docxfoto

 

Před 290 lety byl uloven jelen šestadvacaterák – jeho paroží dlouho drželo titul světové trofeje

23. listopadu 2020

V Národním zemědělském muzeu na zámku Ohrada se nachází světová trofej jelena evropského. Jde o takzvaného ohradského šestadvacateráka, který byl uloven v roce 1730 stavitelem zámku Adamem Františkem ze Schwarzenbergu. Při první světové soutěži trofejí v roce 1937 v Berlíně získalo paroží 1. místo. Dodnes si drží národní prvenství trofeje ulovené ve volné přírodě.  

ke staženídocx, foto

 

Národní zemědělské muzeum získalo vzácný vinařský lis z roku 1841 – k vidění bude v Ostravě

6. listopadu 2020

Do muzejní Sbírky se podařilo získat téměř 180 let starý kládový lis ze Znojemska. Jedná se o jeden z posledních kládových lisů dochovaných v původní podobě i místě svého vzniku. Pět metrů dlouhý, tři metry vysoký a 2,6 tuny vážící kolos byl převezen do muzea potravin a zemědělských strojů Ostravě, kde bude restaurován do funkční podoby. Poté bude příležitostně využíván k lisování vína během muzejních akcí, například během vinobraní.

ke stažení: docx, foto

 

Národní zemědělské muzeum dokončilo v Čáslavi stavbu centrálního nízkonákladového depozitáře

22. října 2020

Ve čtvrtek 22. října byla v prostorách Národního zemědělského muzea v Čáslavi dokončena stavba rozsáhlého centrálního depozitáře. Bude sloužit k uložení sbírkových předmětů z jednotlivých poboček muzea. Jedná se o projekt Integrovaného regionálního operačního programu s finanční podporou z Evropské unie. Slavnostní uvedení do provozu proběhne v květnu 2021.

ke stažení: docxfoto

 

Smutné výročí větrné kalamity – 26. října 1870 postihl Šumavu mimořádně ničivý orkán

22. října 2020

V noci z 26. na 27. října 1870 postihla šumavské lesy zřejmě nejničivější zaznamenaná větrná kalamita v Česku. Předcházely jí vichřice v předešlých dvou letech a následovala další pohroma v podobě rozšíření kůrovce, který poškodil na našem území cca 6–7 milionů m3 dřeva. Na likvidaci polomů i boj s kůrovcem lesníci najali také řadu dělníků z ciziny. Kalamita byla zpracována až v roce 1877 a obnova lesa na polomových a kůrovcových plochách si vyžádala náklad 68 000 zlatých.

ke stažení: docxfoto

 

720 let od zahájení ražby pražského groše

15. října 2020

Roku 1300 vydal král Václav II. horní zákoník, který stanovoval nové podmínky ohledně nakládání se surovým stříbrem. Na jeho základě byla zahájena ražba našich zřejmě nejznámějších mincí, pražských grošů. V letošním roce uplyne 720 let od vydání tohoto dokumentu i začátku ražby. Pražské groše vydržely v oběhu až do roku 1644. Pro svou kvalitu byly ceněny daleko za hranicemi Českého království.

ke stažení: docxfoto

 

Projekt rekonstrukce Národního zemědělského muzea ve Valticích získal prestižní ocenění

7. října 2020

Třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019 získal projekt rozsáhlé rekonstrukce valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny. Výsledkem dvouleté rekonstrukce jsou tři nové expozice a také vyšší komfort nejen  pro návštěvníky, ale především pro uložené vzácné sbírkové předměty.

ke stažení: docxfoto

 

 

Kam až sahá práce rostlinolékařů a jak moc jsou na ní závislé naše životy, přiblíží hlavní výstava sezony Lékaři rostlin

29. září 2020

Pacientem lékaře je člověk, pacientem veterináře je zvíře, pacientem rostlinolékaře je rostlina – je motto hlavní výstavy sezony Lékaři rostlin v Národním zemědělském muzeu v Praze. Výstavu věnovanou oboru rostlinolékařství mají návštěvníci možnost si prohlédnout od 2. října 2020.

ke stažení: docxfoto

 

 

Koně na Kačině letos přinesou ukázku jízdy se čtyřspřežím i rozšířený program pro děti - ZRUŠENO

21. září 2020

S lítostí Vám musíme oznámit, že se akce Koně na Kačině kvůli aktuálním vládním nařízením ruší.

ke stažení: docx, foto

 

 

 

Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě novou pobočku – muzeum potravin a zemědělských strojů

14. září 2020

Od pátku 18. září má veřejnost možnost navštívit novou pobočku Národního zemědělského muzea situovanou v oblasti Dolní Vítkovice. Muzeum se zároveň připojí k akci Moravskoslezského kraje Vstupy zdarma, která trvá až do konce října.

ke stažení: docxfoto

 

 

Zámek Ohrada zve na sobotní vorařské slavnosti

8. září 2020

Výroba modelů malých vorů, vorařské občerstvení i živá dudácká muzika – celodenní nabídku zážitků inspirovaných voroplavbou nabízí v sobotu 12. září Národní zemědělské muzeum Ohrada. Od 9 do 17 hodin je na programu řada aktivit, které připomenou toto zaniklé plavecké řemeslo.

ke stažení: docxfoto

 

 

Zámek Kačina zve na Krajské vinobraní a dožínky

7. září 2020

Představení vinařů z celého Česka, nabídka místních a BIO potravin, ochutnávky domácí i mezinárodní kuchyně, celodenní program doprovázený hudebními koncerty – to vše nabídne letošní ročník Krajského vinobraní a dožínek na zámku Kačina. 

ke stažení: docx, foto

 

 

Podzimní trhy provoní muzejní dvorek květinami, chlebem, ovocem i zeleninou

7. září 2020

Září a říjen budou na muzejním dvorku ve znamení podzimních zemědělských trhů. Národní zemědělské muzeum v Praze připravilo pro své návštěvníky hned čtyři – 12. září Květinový trh, 19. září Chleba a co na něj, 17. října Ovocné trhy a 31. října Brambory, zelí, dýně.

ke stažení: docxfoto