Muzejní noc na Ohradě je věnována Šumavě – tisková zpráva


Muzejní noc na Ohradě je věnována Šumavě


29. května 2023

Letošní Muzejní noc otevře návštěvnickou sezónu muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada. Tentokrát nese podtitul „na téma šumavské, speciálně na výročí spisovatele Karla Klostermanna, lesníky, lesy, zvěř i ryby vimperského panství zaměřené“. Pro malé i velké návštěvníky budou připraveny kurátorské prohlídky, přednášky, výstavy, čtení, nová myslivecká cesta muzeem a nové zážitkové objekty na nádvoří muzea. Muzejní noc se koná v sobotu 3. června od 18 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit se zajímavé přednášky, například ředitel plavby na Schwarzenberském kanále Hynek Hladík si pro posluchače připravil zajímavosti z historie i současnosti této významné lesnické dopravní stavby. Kurátorka zoologické sbírky NZM Marie Voldřichová přiblíží příběh lovce „posledního“ šumavského vlka včetně rodinné památky na tento lov, která je součástí nové výstavy Návrat velkých šelem. Karel Skalický představí další poklad ze sbírek muzea, kterým je fotografické album Šumavy z roku 1894, tedy z časů Karla Klostermanna. Rybář a kurátor rybářské sbírky muzea Aleš Škrabánek pak naváže s příběhy ryb a rybářů. Přednáškový program zakončí horal a průvodce Josef Maria Pecka povídáním o toulání Šumavou a Pošumavím.

Na své si přijdou malí i velcí návštěvníci, čeká je nově otevřená miniexpozice loveckého kočáru, myslivecká výstava k výročí Českomoravské myslivecké jednoty i zážitkové objekty na nádvoří. Velkým hravým překvapením a atrakcí budou jistě historické mechanické střelnice strojmistra Miloslava Vaváčka.

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly.

Návrat velkých šelem

Výstava Návrat velkých šelem je součástí volného cyklu výstav NZM Ohrada věnovaného soužití člověka a velkých savců na území Česka. V předchozích ročnících se návštěvníci mohli seznámit s problematikou reintrodukce velkých býložravců – zubra a losa. Letos přichází na řadu čtveřice predátorů – kočka evropská, medvěd brtník, rys evropský a vlk eurasijský.

Výstava mapuje vývoj vztahu těchto šelem a lidí od středověku až po současnost. Se společenskými změnami se v průběhu věků mění i pohled na šelmy: od pronásledovaných škůdců až po současné vnímání predátorů jako přirozené součásti přírody, jejichž návrat do kulturní krajiny však nese řadu úskalí.

První část výstavy je věnována systematickému lovu a vybíjení šelem v období od středověku až po počátek 20. století. Návštěvníky seznámí se soudobým obrazem predátorů v umění i všedním životě, představí různé způsoby jejich lovu včetně historického loveckého vybavení a rovněž vzácné preparáty posledních úlovků velkých šelem v Česku.

K vidění bude preparát kočky evropské z roku 1836 a posledního českého vlka uloveného roku 1874 v revíru Lipka. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i zbraň, kterou byl vlk uloven, a pamětní Štěrbíkův pohár vyrobený k této příležitosti. Expozici doplní jeden z posledních vlků Vysočiny zapůjčený ze státního zámku Náměšť nad Oslavou a patrně poslední český rys zapůjčený ze sbírek Národního muzea, ulovený roku 1835 na Táborsku.

Kolekci uzavírá slavný preparát posledního českého medvěda, tzv. želnavské medvědice zastřelené roku 1856, který je umístěn ve stálé expozici muzea.

Zajímavostí výstavy jsou historické preparáty medvědů ze Slezska, opět ze zámku Náměšť nad Oslavou, a preparát vlčice a jejího hybridního potomstva se psem z ohradského psince, který dokládá historický pokus Schwarzenbergů o užitkové křížení psa s vlkem.

V druhé části výstavy se návštěvníci dozví základní informace o biologii šelem, jejich současném rozšíření v Česku a problematice ochrany a návratu predátorů do české krajiny. V této části expozice budou k vidění nejen preparáty kočky, rysa a vlka v přírodním dioramatu, ale i vzácný preparát šakala obecného zapůjčeného z Jihomoravského muzea ve Znojmě – šakal není původní součástí české fauny, avšak v posledních letech k nám spontánně migruje z Balkánského poloostrova.

Výstava je na zámku Ohrada ke zhlédnutí do 28. července 2023.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Virtuální prohlídka NZM Ohrada.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.