Další ze série výstav Příroda v ilustraci představí výtvarníka Antonína Pospíšila – tisková zpráva


Další ze série výstav Příroda v ilustraci představí výtvarníka Antonína Pospíšila


21. srpna 2023

Jednoho z nejvýznamnějších československých ilustrátorů připomene nová výstava Antonín Pospíšil, ilustrátor přírody na zámku Ohrada. Výstava je součástí výstavního cyklu Příroda v ilustraci a bude ke zhlédnutí do 31. října 2023.

Akademický malíř Antonín Pospíšil se ilustraci věnoval od 40. let 20. století. Jeho díla doprovázela zejména publikace pro děti a mládež, populárně naučnou literaturu, dobrodružné romány i beletrii žánru přírodní lyriky. Díky svému talentu, všestrannosti a mimořádné píli vytvořil kvalitou a rozsahem jedinečné dílo, se kterým se setkal téměř každý, kdo prožil dětství v druhé polovině 20. století.

V rybářské chodbě Národního zemědělského muzea na zámku Ohrada návštěvníci uvidí více než 80 ilustrací, obrazů a reprodukcí Pospíšilových děl. Ústředním motivem jsou reprodukce ilustrací živočichů k sedmisvazkové encyklopedii Světem zvířat, která je jeho vrcholným dílem. Během 15 let vytvořil pro encyklopedii několik tisíc ilustrací, za které získal roku 1973 Cenu nakladatelství Albatros. Oblíbené byly též ilustrace k leporelům a knihám pro nejmenší -Rýmovačky naší Kačky, Běží liška k Táboru a další.

Zoologické ilustrace doplňují doposud nepublikované originální akvarely kosatců ze soukromé sbírky. Obrazy zachycují s přesností a zároveň lehkostí zdobné kultivary i původní divoké formy této „orchideje severu“, kterou měl malíř ve velké oblibě. Zajímavá je rovněž tematicky pestrá kolekce obrazů zachycující krajiny, zátiší a architektonické dominanty města Čáslav, kde malíř strávil část života. Kolekci doplňují katalogy a dva historické plakáty k Pospíšilovým výstavám.

Kutnohorský rodák Antonín Pospíšil (1909–2008) patřil k nejvýraznějším a nejvýznamnějším zástupcům české ilustrátorské školy. Jeho námětem byla příroda, namísto ilustrací jednotlivých zvířat či rostlin rád zobrazoval krajiny spolu s jejich obyvateli v organickém spojení. Do roku 1934 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde byli jeho spolužáky Jiří Trnka a Antonín Strnadel. Zároveň se připravoval k profesuře kreslení na Českém vysokém učení technickém a na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení studii učil na několika středních školách, od 50. let 20. století se již věnoval výlučně umělecké dráze.

Svou pedagogickou zkušenost bohatě zúročil při tvorbě ilustrací pro dětské knihy a leporela, učebnice a velkoformátové školní tabule určené pro praktickou výuku, ilustroval rovněž dětské časopisy Ohníček, Mateřídouška a Pionýr. Spolupracoval primárně s nakladatelstvími Mladé letá, Státní nakladatelství dětské knihy a Albatros. Jeho ilustrace našly široké uplatnění i v populárně naučné literatuře zaměřené na přírodu – jmenovat můžeme například publikace Náš les (1974) a Naše hory (1976) z edice OKO, Lesní noviny (1949, 1955, 1966, 1980) či encyklopedii Světem zvířat (první edice 1960–1973). S jeho tvorbou se setkáme i románech žánru přírodní lyriky, jako je Stříbrný lipan (1944) či Bažantnice (1955, 1960). Celkem ilustroval více než stovku různých publikací.

Ilustrace a obrazy na výstavu zapůjčili syn Antonín Pospíšil mladší, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Městské muzeum a knihovna Čáslav.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Virtuální prohlídka NZM Ohrada.

Více na www.nzm.cz

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.