Národní zemědělské muzeum Znojmo


Ačkoliv je Znojmo známo spíš vínem než pivem, i zdejší tradice vaření piva je  dlouholetá. Pivo se tu vařilo již od roku 1278, kdy římský král Rudolf I. udělil městu Znojmu právo várečné a mílové, až do roku  2005, kdy byla jeho výroba přerušena. V roce 2015 se sem po desetileté odmlce výroba piva vrátila. Vrátila se do míst původního pivovaru v předhradí znojemského hradu, kde se pivo téměř po 300 let vařilo.

I další část areálu bývalého pivovaru je využívána ve spojení s tímto mokem, a to ve formě  Expozice pivovarnictví jako pobočka Národního zemědělského muzea.

Nachází se v nejzajímavější budově areálu bývalého pivovaru – varně. Její technologické zařízení z roku 1930 vyrobené ve Škodových závodech v Plzni tvoří jádro expozice a bylo v roce 2010 prohlášeno kulturní památkou.

A co vás tu čeká? Třeba káď, do níž lze vstoupit, s videosekvencí o historii pivovaru, ve kterém expozice sídlí. Komentované prohlídky. A pro děti je připraven dětský koutek, kde si mohou zasoutěžit s pivní kvasinkou. Dospělí návštěvníci ocení bonusy na exkurzi do současného pivovaru a jeho pivo.

Provozovatelem Expozice pivovarnictví je Znojemská beseda.

 

Více informací o expozici najdete na expozicepivovarnictvi.cz.

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.