5. ZASTAVENÍ


Papírové výrobky – luxus, který si nemohu dovolit?

K výrobě papíru je potřeba vlákniny, nejčastěji ze dřeva jehličnatých stromů. Ta se může mísit s vlákninou získanou z dotříděného sběrového papíru. Výroba některých papírových produktů se dnes již bez sběrového papíru vůbec neobejde. Noviny, obaly na vajíčka, většina toaletních papírů a vnitřní vrstvy vlnitých lepenek jsou téměř výhradně z recyklované suroviny. Speciální grafické a akvarelové papíry jsou zase vyráběny z bavlněných hadrů, které ale také mohou pocházet z tříděného sběru. Výroba papíru je energeticky náročný proces, papírenský průmysl je významný zdroj znečištění vod a těžba dřeva v ČR je poměrně vysoká. Recyklací papíru lze částečně tyto negativní dopady na životní prostředí snížit.

Jaký druh denně používaného papíru by většině lidí nejvíce chyběl, kdyby všechny výrobky z papíru najednou zmizely? Odpověď prosím napište do 5. řádku křížovky.

 

DALŠÍ KÓD HLEDEJTE V EXPOZICI JEDE TRAKTOR.
NEZAPOMEŇTE DODRŽOVAT BEZPEČNOSTNÍ POKYNY.

 

Zajímá vás téma recyklace? Každý čtvrtek vždy od 14 hodin se můžete zúčastnit programu RECYKLAČNÍ ČTVRTKY.

Věděli jste, že papír vynalezli v Číně? Dnešní způsob výroby papíru pochází už z roku 105 n. l. Právě toho roku čínský ministr Tsai Lun z provincie Hunan oznámil, že se mu podařilo z lýka větví moruše vyrobit novou surovinu – papír.  Jak však postupoval čas, vznikala nová technika a vyvíjely se nové technologie. Dnes se využívají jiné suroviny a výrobní proces je, oproti dřívější ruční výrobě, mnohem více automatizovaný.


Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.