1. ZASTAVENÍ


Oblečení z plastu?

Plasty mají nejrůznější vlastnosti a využití. Mohou z nich být vyrobeny podlahové krytiny, kuchyňské nádobí, dětské hračky či sportovní potřeby; tvoří také velkou část elektroniky i automobilů. Plastové předměty na jedno použití, jako jsou sáčky, PET lahve a obaly obecně, se nazývají jednorázové plasty, a zpravidla hned po použití se mění v odpad. Některé z nich, jako jsou plastová brčka nebo nádoby z expandovaného polystyrenu na nápoje a hotová jídla, jsou pro přílišnou zátěž životního prostředí od podzimu 2022 zakázané.
Víte, že použité plasty můžeme znovu využít? Z PET lahví lze vyrobit například nové lahve, oblečení, koberce a řadu dalších věcí. Jiné plastové odpady se využívají k výrobě laviček, dlažby, plotů a dalších stavebních dílců.

 

Co se hlavně třídí do žlutých kontejnerů v ČR? Odpověď prosím napište do 1. řádku křížovky.

 

DALŠÍ KÓD HLEDEJTE V EXPOZICI GASTRONOMIE.

Nápověda k nalezení stanoviště:
STARÉ NÁDOBÍ UŽ ASI V OBCHODĚ NEKOUPÍTE, CO?

 

Zajímá vás téma recyklace? Každý čtvrtek vždy od 14 hodin se můžete zúčastnit programu RECYKLAČNÍ ČTVRTKY.

Věděli jste, že od objevení plastu uběhlo už více než 150 let? 
První plast vynalezl Angličan Alexander Parkes. Jednalo se o parkesin neboli umělou slonovinu, chemicky nitrát celulózy.  V roce 1856 si tento vynález nechal Parkes patentovat. Například PET lahev, která je dnes nejrozšířenějším obalem na nápoje, byla patentována roku 1973. Dnes se tyto lahve vyrábějí v řadě velikostí, tvarů i barev.


Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.