Závěr léta můžete oslavit v Národním zemědělském muzeu Ostrava – tisková zpráva


Závěr léta můžete oslavit v Národním zemědělském muzeu Ostrava


8. září 2023

Víte, co jsou to trombity a jak vypadá ovce valaška? Přijďte se v sobotu 16. září seznámit na akci Fajne léto. Druhý ročník opět nabídne program pro celou rodinu. Akci zahájí v 9 hodin Trhy, co se hledají a od 10 hodin budou připraveny ukázky zpracování ovčí vlny, kovářského řemesla, dřevěné dílny i zážitkové jízdy na vlečce. Fajne léto se koná před budovou NZM a vstup je zdarma.

Hlavním hostem Fajneho léta bude tentokrát slovenské hudební uskupení Trombitáši – Štefánikovci hrající na tradiční hudební nástroje fujary trombity, ale také na pastevecké rohy, klasické fujary, různé pastevecké píšťaly a koncovky. Členové skupiny jsou zároveň i výrobci lidových nástrojů a za své výrobky a hudební produkci získali několik ocenění.

Součástí programu budou i kovářská dílna, dřevěná dílna a workshopy pro děti – malování na kamínky, výroba pavučiny a pavouka na ruce, skákací hrad, dočasné tetování nebo zážitkové jízdy na vlečce motorbotu PF-62 a vlečce domada.

Podobně jako v loňském roce se na akci představí živá zvířata plemene valašská ovce, k vidění budou i ukázky tradičního zpracování vlny. Chov tohoto původního plemene je součástí aktivit Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat významných pro výživu a zemědělství.

Vstup na Fajne léto je zdarma.

Akce je financována z dotace Moravskoslezského kraje, který rovněž zaštiťuje projekt Technotrasa prezentující technické atraktivity v Moravskoslezském kraji. Akce se koná ve spolupráci s MS Tourism.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Ostravská pobočka nabízí pro návštěvníky studijní depozitáře zemědělské techniky, interaktivní expozici Depozitář potravin a průběžně obměňovanou a doplňovanou Galerii českých potravin. Nově otevřená rozsáhlá výstava Zemědělství 4.0 přibližuje podstatu probíhajících změn v zemědělství, prezentuje vybrané technologie a nové generace zemědělských strojů a systémů. Virtuální prohlídka NZM Ostrava.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.