Prezentační strategie pro muzea a sbírky. Metodika přípravy a realizace muzejních výstavních projektů


Programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030 (NAKI III) Ministerstva kultury

Identifikační kód: DH23P03OVV059

Zapojené instituce: Národní zemědělské muzeum, s. p. o., Moravské zemské muzeum

Hlavní řešitel za NZM: PhDr. Pavel Novák, CSc.

Doba řešení: 3/2023 – 12/2027

Cíle: Projekt se zakládá na výzkumu výstavní činnosti vlastivědných muzeí od roku 1990, její formální a obsahové proměny za posledních 30 let, analyzuje a hledá paralely v diachronních a synchronních rovinách. Zkoumá specifickou roli expozic a výstav, tedy základního komunikačního a prezentačního nástroje muzeí, v procesu záchrany, dokumentace a interpretace národního kulturního dědictví. Zásadní pozornost bude věnována proměnám role muzea a jeho výstavní činnosti v současnosti, kdy do procesu prezentace a interpretace vstupují zcela nové metody a prvky (dynamická proměna společnosti, ICT). Cílem je definovat základní principy tvorby výstav – vytvořit komplexní metodiku přípravy a realizace výstavních projektů (vědecký obsah, finanční management, marketing, evaluace).

Plánované výsledky:

NmetS - certifikovaná metodika,
S - veřejně přístupná databáze,
Jost  - 4 články v odborných periodikách,
M -  dvě vědecké konference,
Ekrit – 2 výstavy, s kritickým katalogem,
Nimap - interaktivní specializovaná mapa,

Kontakt: Petra Hrubišová, petra.hrubisova@nzm.cz

 

Projekt je financovaný z Programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030 (NAKI III) Ministerstva kultury.


Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.