Sallačova sbírka turovitých. Kritický katalogMarie Voldřichová – Miroslav Čeněk

ISBN 978-80-86874-74-6

Praha : Národní zemědělské muzeum, s. p. o., 2017

477,- Kč

Publikaci lze objednat online nebo zakoupit na jednotlivých pobočkách muzea (doporučujeme telefonicky ověřit dostupnost). 

Anotace: Kniha „Sallačova sbírka turovitých. Kritický katalog“ je věnována souroží turovitých, která tvoří spolu s parožím jelenovitých tzv. „Sallačovu sbírku“, unikátní kolekci rohů a parohů cca 100 různých taxonů druhů kopytníků shromážděnou středoškolským profesorem doc. PhDr. Vilémem Sallačem (1852–1927) za účelem systematického zoologického výzkumu. V současnosti obsahuje sbírka uložená na loveckém zámku Ohrada 57 kusů souroží a lebek patřících 33 taxonům a 6 domestikovaným plemenům turovitých. Kniha se ve stručnosti věnuje historii Sallačovy sbírky jako celku a vzniku souboru souroží, dále blíže představuje druhy turovitých zahrnuté ve sbírce a výsledky moderní taxonomické revize sbírkových předmětů spolu s jejich plným výčtem a základním popisem. V samostatných kapitolách jsou rovněž uvedeny zajímavosti volně související s hlavním tématem knihy, jako je pozice turovitých v mytologii či jejich domestikace. Texty jsou doplněny ilustracemi a množstvím barevných fotografií. Čtenáři je tak poutavou formou představena jedinečná a z historického i zoologického hlediska velice cenná sbírka z fondu Národního zemědělského muzea.


Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.