Půda. Obrázková statistika o tom, co se děje v půdě, a o tom, proč by měla půda být národním bohatstvím


Klára Novotná, Denisa Doubravová, Václav Voltr

ISBN978-80-86874-96-8

Praha: Národní zemědělské muzeum, s. p. o., 2018

Cena: 40 Kč

Tištěnou publikaci si můžete zakoupit na pobočkách Národního zemědělského muzea nebo objednat online.

Anotace: Obrázková statistika Půda ukazuje fascinující svět něčeho tak zdánlivě obyčejného, jako je půda, zjistíte v ní, kde a jak se půda vzala, jak moc je pro nás důležitá. Pomocí čísel a statistik popisuje, kolik typů zemědělské půdy u nás najdete, kde se plodinám roste lépe a kde hůř i jak to vypadá, když se nám půda ztrácí pod nohama. Vysvětluje, jak fungují hnojiva, představuje škůdce, porovnává moderní trendy. Zjistíte tu, jak i my můžeme půdě prospět, aby se naší úrodě dařilo ne jedno léto, ale každý rok. Knížka představuje půdu jako křehký ekosystém, zásobárnu vody a živin, nezbytný předpoklad života na Zemi. Víte, že jen 17 % zemědělské půdy na světě je zavlažováno a že z těchto 17 % pochází 45 % světové produkce potravin? Že rostliny mohou mít stres? Nebo že dokážeme rozlišit 395 barevných odstínů půdy? Obrázková statistika je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří se zajímají o svět okolo nás. Je vhodná také jako doplňkový materiál pro pedagogy základních i středních škol.

Publikace by nevznikla bez spolupráce a spousty podnětných připomínek odborníků z Ministerstva zemědělství, Státního pozemkového úřadu, Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, Výzkumného ústavu rostlinné výroby, Výzkumného ústavu meliorací a půdy, Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, Podpůrného garančního a lesnického fondu, Zemědělského svazu či České akademie zemědělských věd. 


Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.