Fotosyntéza

Fotosyntéza – pouhým okem neviditelný a přitom všudypřítomný proces, který určuje podobu a existenci našeho světa, často v nečekaných souvislostech.
Fotosyntéza je námětem hlavní výstavy i výstavního cyklu Národního zemědělského muzea pro rok 2024 a 2025. Představíme ji v mnoha atraktivních podobách, nejen jako chemický proces a jeden z hlavních prvků formujících podobu planety, ale prostřednictvím jejího významu pro zemědělství i jako základní podmínku přežití. Budeme se v této souvislosti zabývat tradičními a moderními trendy jako je pěstování rostlin se zvýšenou schopností fotosyntézy, uhlíkovým zemědělstvím, cirkulární ekonomikou. Provedeme návštěvníka celým procesem fotosyntézy, vysvětlíme, jak fotosyntéza utváří svět a kde všude slouží člověku. Speciálním oddílem budou netradiční podoby fotosyntézy, tedy fotosyntézující živočichové, rostliny, které jsou tohoto procesu schopny i v noci, nebo naopak takové, které nefotosyntetyzují vůbec.
I když hlavní výstava v Národním zemědělském muzeu v Praze začne až na podzim, výstavního cyklu Fotosyntéza se účastní všechna pracoviště NZM.  Fascinujícímu tématu se věnují v souladu s jejich odborným zaměřením a některá hned od začátku letošní turistické sezóny. Kromě výstav a výstavek máme pro návštěvníky připravené i edukační programy. Podívejte se, kde všude můžete fotosyntézu prozkoumávat.  

Výstavní cyklus Fotosyntéza probíhá pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného. 

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.