Jak chránit svět včel a dalších hmyzích opylovačů? Národní zemědělské muzeum připravilo akci Jedu v medu ke Světovému dni včel. TISKOVÁ ZPRÁVA

NZM Praha
Datum vydání: 21. 5. 2024

Jaký je rozdíl mezi životem včel, vos a třeba čmeláků? Jak vypadá práce včelařů, proč je důležité hmyzí opylovače chránit a co dělat, když dostanete žihadlo? Tyto a další zajímavé otázky zodpoví již 4. ročník akce Jedu v medu, který připravilo Národní zemědělské muzeum v Praze na sobotu 25. května ke Světovému dni včel.

Návštěvníci si budou moci vybrat z 16 workshopů pro děti i dospělé, které se zaměří na zajímavosti nejen ze života včel, ale také divokých hmyzích opylovačů. Pod bezpečným dohledem včelařů z Lesů hlavního města Prahy se děti podívají na život včel zblízka, naučí se, jak o včely pečovat, jak je léčit a také všechny podrobnosti o důležité práci včelařů. Dále se dozví, jak například rozlišit vosí a sršní hnízdo. Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7 předvede včely v přenosném úlu a děti pod mikroskopem prozkoumají jejich anatomii. Včelaři vysvětlí základní pravidla i specifika chovu včel a dají ochutnat různé druhy medu.

Jaký je rozdíl mezi vosou a pestřenkou? A proč potřebujeme čmeláky a oni zase nás? Členové Českého svazu ochránců přírody seznámí zájemce s méně známými opylovači, kteří jsou ale pro přírodu a život na planetě stejně důležití jako jejich známější kolegové. Nadšenci z iniciativy Čmeláci PLUS zase vysvětlí, jak rozeznávat jednotlivé druhy čmeláků a jak upravit zahradu, aby se tam čmelákům líbilo. V letošním roce na muzejním dvoře vznikl čmelín, přijďte se na něj podívat a třeba se nechat inspirovat.

Co všechno utváří prostředí, ve kterém hmyz žije, co mu pomáhá a co ho naopak ohrožuje? Jak se zapojit do ochrany prostředí? To poradí odborníci z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.

Návštěvníci si dále vyzkoušejí například výrobu hmyzích domečků pro včely samotářky a další hmyz, voskovaných ubrousků, medové koupelové soli nebo vaření z medu. Pro všechny věkové kategorie je připravena výroba medové kosmetiky – vazelíny z včelího vosku a medový peeling na rty. Ve spolupráci se společností Včely na střechách a Včelařstvím Machovi čekajína děti také interaktivní úkoly jako například včelí kvíz, chodníkové bludiště,  záhadná poznávačka, ale i medové dobroty.

Program zahájí v sobotu ráno v 10 hodin medová snídaně na muzejním dvoře. Jaké se bude podávat menu? Jednohubky s máslem a medem zdobené lučními kvítky, kostky Medovníku original, dále několik druhů čaje, který si můžete osladit medem od muzejních včel ze střešní terasy. Milovníky dobrot čeká ještě soutěž o medovníkový dort, losovat o ceny se bude každou celou hodinu od 11 do 16 hodin.

Muzejní dvůr rozvoní medem tradiční trh s včelařskými produkty. Pochutnat si bude možné na sladkých a slaných koláčích, kávě nebo limonádě, medových pernících a zmrzlině z Kunětic.

Datum a místo konání: sobota 25. května 2024, 10:00–17:00 Národní zemědělské muzeum, Praha 7, Kostelní 44

Vstupné na akci: (platí pro vstup do celého muzea) dospělí 100 Kč; děti od 3 let, senioři nad 65 let a studenti 50 Kč

Přístupnost: Celodenní akce je vhodná pro všechny věkové kategorie. Workshopy jsou vhodné pro dospělé nebo děti s doprovodem, v kompletním programu je uvedeno případné věkové omezení.

Přihlášení na workshopy: Na některé workshopy je omezená kapacita a možnost zakoupit vstupenky online, na jiné rezervace v den konání akce přímo na místě.

Kompletní program naleznete v příloze.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů  a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.

 

Národní zemědělské muzeum
tiskové oddělení – Tereza Plavecká
tel.: +420601065460
tiskove@nzm.cz

www.nzm.czfacebookXinstagramFotoalbum

Jedu v medu, ilustrační fotografie, autor NZM
Jedu v medu, ilustrační fotografie, autor NZM
Jedu v medu, ilustrační fotografie, autor NZM
Jedu v medu, ilustrační fotografie, autor NZM
Jedu v medu, ilustrační fotografie, autor NZM
Jedu v medu, ilustrační fotografie, autor NZM
Jedu v medu, ilustrační fotografie, autor NZM
Jedu v medu, ilustrační fotografie, autor NZM
Jedu v medu, ilustrační fotografie, autor NZM

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.