Zveme vás na výstavu, po které dostane chuť na víno!

NZM Valtice
Datum vydání: 9. 7. 2023

Víno není jen o popíjení lahodného nápoje z bobulí révy vinné. S vínem se pojí řada lidových tradic a zvyklostí. Některé z nich zachytil jihomoravský fotograf Lukáš Pánek a vy si je můžete přijít prohlédnout na naši pavlač, která slouží jako venkovní muzejní galerie.

Fotografie zachycují jak momenty ze života vinařských obcí, tak i podobu vinných sklepů, které mají svá specifika v závislosti na lokalitě a místní tradici. Svatý Martin, krojované hody, vinobraní nebo třeba tradiční přípitek. Věděli jste, že ťuknutí a první doušek měly podle Keltů dostat z vína zlé duchy? Ve středověku byl pak přípitek na zdraví doprovázen mocným přiťuknutím, kdy se malá část tekutiny z jednoho poháru přelila do poháru druhého. Touto výměnou tekutin dávali zúčastnění najevo své čisté úmysly a ujištění, že pohár nabídnutý druhé straně není otrávený.

Přijďte si prohlédnout naši výstavu, kterou určitě ocení nejen příznivci lahodného moku, ale i obdivovatelé lidových tradic a zvyklostí. A pokud po zhlédnutí dostanete chuť právě na víno, do sklípků to od nás není daleko.Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.