Vyzdobené muzeum

NZM Ostrava
Datum vydání: 21. 12. 2020

Co by to bylo za Vánoce bez stromku, dekorací a cukroví? Původně jsme se těšili, že si vánoční stromek v muzeu užijeme spolu s vámi. Ale protože máme zase zavřeno, rádi bychom vám ho ukázali alespoň zde.

Čtyřmetrový stromek nám darovali kolegové z Lesů ČR – Krajského ředitelství Ostrava a je zdobený klasickými lidovými ozdobami, jako je sušené ovoce a andělíčci z přírodní vlny. Pokud vás zdobení stromku teprve čeká a hledáte inspiraci na jednoduchou, ručně vyráběnou výzdobu, už nehledejte. Andělíčky si totiž snadno vytvoříte i doma.

Vlna použitá na výrobu andílka je z ovcí plemene Valaška. Je ručně stříhaná, praná, sušená na sluníčku nebo u pece a následně kramplovaná (načesaná). Původní Valaška je starobylé plemeno ovcí, které dává krajině Valašska nezaměnitelný genius loci. Vlna z těchto oveček, sloužila dříve k výrobě veškerých oděvů, dnes je tento krásný přírodní materiál pro svou hrubost považován za odpad. Na usedlosti Bludička s ní ale pracují a připravili pro vás malý fotonávod, jak si vyrobit vánoční ozdobu. Rádi předkládáme.

 Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.