Lékaři rostlin – léčí rostliny a zachraňují životy

NZM Praha
Datum vydání: 30. 11. 2020

Pacientem lékaře je člověk, pacientem veterináře je zvíře, pacientem rostlinolékaře je rostlina. O tom, čím vším se rostlinolékaři ve své praxi zabývají, vypráví naše letošní hlavní výstava sezony

Hladomory sužovaly lidstvo už od středověku, například na našem území v době vlády Marie Terezie zemřelo vinou jednoho z nich na 12% populace. Poslední velký hladomor zažila Evropa v letech 1845-1849 v Irsku. I dnes ale kvůli škůdcům a chorobám rostlin přichází svět každý rok o téměř o 40 % potravinářské produkce. A právě to, aby se ztráty snižovaly, je práce pro rostlinolékaře.

 

Tito odborníci se ale musí vypořádat nejen se škůdci, chorobami a plevelem, ale i tím, co má na jejich výskyt vliv – například klimatické změny, globalizace i zavádění nových technologických postupů. Profese, která existuje již téměř dvě stě let, tak prošla velkou proměnou od hledání čistě mechanických postupů ke stále složitějším a účinnějším chemickým látkám až po rostoucí požadavky na šetrnost a zdravotní nezávadnost v posledních desetiletích.

 

Výstava na téma „Rostlinolékař“ v takovém rozsahu v Česku ještě nikdy nebyla, do její přípravy se zapojilo i mnoho vědeckých institucí a ústavů. Prohlédnout si ji můžete od 2. října 2020.

Více informací o výstavě najdete zde.

 

                                                       

Partnery výstavy jsou Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. 

                        

Poděkování patří Česká společnost rostlinolékařská, z. s.Česká akademie zemědělských věd Česká asociace ochrany rostlin.

Hlavním mediálním partnerem výstavy je Český rozhlas

 

Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a u příležitosti Mezinárodního roku zdraví rostlin, vyhlášeného OSN na rok 2020. Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.