6. ZASTAVENÍ


Ojeté gumy – kam s nimi, když doslouží?

Pneumatika není komunálním odpadem, nepatří tedy do sběrného dvora. Některé sběrné dvory je sice odebírají, ale za poplatek a v omezeném množství.  Ojeté pneumatiky lze zdarma odevzdat (bez ohledu na množství) v pneuservisech a autoservisech.  Co se s nimi děje dále? Materiál z pneumatik je skvělou druhotnou surovinou. Výsledkem jejich recyklace je hlavně gumová drť a často i ocel (tenký ocelový kord). Gumová drť nachází uplatnění např. v zemědělství jako univerzální mulčovací hmota. Je inertní (nereagující s ničím), trvanlivá a dokáže velmi dobře nahradit klasickou mulčovací kůru. Tento materiál se také často používá jako posyp pro jezdecké areály nebo výběhy pro hospodářská zvířata. Ocel se dále taví v hutích.

Který podzemní prostředek MHD nemá na kolech pneumatiky? Odpověď prosím napište do 6. řádku křížovky.

 

DALŠÍ KÓD HLEDEJTE V EXPOZICI GASTRONOMIE.
MÁTE CHUŤ NA VYCHLAZENÉ PITÍ?

 

Zajímá vás téma recyklace? Každý čtvrtek vždy od 14 hodin se můžete zúčastnit programu RECYKLAČNÍ ČTVRTKY.

Věděli jste, že pneumatiky se vyrábí ze tří hlavních komponentů: pryž (80–85 %), různá vlákna (12–15 %) a ocelový kord (2–3 %)? Pryž se vyrábí částečně z přírodního kaučuku, který pochází z kaučukovníku brazilského, a částečně ze syntetického kaučuku a plnidel. Přírodní kaučuk je znám už od doby, kdy ho Kryštof Kolumbus dovezl roku 1496 z Ameriky.


Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.