Termín konání: 14.06.2018 | 00:00 – 31.08.2018 | 16:16

Fotoarchiv NZM obsahuje obrovské poklady. Dokumentace vývoje zemědělské praxe i rurální architektury, změny podoby krajiny i vesnice a života a kultury zemědělců za posledních 100 let není snad nikde sebraná a uchovávaná v tak ucelené podobě. Více jak 160 000 sbírkových fotografií dokumentuje veškerá témata vztahující se k zemědělství.

Obsáhlá sbírka fotografií agrárních dějin je doplněna i reprodukcemi historických listin a pergamenů, plánů, map, urbářů a knih. Fotoarchiv obsahuje pouze fotografie zhotovené z iniciativy Národního zemědělského muzea, zpravidla jeho pracovníky.

Již nejméně 20 000 let př. n. l. lidé sbírali a pojídali semena divoce rostoucích obilovin a zhruba 9 500 let př. n. l. bylo kultivováno osm základních neolitických plodin – pšenice dvouzrnka, pšenice jednozrnka, ječmen, hrách, čočka, vikev, cizrna a len. S rozvojem zemědělství se začaly rozvíjet i  nástroje potřebné k obdělávání půdy a sklizni plodin.

V 19. a první polovině 20. století byla zmechanizována většina zemědělských prací, vznikaly nové technologie na základě vědeckých poznatků, i když drobní zemědělci neměli dostatečné finanční zdroje k pořízení nových drahých strojů. Lidé a jejich práce nadále byli nezastupitelnou a významnou součástí všech zemědělských oborů a lidé stále zůstávali na poli, ať už jako hlavní vykonavatelé potřebných prací nebo jako obsluha strojů a nářadí.

 

S vývojem zemědělství se můžete seznámit ve stejnojmenné muzejní expozici.

Otevírací doba

1. 1. – 23. 12. Út–Ne 9:00–17:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

Vstupné


dospělí 200 Kč
děti a mládež do 18 let, středoškoláci nad 18 let v rámci školních skupin Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM. Zdarma
studenti 18–26 let 100 Kč
senioři od 65 let 100 Kč
permanentka 6 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 800 Kč
permanentka 12 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 1400 Kč
zájmové skupiny nad 10 osob starších 18 let (cena za osobu) cena za osobu 100 Kč

* Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM.

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.