Termín konání: 25.05.2024 | 10:00–17:00

Chcete se dozvědět něco zajímavého o včelách a vyzkoušet si, co všechno musí včelař umět a znát? Bohatý program věnovaný včelám a divokým opylovačům vám nabídne ukázky živých včel a práce včelařů, výtvarné dílny, promítání, besedy s odborníky i medové kurzy vaření. Chybět nebude ani tradiční medový trh s včelařskými produkty. 

Nabízíme šestnáct workshopů a dílniček pro děti i dospělé. Věnujte prosím pozornost doplňujícím informacím, u každého workshopu uvádíme pro koho je vhodný, předpokládanou délku, zahájení a případně poplatek, který se platí na místě a v hotovosti. Některé workshopy začínají v konkrétní časy, jiné budou naopak probíhat do vyčerpání zásob. Na vybrané workshopy je nutné se rezervovat předem!

PROGRAM

Medová snídaně 
Kdy: 10:00–11:30

Zahajme medový den stylově – přijďte si k nám na muzejní dvůr vychutnat medovou snídani! A jaké bude menu? Jednohubky s máslem a s medem zdobené lučními kvítky, kostky Medovníku original, dále několik druhů čaje, který si můžete osladit medem od našich včel ze střešní terasy.
Za poskytnutí medovníkových kostek děkujeme společnosti Vizard, výrobci Medovníku original.

Včely – příběh objevů a zážitků
Kdy: 10:00–11:30 a 13:00–16:00
Pro děti i dospělé
Délka: 20 minut

Přijďte si vyzkoušet zábavné úkoly ze světa včel. Čeká na vás včelí kvíz, chodníkové bludiště, záhadná poznávačka i medové dobroty.
Workshop realizujeme ve spolupráci se společností Včely na střechách a Včelařství Machovi.

Vosa, včela, nebo sršeň?
Kdy: 10:00–11:30 a 13:00–16:00
Pro pro děti a dospělé
Délka: 20 minut

Se včelaři z Lesů hlavního města Prahy se seznámíte s chovanými i divokými opylovači. Naučíte se odlišit vosí a sršní hnízdo, podíváte se, jak vypadá včelí dílo, které není postaveno v rámcích, prohlédnete si a osaháte některé druhy včelích úlů. V proskleném prohlídkovém úlu budete pozorovat včelí život, pod mikroskopem prozkoumáte anatomii včely a podíváte se zblízka na parazitického roztoče Varroa destructor neboli kleštíka včelího, který napadá včely a způsobuje onemocnění varroázu. Dozvíte se, jak včely léčit, ale také jak si pomoci, když dostanete žihadlo.
Workshop realizujeme s Lesy hlavního města Prahy.

Včely zblízka
Kdy: 10:00–11:30 a 13:00–16:00
Pro děto starší 3 let a dospělé
Délka: 25 minut

Zkušení včelaři ze Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7 vám ukáží včely nejen v přenosném úlu, ale i pod mikroskopem, osvětlí vám základní pravidla i záludnosti jejich chovu a dají vám ochutnat různé druhy medu.
Workshop realizujeme ve spolupráci s Včelařským spolkem pro Prahu 6 a 7.

(Ne)známí opylovači
Kdy: 10:00–11:30 a 13:00–16:00
Pro koho: pro děti a dospělé
Délka: 20 minut

Členové Českého svazu ochránců přírody vás seznámí s opylovači, kteří nejsou na první pohled úplně známí, a přesto jsou pro přírodu a život na planetě stejně důležití jako jejich známější kolegové. Přijďte je k nám poznat a zjistit, jaký je např. rozdíl mezi vosou a pestřenkou. Český svaz ochránců přírody v letošním roce upozorňuje na úbytek hmyzu a chce inspirovat k ochraně jeho i prostředí, ve kterém žije.  
Workshop realizujeme ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody.

Naši čmeláci
Kdy: 10:00–11:30 a 13:00–16:00
Pro děti a dospělé
Délka: 15 minut

Čmeláci nás potřebují a my potřebujeme je. Nadšenci z iniciativy Čmeláci PLUS vám představí život čmeláka, naučí vás rozeznávat jejich druhy a poradí, jak upravit zahradu, aby se v ní čmelákům líbilo. Naše muzeum se dlouhodobě snaží podporovat různé druhy opylovačů, mezi nimi především čmeláky. Proto jsme pro ně letos na jaře na muzejní zahradě zřídili úlek. Přijďte se na čmelín podívat a třeba se naším vzorem inspirovat.
Workshop realizujeme ve spolupráci s iniciativou Čmeláci PLUS.

Na pomoc opylovačům
Kdy: 10:00–11:30 a 13:00–16:00
Pro děti a dospělé
Délka: 15 minut

Dnešní podoba městské zeleně a intenzivní způsob zemědělství ohrožuje jednu velmi důležitou skupinu – hmyzí opylovače. Původně rozmanitá krajina se pod lidskou rukou mění v biologicky chudé prostředí. Kde totiž nerostou květiny, nežije ani hmyz. Podle odborníků klesl jeho počet za poslední desetiletí o více než polovinu. Chcete se zapojit do ochrany divokých opylovačů? Odborníci z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity vám poradí, jak na to.
Workshop realizujeme ve spolupráci s iniciativou Praha kvete a Fakultou životního prostředí ČZU.

Včely naživo  !! NA WORKSHOP SE REZERVUJTE PŘEDEM on-line nebo na pokladně v den akce !!
Kdy: 11:00 a 13:00
Kapacita: 10 osob
Pro děti od 8 let a dospělé
Délka: 45 minut
Rezervace ZDE.

Nasaďte si kuklu, oblečte si včelařskou kombinézu a pojďte se s námi podívat do našich úlů na střešní terase muzea. Poznáte, jak to v úlu hučí a voní, a na vlastní oči uvidíte fascinující svět včel. Průvodcem vám bude včelař ze společnosti Včely na střechách, který zodpoví všechny vaše zvídavé dotazy. Sraz účastníků je 10 minut před zahájením workshopu na střešní terase.
Workshop se realizuje ve spolupráci se společností Včely na střechách a Včelařství Machovi.

Svíčky a ozdoby ze včelího vosku
Kdy: 10:00–16:00
Kapacita: do vyčerpání zásob
Pro děti starší 3 let a dospělé
Délka: svíčka 5 minut, ozdoba (včetně tuhnutí vosku) 15 minut
Cena: svíčka 30 Kč, ozdoba 10 Kč (platba na místě v hotovosti)

Chcete si vyrobit svíčky z voskových plátů nebo si odlít voňavé voskové ozdoby? Navštivte náš workshop, který je připraven ve spolupráci s Včelařstvím Kocianovi.

Motýlí magnety
Kdy: 10:00–11:30 a 13:00–16:00
Kapacita: do vyčerpání zásob
Určeno primárně pro děti
Délka: 15 minut

Motýli jsou v současné době jednou z nejohroženějších skupin bezobratlých. Český svaz ochránců přírody se letos zaměřil na ochranu těchto krásných živočichů a vyhlásil rok 2024 rokem motýlů. Přijďte se dozvědět něco více o těchto křehkých tvorech z publikací ve fondech Knihovny Antonína Švehly. Pro děti máme přichystanou kreativní dílnu, ve které si vytvoří magnet se sušenými květy a poletujícími motýlky.
Workshop realizujeme ve spolupráci s Knihovnou Antonína Švehly.

Vyrobte si hmyzí hotel
Kdy: 10:00, 10:30, 11:00, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00 a 15:30
Kapacita: 4 osoby v určenou hodinu, rezervace na stanovišti
Pro děti od 4 let 
Délka: 25 minut

Postavíme si hmyzí domeček (nejen) pro včely samotářky. Že nevíte, kdo jsou včely samotářky? Patří mezi významné opylovače, i proto Česká entomologická společnost vyhlásila hmyzem letošního roku včelu samotářku. Jednu z nich určitě znáte – je to včelka Mája. Na workshopu vám vysvětlíme, proč vůbec hmyzí domečky stavět a kdo všechno v nich bydlí. Navrhneme vám, kam domečky umístit, i když nemáte zahradu. Společně pomůžeme včelám samotářkám a dalším hmyzím opylovačům najít nový domov a zlepšit tak rozmanitost života v našem okolí.

Voskovaný ubrousek
Kdy: 10:00–11:30 a 13:00–16:00
Kapacita: do vyčerpání zásob, rezervace na stanovišti
Určeno primárně pro děti
Délka: 30 minut

Chcete mít originální ubrousek na svačinu, který nikdo jiný nemá? V tom případě neváhejte a přijďte si s námi vyrobit ekologický voskovaný ubrousek! Na bílé plátno si namalujete obrázek podle vlastní fantazie, pak na ně rozetřete rozpuštěný včelí vosk a necháte zaschnout.

Medová koupelová sůl
Kdy: 10:00–11:30 a 13:00–16:00
Kapacita: do vyčerpání zásob
Pro děti starší 3 let a dospělé
Délka: 15 minut

Přijďte si namíchat vlastní relaxační sůl – vyberete si bylinky, které ve správném poměru smícháte s mořskou solí a medovou esencí.

Výroba vazelíny z včelího vosku
Kdy: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00
Kapacita: 6 osob, rezervace na stanovišti
Pro děti od 8 let a dospělé
Délka: 30 minut

S lektorkami z malé rodinné firmy
MarEli aromatica, která ve svých výrobcích využívá pouze stoprocentní rostlinné ingredience a produkty od včel z vlastního chovu, si připravíte vazelínu z včelího vosku. Ta se hodí na extrémně suchou pokožku rukou i loktů. Intenzivně vyživuje a zvláčňuje pokožku, uzamyká v ní vlhkost a hydratuje ji. Bojuje proti projevům stárnutí. Díky vysokému obsahu mastných kyselin a včelího vosku zjemňuje, je skvělá i na popraskanou a citlivou pokožku.  Vazelína se díky svému lehkému složení do pokožky rychle vpíjí, zklidňuje a zároveň ji nijak nezatěžuje. Po použití zůstává i velmi namáhaná pokožka sametově hebká, vláčná a zářivá.
Workshop realizujeme ve spolupráci se společností MarEli aromatica.

Výroba medového peelingu na rty
Kdy: 10:30, 11:30, 13:30, 14:30 a 15:30
Kapacita: 6 osob, rezervace na stanovišti
Pro děti od 8 let a dospělé
Délka: 30 minut

Na workshopu si vyzkoušíte výrobu přírodní kosmetiky bez chemie a připravíte si medový peeling na rty, který je skvělý na ošetřování vysušených rtů. Při pravidelném používání jsou rty krásně hydratované a vyživené, kokosový olej společně s medem jim dodá krásný zdravý vzhled a vláčnost. Jemným masírováním rtů se odstraní odumřelé buňky a zároveň se rty krásně prokrví. Vaše rty budou zdravé a krásně lesklé.  
Workshop realizujeme ve spolupráci se společností MarEli aromatica.

Včelí limonáda !! NA WORKSHOP SE REZERVUJTE PŘEDEM on-line nebo na pokladně v den akce !!
Kdy: 10:30, 13:00 a 14:30
Kapacita: 12 osob
Pro pro děti a dospělé
Délka: 60 minut
Cena: 60 Kč
Rezervace ZDE.

Už jste někdy pili včelí limonádu? Pokud ne, máte nyní skvělou šanci ji ochutnat. S Janou Vlkovou, která se specializuje na netradiční využití květin a bylin v kuchyni, si limonádu připravíte. Ze sedmi druhů medonosných rostlin si do recyklovaných skleniček vyrobíte neobvyklý nápoj. Paní lektorka vás rovněž naučí rostliny poznávat a vysvětlí vám principy macerace vůní z květin.
Workshop realizujeme ve spolupráci se společností Kytky k jídlu.

Rozkvetlý mechový cupcake !! NA WORKSHOP SE REZERVUJTE PŘEDEM on-line nebo na pokladně v den akce !!
Kulinární workshop pro děti
Kdy: 11:30, 13:00 a 14:00
Kapacita: 12 dětí
Pro děti od 5 let
Délka: 30 minut
Cena: 80 Kč
Rezervace ZDE.

Děti si pod vedením zkušené lektorky Pavlíny Matysové ozdobí předem upečený medový cupcake krémem z mascarpone a jedlými květy, aby připomínal jarní rozkvetlou louku. Dostanou také recept, jak si tento moučník upéct i doma.

 

 

 

 

Termín konání akce

25.05.2024 | 10:00–17:00


1. 1. – 23. 12. Út–Ne 9:00–17:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

dospělí 200 Kč
děti a mládež do 18 let, středoškoláci nad 18 let v rámci školních skupin Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM. Zdarma
studenti 18–26 let 100 Kč
senioři od 65 let 100 Kč
permanentka 6 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 800 Kč
permanentka 12 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 1400 Kč
zájmové skupiny nad 10 osob starších 18 let (cena za osobu) cena za osobu 100 Kč

* Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM.


Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.