Termín konání: 26.09.2023 – 31.07.2024

Ukrajinská pole orná a válečná

Ukrajina byla nazývána „obilnicí Sovětského svazu“ či „obilnicí světa“ a zajišťovala velmi významný podíl na evropských i světových dodávkách různých zemědělských komodit.

Okupace části východních území, časté ostřelování civilních infrastruktur v celé zemi, námořní blokáda černomořských přístavů i otevření evropských trhů pro ukrajinské plodiny způsobily rozsáhlé změny v odběratelsko-dodavatelských vztazích a měly vliv na navýšení cen komodit v různých částech světa.

Výstava vás prostřednictvím exponátů, fotografií i virtuální reality zavede přímo na Ukrajinu, a to do míst, kde zuří válka.

Vystaveny budou autentické vraky tří kusů zemědělské techniky z Černihivského regionu. Zničený kombajn, traktor a secí stroj symbolizují dopady násilného válečného konfliktu, který se nevyhýbá ani zemědělství a lidem v něm pracujících. Osobní příběhy spojené se zničenými stroji vypovídají o situaci na Ukrajině na jaře 2022. Výstava je umocněna zážitky prostřednictvím virtuální reality Ondřeje Moravce a Volodymyra Kolbasy, která návštěvníky přenese přímo do poškozených zemědělských podniků.


Náklady spojené s realizací výstavy ve výši 200 000 Kč byly hrazeny z rozpočtu Moravskoslezského kraje na základě smlouvy o poskytnutí dotace určené k úhradě uznatelných nákladů projektu výstava Ukrajinská pole orná a válečná.


Putinův hlad

Výstava Ukrajinská pole orná a válečná je součástí projektu Ministerstva vnitra Putinův hlad.

Zvolený název celého projektu Putinův hlad odkazuje na cílenou formu hybridní války vedenou současným Ruskem, války, které jsme i my přímými účastníky. V některých částech světa může tento stav způsobit nové vlny hladomoru a následné migrace. Samotná výstava připomene také tragédie spojené s rozpoutáním hladomoru na území Ukrajiny a jiných částech SSSR v průběhu 20. století. V neposlední řadě výstava přiblíží spojitost s Ostravou, kdy Vítkovické železárny a přidružené podniky během minulého století realizovaly celou řadu významných staveb na Ukrajině. Naše země tak má s pomocí Ukrajině společného více, než se může na první pohled zdát. Výstavu doprovodí exteriérová fotografická výstava.

Výstava se koná pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla, ministra zemědělství Marka Výborného, ministra vnitra Víta Rakušana, ministra kultury Martina Baxy, hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky a primátora města Ostravy Jana Dohnala.

Titul výstavy je inspirován dílem Vladislava Vančury, rodáka z Háje ve Slezsku, vzdáleného necelých 20 km od NZM Ostrava.

Autorský tým: Ivan Berger, Marta Krusberská, Štěpán Daněk, Semen Lysytskyj, Lenka Karaka
Umělecká instalace: Vartan Markarian, Volodymyr Kolbasa, Vadim Makhitka
Virtuální realita: Volodymr Kolbasa, Ondřej Moravec, Brainz Immersive
Fotografie:  Vladimír Hostinský
Příprava exponátů: Jakub König
Spolupracující instituce:  Ministerstvo vnitra, Ministerstvo dopravy, ČD Cargo logistics, Rotary Club Pardubice, Agromino

Otevírací doba

6. 5. – 10. 5. Po–Pá 10:00–18:00
11. 5. So 12:00–22:00
12. 5. – 23. 12. Po–Ne 10:00–18:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

Vstupné


dospělí 150 Kč
děti a mládež do 18 let, středoškoláci nad 18 let v rámci školních skupin Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM. zdarma
studenti 18–26 let 80 Kč
senioři od 65 let 80 Kč
permanentka 6 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 600 Kč
permanentka 12 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 1000 Kč
pedagogický doprovod (na 10 dětí 1 osoba) zdarma

* Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM.


Výstava Ukrajinská pole orná a válečná

Partneři

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.