Tradice propisující se do umění? Kurátorka výstavy Karolína Slováková připravila pro expozici spoustu děl, ve kterých se objevují tradiční výšivky, květinový design, ale i modrotisk. Na výstavě nebudou chybět ani textilní interpretace a variace krojů a jejich materiálů. Výstava poukazuje na tradici, která je stále moderní. Integruje se do mnoha podob a zpracovává tak různé tradiční náměty, využívá k tomu několik prostředků. Na jednom výstavním prostoru se sejde několik českých umělců a dva zahraniční. Koncept tradičních slovanských témat ozvláštní díla čínské umělkyně Ming Lu, která působí v Berlíně. Z moravskoslezské umělecké scény představí svá díla hned čtyři autoři.
Malby Jiřího Kuděly explicitně zachycují venkovské prostředí a jejich obyvatele, často v tradičních krojích. Umělkyně Ivana Štenclová pak zase humorně propojuje infantilního Mickey Mouse s klasickými folklorními vzory. Koneckonců s modrotiskovými materiály tvoří mnoho autorů a výstavu doplní díla studentů pražských uměleckých škol UMPRUM a AVU z oborů návrhářského designu a malby, kteří představí svou vizi moderního modrotiskového oděvu.
S textilem také pracuje mladá studentka malby Antonie Zichová. Běžné plátno vyměnila za staré látky, které opatřuje výšivkami a oživuje tak jejich původní kouzlo. Vlastimil Nenadál ve svých malbách zpracovává tradiční rostlinný motiv a jako u babičky na valašské chalupě se divák ocitne s květinovou instalací Karolíny Slovákové.
Další uměleckou technikou, kterou výstava nabídne, jsou grafické tisky, “linokrojky”, s folklorními motivy umělkyně Líšča ze Slovenska.
Výstavu si můžete prohlédnout ve 2. NP našeho ostravského muzea do 8. prosince 2023.