Termín konání: 08.11.2023 – 08.12.2023

Tradice propisující se do umění? Kurátorka výstavy Karolína Slováková připravila pro expozici spoustu děl, ve kterých se objevují tradiční výšivky, květinový design, ale i modrotisk. Na výstavě nebudou chybět ani textilní interpretace a variace krojů a jejich materiálů. Výstava poukazuje na tradici, která je stále moderní. Integruje se do mnoha podob a zpracovává tak různé tradiční náměty, využívá k tomu několik prostředků. Na jednom výstavním prostoru se sejde několik českých umělců a dva zahraniční. Koncept tradičních slovanských témat ozvláštní díla čínské umělkyně Ming Lu, která působí v Berlíně. Z moravskoslezské umělecké scény představí svá díla hned čtyři autoři.

Malby Jiřího Kuděly explicitně zachycují venkovské prostředí a jejich obyvatele, často v tradičních krojích. Umělkyně Ivana Štenclová pak zase humorně propojuje infantilního Mickey Mouse s klasickými folklorními vzory. Koneckonců s modrotiskovými materiály tvoří mnoho autorů a výstavu doplní díla studentů pražských uměleckých škol UMPRUM a AVU z oborů návrhářského designu a malby, kteří představí svou vizi moderního modrotiskového oděvu.

S textilem také pracuje mladá studentka malby Antonie Zichová. Běžné plátno vyměnila za staré látky, které opatřuje výšivkami a oživuje tak jejich původní kouzlo. Vlastimil Nenadál ve svých malbách zpracovává tradiční rostlinný motiv a jako u babičky na valašské chalupě se divák ocitne s květinovou instalací Karolíny Slovákové.

Další uměleckou technikou, kterou výstava nabídne, jsou grafické tisky, “linokrojky”, s folklorními motivy umělkyně Líšča ze Slovenska.

Výstavu si můžete prohlédnout ve 2. NP našeho ostravského muzea do 8. prosince 2023.

Otevírací doba

2. 1. – 23. 12. Po–Ne 10.00–18.00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

Vstupné


dospělí 150 Kč
děti a mládež do 18 let, středoškoláci nad 18 let v rámci školních skupin Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM. zdarma
studenti 18–26 let 80 Kč
senioři od 65 let 80 Kč
permanentka 6 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 600 Kč
permanentka 12 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 1000 Kč
pedagogický doprovod (na 10 dětí 1 osoba) zdarma

* Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM.


Výstava Folklor je lajf

Výstava Folklor je lajf

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.