Malování kraslic

Už od pradávných dob bylo vejce symbol zrození a života. Zdobení skořápek vajec lze vystopovat až do pravěku. Věřilo se v magickou moc vajec a k jejímu posílení se pomalovávala různými magickými ornamenty. Magie postupně vymizela, zůstaly jen ornamenty převážně abstraktní nebo rostlinné motivy symbolizující přírodu probouzející se k životu. Proto Eduhrátky ve spolupráci s NZM na Kačině připravili pro velikonoční prázdniny řemeslnou dílnu pro rodiče nebo i prarodiče s dětmi, kde si společně si vyzkoušíme lidovou techniku malování reliéfních kraslic. Společně se naučíme vytvořit původní kraslicové vzory – slunko, hřebíček, hrozen atd. Vyzkoušíme si, jak se dělá vajíčku obora z vlaštovek nebo vějířků. Součástí dílny bude i komentovaná prohlídka velikonoční výstavy. Obdivovat budeme české i moravské kraslice, různé druhy pomlázek, vyzkoušíme zvuk velikonočních hrkaček a povíme si, k čemu malérečka potřebovala verpánek a jak náročné bylo pro děvčata připravit koledu.

Cena: 100,- Kč/dospělý, 50,-Kč/dítě

Pomůcky: krabička na výrobky

Do poznámky v přihlášce uvádějte počet míst.

Minimální počet účastníků je 10 osob, max. je 25 osob.

Přihláška: ZDE

Zvykoslovné pečení

Obřadní pečivo doprovázelo o kolébky do hrobu a mělo významnou roli při rodinných a obřadních zvycích. I jarní období máme dodnes spojené se zvykoslovným pečením. Většina z nás si upeče ( nebo i koupí) mazanec nebo piškotového beránka. Ale naše babičky na Zelený čtvrtek dokázaly upéct z kynutého těsta mnohem více druhů obřadního pečiva. Pro připomenutí zvykoslovných tvarů pečiva Eduhrátky ve spolupráci s NZM na Kačině připravili pro velikonoční prázdniny   řemeslnou dílnu pro rodiče nebo i prarodiče s dětmi. V pekařské dílničce se naučíme vytvořit a péct základní tvary jidášů a kynutých ptáčků. Než nám vykyne těsto, tak společně projdeme mlynářsko – pekařskou expozici. Nakoukneme do mlýnice, vyzkoušíme si, jak těžké bylo mletí obilí i jak se sázel chleba do pece. Povídat si budeme nejen o životě ve mlýně, ale jak vypadala calta, proč jidáše mají zatočený tvar a kde se dá najít koleda od skřivánka.

Cena: 100,- Kč/ dospělý, 50,- Kč/dítě

Pomůcky: krabička na výrobky  a zástěra

Do poznámky v přihlášce uvádějte počet míst.

Minimální počet účastníků je 10 osob, max. je 25 osob.

Přihláška: ZDE

1. 10. – 27. 10. So, Ne 10:00–17:00
28. 10. – 30. 10. Po–St 10:00–17:00
30. 11. – 22. 12. So, Ne 10:00–16:00
26. 12. – 31. 12. Po–Ne 10:00–16:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.