Lektorské programy

Lektorské programy NZM Praha pro 1. stupeň ZŠ

 ZŠ, 1. stupeň

Gastronomie

Program s lektorem a pracovními listy v expozici Gastronomie je zaměřen na historii stravování (od pravěké kuchyně až po kuchyň našich babiček), poznávání určitých surovin po hmatu, jídelníček našich předků spojený s ročními obdobími (dozvíte se například, co jedli naši předci na Vánoce a co mlsali o Velikonocích) a správné stolování, kde si budou malí i větší strávníci moci ověřit, zda umí správně prostřít stůl a správně se u stolu chovat.

 • Časová náročnost: cca 30–40 minut
 • Součástí programu jsou pracovní listy.
 • Přihlášky: e-mailem (lektor@nzm.cz), telefonicky (220 308 375 nebo 770 155 512)

Rybářství

K čemu jsou v krajině dobré rybníky? Jaká je jejich historie? Kdo žije v českých vodách a jejich okolí? Jaké tajemství skrývají rybí šupiny? Jaké nástroje používali rybáři dob minulých? To vše se dozvíte v naší expozici Rybářství. Prostřednictvím interaktivních prvků se seznámíte s historií a významem rybníků, v našem akváriu uvidíte živé ryby a dozvíte se spoustu zajímavosti ze života našich vod.

 • Časová náročnost: cca 30–45 minut
 • Součástí programu jsou pracovní listy.
 • Přihlášky: e-mailem (lektor@nzm.cz), telefonicky (220 308 375 nebo 770 155 512)

Voda v krajině (od 3. třídy)

Voda je společně se vzduchem nejdůležitějším zdrojem života na Zemi. Víte, v jaké podobě se voda na Zemi nachází? Co voda všechno dokáže a jakou má sílu? Jak nám může voda pomoci a čím je pro nás nebezpečná? To se dozvíte v expozici Voda v krajině.

 • Časová náročnost: cca 30–40 minut
 • Součástí programu jsou pracovní listy.
 • Přihlášky: e-mailem (lektor@nzm.cz), telefonicky (220 308 375 nebo 770 155 512)

Myslivost

Znáte činnosti, které vykonává myslivec? Znáte obyvatele českých lesů? Staňte se také na chvíli myslivcem a naučte se poznat zvířata podle stop, zjistěte, co znamenají v myslivecké mluvě slova jako barva, světla, běhy…Naše expozice vám dá dobrý základ k tomu, stát se myslivcem. 

 • Časová náročnost cca 30 minut
 • Součástí programu jsou pracovní listy
 • Přihlášky: e-mailem (lektor@nzm.cz), telefonicky (220 308 375 nebo 770 155 512)

 

Zemědělství

V současnosti připravujeme lektorský program pro novou expozici Zemědělství, který bude zaměřený na historii zemědělství, historickou techniku a hospodářská zvířata. 

Poznej Prahu z výšky

Dokončujeme i speciální program zaměřený na poznávání významných pamětihodností Prahy z netradičního úhlu pohledu.

Velikonoční program

V období před Velikonocemi je možné objednat také speciální program s velikonoční tematikou. Účastníci se mohou těšit na povídání o velikonočních zvycích a prohlídku expozice Gastronomie, kde se dozví, jaká jídla jedli o Velikonocích naši předci v minulosti.

Vánoční program

V období adventu nabízíme možnost zúčastnit se programu s vánoční tematikou. Na malé i větší návštěvníky čeká nejdříve u vánočního stromečku povídání o vánočních tradicích a jejich historii, na které bude navazovat prohlídka expozice Rybářství, kde si ukážeme živého kapra a odhalíme tajemství, které ukrývají rybí šupiny.


Fotoalbum