Příběh zemědělství – Praha

Lektorské programy

Pražské Národní zemědělské muzeum nabízí lektorské programy k expozicím Rybářství, Myslivost, Voda v krajiněJede traktor, Zemědělství, Gastronomie, Živá zahrada, Historie budovy NZMLaboratoř ticha a k výstavě Šrobárova sbírka – Odhalení a Dělat les. Specifický zážitek a nové poznatky pro všechny věkové skupiny nabízí také výstava Lesníkův rok, která je přístupná pouze s průvodcem – vypravěčem.

Nabízíme také speciální lektorské programy – Velikonoční tradice a zvyky a Vánoční tradice a zvyky.

 

Národní zemědělské muzeum v Praze nabízí dva druhy komentovaných prohlídek pro školní skupiny:

  • prohlídku s průvodcem – vypravěčem (trvá asi 30 minut)
  • prohlídku s lektorem (v délce přibližně 45 minut, zahrnuje vyplnění pracovních listů)

Lektorské programy Národního zemědělského muzea jsou určeny pro děti od mateřských škol až po střední školy, přizpůsobené věku návštěvníků.

>  lektorské programy pro MŠ

lektorské programy pro 1. stupeň ZŠ

lektorské programy pro 2. stupeň ZŠ

lektorské programy pro SŠ

Rybářství

Co je keser nebo nebesák? Co měl Krčín s čerty? Co skrývá dno rybníka a kdo žije ve vodě, nad vodou i kolem vody? To vše i mnoho dalšího vám prozradí hry, příběhy i zážitky v expozici Rybářství.

Expozice oceněná v soutěži Gloria musaealis vás překvapí svou pestrostí a interaktivitou. Odpovídá nejmodernějším trendům v oboru, jejím charakteristickým rysem je interaktivita s využitím audio-vizuální techniky, se zapojením zvukových a animačních technologií, 3D prezentace a rozšířené reality. Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Další prvky expozice tvoří mimo jiné interaktivní model rybniční soustavy, diorama výlovu rybníka nebo CHKO Třeboňsko. Doplňují ji textové panely s různými tématy, např. „životopis“ kapra, „Praha rybářská“ či „Rybníky nejen pro ryby“ o dalších funkcích rybníků – například protipovodňové, ekologické a krajinářské.

Rybolov je jeden z nejstarších zdrojů obživy lidstva, představujeme ho i jako potravinový fenomén, ve spojení s rybníkářstvím jako významnou činnost člověka po staletí ovlivňující krajinu.

Prohlídka Rybářství s průvodcem – vypravěčem

Vydejte se na cestu za rybami, rybníky a rybníkáři s vypravěčem. Prohlídku s průvodcem – vypravěčem si můžete objednat na e-mailové adrese: rybarstvi@nzm.cz.

Prohlídka Rybářství s lektorem a pracovními listy

 MŠ   1. st. ZŠ   2. st. ZŠ

Během prohlídky s lektorem a pracovními listy se seznámíte s historií a současností rybníků u nás, poznáte faunu, která žije v našich vodách a jejich okolí, uvidíte, proč je tolik místních názvů v Praze spojeno s rybami nebo proč jsou raci důležitou součástí života ve vodě. Lektorský program je vhodný pro děti z MŠ a 1. stupně ZŠ stejně jako pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ. Součástí lektorského programu je komentovaná prohlídka expozice s lektorem a vyplnění pracovních listů, které ověří získané znalosti. Celý program je uzpůsoben věku a schopnostem návštěvníků.

Časová náročnost je cca 30–40 minut.  

Program s lektorem a pracovními listy objednávejte e-mailem na lektor@nzm.cz nebo telefonicky na tel. 220 308 375.

 

Myslivost

Expozice Myslivost vám představí práci myslivců, zvířata, se kterými se můžete setkat v našich lesích a množství exponátů z historie tohoto povolání.

V rámci expozice můžete vyzkoušet velké množství interaktivních prvků, jako je poznávání hlasů zvířat, kvíz ze znalostí mysliveckého řemesla a mnoho dalšího. Dokázali byste stopovat lesní zvěř, víte, co všechno má na starosti myslivec a co lesník, co je třeba udělat pro to, abyste se mohli stát myslivcem, jaké nástroje se dřív používaly v lese a co si s sebou nesl pytlák? Jaká zvířata se smí lovit a která jsou naopak chráněná?

Prohlídka Myslivosti s lektorem a pracovními listy

 MŠ   1. st. ZŠ

Program s lektorem a pracovními listy je zaměřen na historii a současnost mysliveckého řemesla a všeho, co s ním souvisí. Je určen pro všechny věkové kategorie od dětí z MŠ po studenty SŠ. Součástí je komentovaná prohlídka expozice a pracovní listy.

Časová náročnost je cca 30–40 minut.  

Program s lektorem a pracovními listy objednávejte e-mailem na lektor@nzm.cz nebo telefonicky na tel. 220 308 375.

 

Voda v krajině

Voda je základní podmínkou života na Zemi, lidské tělo se ze dvou třetin skládá právě z vody, voda je přítomna na zemském povrchu, pod ním, v atmosféře i ve vesmíru.

Expozice Voda v krajině seznamuje s rolí vody v přírodě i s jejím nezastupitelným významem v životě člověka. Víte, jaký je rozdíl mezi povodím a rozvodím, kolik je v České republice rybníků, jak velká je největší vodní přehrada na světě nebo jak vznikají povodně? To vše a mnohem víc se dozvíte v expozici Voda v krajině, nahlédnete pod pokličku fungování vodní elektrárny či vodního mlýna nebo si vyzkoušíte, jakou sílu má vodní vír.

Prohlídka Vody v krajině s lektorem a pracovními listy

 1. st. ZŠ   2. st. ZŠ   SŠ

Program s lektorem a pracovními listy je vhodný zejména pro žáky 2. stupně ZŠ a pro studenty středních škol, navazuje a doplňuje učivo zeměpisu. Lze ho přizpůsobit i mladším návštěvníkům. Součástí je komentovaná prohlídka a pracovní listy, ověřující získané znalosti.

Časová náročnost je přibližně 30 minut

Program s lektorem a pracovními listy objednávejte e-mailem na lektor@nzm.cz nebo telefonicky na tel. 220 308 375.

 

Laboratoř ticha

Naučíme vás, jak se chovat v lese, jak se dívat na živé srdce Národního zemědělského muzea, které žije a roste svým vlastním lesním životem. 

Laboratoř ticha – audiovizuální instalace z českého pavilonu Světové výstavy EXPO 2015 představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře. Díky moderním technologiím umožňuje návštěvníkům nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu.

Kromě živých rostlin a futuristických květníků jsou součástí instalace také interaktivní kamery, projekční plochy, mikrofony, automatizované systémy na zavlažování a klimatizaci. Projekt přímo reaguje na lidskou potřebu přítomnosti v přírodě. Ticho léčí a přivádí nás od pouhého povrchu do hloubky věcí. Vnořte se do ticha, obklopte se tichem a otevřete se nevšednímu zážitku.

Prohlídku Laboratoře ticha s průvodcem – vypravěčem

objednávejte e-mailem na laborator.ticha@nzm.cz.

Prohlídka Laboratoře ticha s lektorem

Návštěvu expozice je možné objednat také s lektorem. Prohlídka expozice je bez pracovních listů a doporučujeme ji objednat spolu s návštěvou další expozice.

Časová náročnost je přibližně 15 minut.

Program s lektorem objednávejte e-mailem na lektor@nzm.cz nebo telefonicky na tel. 220 308 375.

 

Jede traktor

Expozice Jede traktor prezentuje více než dvacet exponátů ze sbírky zemědělské techniky Národního zemědělského muzea.

 Můžete zde vidět traktory a další techniku od roku 1917 až do 50. let včetně prvního masově vyráběného traktoru Fordson, válečného traktoru na dřevoplyn Normag nebo československého traktoru Zetor 25, jednoho ze symbolů kolektivizace československého venkova.

Prohlídka Jede traktor s lektorem a pracovními listy

 2. st. ZŠ   SŠ

Program s lektorem a pracovními listy je zaměřen na historii zemědělské techniky, zejména traktorů v Evropě a USA s ukázkou nejvýznamnějších a nejzajímavějších strojů. Součástí programu je komentovaná prohlídka expozice a pracovní listy, které mají ověřit nově nabyté znalosti. Program je především vhodný pro žáky 2. stupně základních škol a studenty nižších ročníků středních škol.

Časová náročnost je 30–40 minut.

Program s lektorem a pracovními listy můžete objednat na lektor@nzm.cz, tel. 220 308 375.

 

Expozice Gastronomie  

lektorské programy NZM Praha - GastronomieCo jedli lidé v minulosti? Proč se musely mít veverky na pozoru před středověkými kuchaři? Jak vypadala kuchyň našich prababiček? Poznáte po hmatu určité suroviny? A jak se správně stoluje? To vše i mnohem více se dozvíte v lektorském programu k expozici Gastronomie.

Prohlídka Gastronomie s lektorem a pracovními listy

 MŠ   1. st. ZŠ

Program s lektorem a pracovními listy je zaměřen na historii stravování (od pravěké kuchyně až po kuchyň našich babiček), poznávání určitých surovin po hmatu, jídelníček našich předků spojený s ročními obdobími (dozvíte se například, co jedli naši předci o Vánocích a co mlsali o Velikonocích) a správné stolování, kde si budou malí i větší strávníci moci ověřit, zda umí správně prostřít stůl a správně se u stolu chovat. 

Lektorský program je vhodný pro děti z MŠ a 1. stupně ZŠ. Součástí lektorského programu je komentovaná prohlídka expozice s lektorem a vyplnění pracovních listů.

Časová náročnost je cca 30–40 minut.  

Program s lektorem a pracovními listy objednávejte e-mailem na lektor@nzm.cz nebo telefonicky na tel. 220 308 375.

Velikonoční lektorský program

lektorské programy NZM Praha - Velikonoce MŠ   1. st. ZŠ

V období před Velikonoci je možné objednat také speciální program s velikonoční tematikou. Účastníci se mohou těšit na povídání o velikonočních zvycích a prohlídku expozice Gastronomie, kde se dozví, jaká jídla připravovali o Velikonocích naši předci v minulosti.

Lektorský program je vhodný zejména pro menší děti (MŠ a 1. stupeň ZŠ).

Časová náročnost je cca 30 minut.

Velikonoční program s lektorem objednávejte e-mailem na lektor@nzm.cz nebo telefonicky na tel. 220 308 375.

 

Vánoční lektorský program

 MŠ   1. st. ZŠ

V období adventu nabízíme možnost zúčastnit se programu s vánoční tematikou. Na malé i větší návštěvníky čeká nejdříve u vánočního stromečku povídání o vánočních tradicích a jejich historii, na které bude navazovat prohlídka po expozici Rybářství, kde si ukážeme živého kapra a odhalíme tajemství, které ukrývají rybí šupiny.

Lektorský program je vhodný zejména pro menší děti (MŠ a 1. stupeň ZŠ).

Časová náročnost je cca 30 minut.

Vánoční program s lektorem objednávejte e-mailem na lektor@nzm.cz nebo telefonicky na tel. 220 308 375.