Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Africký den na Kačině

Termín konání: 27. 6. 2021

Africký den na Kačině

Chcete zjistit, co má společného Kačina a Afrika? Přijďte 27. června na Kačinu. Ochutnáte skvělé tropické ovoce, prohlédnete si africké umění a dozvíte se zajímavosti o Africe. Ve worshopu si s našim zahradníkem můžete zasadit vlastní YAM.

Sochy z Tengenenge

výstava afrického umění; vstupní rondel zámku

Výstava umění pocházejícího ze sochařské komunity Tengenenge v  Zimbabwe, kde tvoří více než stovka sochařů, usazených zde i se svými rodinami. Za svou jedinečnost vděčí Tengenenge přírodnímu bohatství ukrytému v kopcích pohoří Great Dyke. Jedná se o zásoby kvalitního kamene vhodného pro sochařskou práci, díky nimž mohou místní sochaři tvořit. Každý ze sochařů má v nejbližším okolí vesnice vyhrazený prostor, kde vystavuje své sochy. To z Tengenenge činí možná největší galerii kamenných soch pod širým nebem na světě.

 

Africké trhy

nádvoří zámku

Přijďte ochutnat skvělé tropické ovoce, které pro vás pěstují drobní ugandští farmáři. Všechno je tak akorát zralé, zaručeně čerstvé a bez jakékoli chemie.

Nabídneme vám čerstvé ovoce z Ugandy, exotické ovoce z Indonésie, sušené ovoce, dálkami vonící koření ze Zanzibaru nebo Extra kvalitní čokoládu, kávu a dokonce čerstvé kakaové boby.

 

Přednášky

divadelní pavilon

11:00 Ondřej Homolka -  O africkém sochařství

Chcete se dozvědět více o kamenných sochách z Tengenenge vystavených na zámku Kačina? Ing. Ondřej Homolka vám přiblíží uměleckou komunitu v africkém Zimbabwe, kde již více jak 50 let černošští sochaři tvoří sochy inspirované africkým prostředím i trendy moderního světového umění. Dozvíte se, jak je možné, že v Zimbabwe sochaři tesají sochy z kamene, a nikoliv ze dřeva, jak vznikla umělecká komunita Tengenenge ztracená uprostřed africké buše i jak se sochařům žije v současné době hluboce ovlivněné virovou pandemií.

 

13:00 afrikanistka Marie Imbrová – Africký šperk v tomto století

Přednáška afrikanistky PhDr. Marie Imbrové o rozmanitosti afrického šperku, charakteristických ozdobách jednotlivých vybraných etnik, o původu materiálu a současné úrovni prezentace na mezinárodní scéně. Spojena s ukázkami šperků ze soukromé sbírky autorky i moderními realizacemi návrhů českých designérek. Možnost zakoupení originálů.

 

15:00 Slávek Král - Zažijte Afriku, jak ji neznáte! Cestovatelský stand-up

Slávek Král není žádný cestovatelský začátečník, dvakrát objel stopem svět a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Jak si stopnout letadlo, loď, policejní auto, koně nebo pašeráky drog? Jaké to je, když vás obklíčí 200 slonů na safari? Jak náročné může být objet na kole celý Mauritius? Jak přespat u kolemjdoucích Masajů? Jak se dostat na místní svatbu? Jak do televize? Jak překonat malárii? Co dělat ve slumu v Kibeře? Jak se dostat na školní divadelní festival? Jak přemluvit děcka, aby válela sudy a zpívala u toho českou hymnu? Jak vypadá dovolená cestovatele?

Dobrovolničení na 7 různých místech, 14 afrických zemí, 17 000 km stopem, blesk, bungee jumping, řízení trajektu i kamionu. Brutal lowcost cestování za účelem poznání místních kultur zažiješ na videopřednášce, která tě namotivuje vyjet teď hned a poznat svět.

 

Workshop o tropickém zemědělství; oranžerie, zahrada

Se zahradníkem Romanem Kváčem o afrických plodinách a afrických orchideích, které jsou k vidění v zámeckém skleníku. Pro nadšené zahrádkáře s možností zasadit si vlastní YAM.

Kačina - Africké trhy