Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Výstava Sůl nad zlato

Termín konání: 24. 8. 2019 – 8. 9. 2019

Výstava Sůl nad zlato

Pohádková výstava „Sůl nad zlato, aneb bez soli se vařit nedá“ na zámku Kačina Vás zavede do tajů pohádky. Můžete si zde vyzkoušek kostýmy či šperky. Dozvíte se mnohé zajímavosti z natáčení.

Výstava ze zákulisí filmové pohádky Byl jednou jeden král bude k vidění od 24. srpna 2019 v Národním zemědělském muzeu Kačina. Po tři víkendy se mohou návštěvníci kačinského zámku přenést do pohádkového světa, seznámit se s tím, jak se známá pohádka Sůl nad zlato natáčela a zjistit zda je opravdu sůl nad zlato.

Autorka projektu Věra Krátká ve spolupráci s filmovou výpravou NotabeneArt, Národním zemědělským muzeem Kačina a organizátory akcí Kefír a Vinobraní pořádají výstavu určenou zejména pro rodiny s dětmi a milovníky filmů. 

„Je opravdu sůl nad zlato? Dokážeme žít bez soli? Je pravdou, že je možné bez soli i vařit? Proč potřeba soli přivedla na svět jednu z našich nejznámějších filmových pohádek? Jaké bylo zákulisí nejslavnějšího filmového zpracování pod názvem Byl jednou jeden král s Janem Werichem a Vlastou Burianem? Na tyto a mnoho dalších otázek vám odpoví naše výstava na zámku Kačina, která osloví jistě všechny generace,“ říká autorka výstavy Věra Krátká.

Výstava představí několik známých stylizovaných scén z legendární pohádky, návštěvníky zavede do kuchyně, na sladkou hostinu anebo do komnaty princezny Drahomíry. Mohou si také prohlédnout dochované originály kostýmů a vyzkoušet si jejich repliky, vyrobené stejně jako původní kostýmy z českého krojového brokátu. 

Těšit se lze na nejrůznější česká i cizojazyčná knižní vydání této pohádky od nejstarších ilustrovaných verzí až po ty současné. Návštěvníci se dozví, co o soli a její historii možná ani nevěděli, mimo jiné zda se dá opravdu vařit bez soli. V každé části výstavy je připraveno malé překvapení i nejrůznější tvůrčí aktivity. Výstava navazuje na expozice Národního zemědělského muzea Kačina o hospodářském zázemí zámku.

Po tři víkendy, kdy se konají na Kačině velké návštěvnické akce -Noc na Kačině 24. a 25. srpna, rodinný festival Kefír 31. srpna a 1. září a Vinobraní a dožínky na Kačině 7. a 8. září -, , si mohou návštěvníci v zámecké kapli užít také pohádku Sůl nad zlato tak trochu jinak. Kromě uvedených víkendů jsou připraveny mimořádné komentované prohlídky s autory výstavy, kde se mohou dozvědět více o filmovém zákulisí scénické výpravy dříve a dnes. 

Prodej vstupenek a rezervace termínu komentovaných prohlídek na webu: www.sulnadzlatovystava.cz 

Výstava má jednotné vstupné pro všechny návštěvníky 55,-Kč. 

Kontakt: 

Věra Krátká, autorka a provozovatelka výstavy

Tel: 602 668 348

Tereza Stránská, produkční zajištění

Tel: 722 574 990

info@sulnadzlatovystava.cz

Kačina - sůl nad zlato