Muzeum zemědělské techniky – Čáslav

Výstava Klukovský sen

Termín konání: 6. 4. 2019 – 31. 10. 2019

výstava Klukovský sen 2019, Národní zemědělské muzeum Čáslav

Letošní výstava Klukovský sen je zaměřená na modely a hračky představující zemědělskou techniku. K vidění budou tentokrát převážně modely tuzemské výroby. Výstavu najdete ve dvou místnostech přilehlých k expozici Dřinu strojům.

Spoluautorem výstavy a zároveň majitelem větší části vystavených modelů je sběratel Václav Blažek, jehož sbírka modelů hraček je na našem území ojedinělá a patří k největším na světě. Ve čtrnácti vitrínách budou tentokrát k vidění modely a hračky tematicky zaměřené na oblast zemědělské techniky, naprostá většina vystavených modelů je tuzemské výroby. Nejvíce je svými výrobky zastoupena firma KOVAP Náchod, která jako jediná na světě vyrábí mechanické plechové hračky a modely ručně. Návštěvníci si budou moci na výstavě prohlédnout i ukázky nerozstříhaných plechových dílců před jejich sestavením.

Mezi vystavenými modely je i několik unikátů zhotovených na zakázku pro sběratelské účely nebo jubilejní modely, například model traktoru Zetor se speciálním logem či parní válec s číselným dokladem. Zemědělská technika je doplněna i sbírkou modelů nákladních automobilů a historickými reklamními cedulemi a vlastními modely muzea z podsbírek Rostlinná výroba a Doprava a mechanizace. Vedle různých typů návěsů a přívěsů mohou návštěvníci vidět i traktory, řezačky, čpavkovač, vyvíječ aerosolu a další. Nejcennějším vystaveným exponátem z řady vlastních modelů muzea je model parní oračky. Výstava je doprovázena velkoformátovými fotografiemi zemědělské techniky z fotoarchivu Národního zemědělského muzea.