Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny – Valtice

Expozice Historický vývoj ovocnictví, zelinářství a vinařství

Expozice Historický vývoj ovocnictví, zelinářství a vinařství

Expozice nabízí ukázku historického zahradnického nářadí a nástrojů, které využívali naši předkové při práci na polích a zahradách, ale také při následném zpracování vypěstovaných plodin. 

K vidění tu jsou pluhy, oradla, motyky, rýče, postřikovače, putny, fukary, lisy, zátkovačky a spousta jiných exponátů. Dříve narození návštěvníci zde rádi zavzpomínají na zahradnické pomůcky, které sami dobře znají nebo je používali jejich blízcí.

Expozice obsahuje i jedinečnou sbírku parafinových modelů ovoce a zeleniny, která je z historického hlediska výjimečná tím, že obsahuje odrůdy, které se v současnosti již nepěstují a můžeme je vidět pouze v obrazové podobě, jako součást starých atlasů a encyklopedií. Vystavena je tu také sbírka semen jádrového, peckového a skořápkového ovoce nebo ukázka řezu ovocných stromů spolu s přehledem různých způsobů roubování.

 

Po dobu rekonstrukce valtického muzea je otevřena pouze expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, ostatní expozice nebudou přístupné. Děkujeme za pochopení.