Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Zveme vás na MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad 12.–13. června

Zveme vás na MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad 12.–13. června

O víkendu 12.–13. června se v areálu Kačina konají dvě oblíbené akce – festival zámeckého divadla MAKAČÍNO a Víkend otevřených zahrad. Těšte se na divadelní představení pro malé i velké diváky, dílničky pro děti, komentované prohlídky a procházky zámeckým parkem.

Makačíno je zkratka pro festival zámeckého divadla malé kačinské divadlo, který se na Kačině koná už čtvrtým rokem. Divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů navazuje na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků. Kromě pravidelných divadel jako jsou Divadlo Volfi a Geisslers Hofcomoedianten letos poprvé zahrají soubory Kámoš Drámoš a Loutkové divadlo Sokola Pražského. Velkým lákadlem na Makačínu bude představení loutkového souboru Buchty a loutky, který patří k divadelní špičce nejen v Česku.

Společně s festivalem letos proběhne i Víkend otevřených zahrad. Návštěvníci areálu Kačina tak budou moci spojit kulturní zážitek s komentovanými procházkami kačinským parkem a sadem či s prohlídkou zámecké zeleninové zahrádky a oranžerie. Svátek otevírání zahrad veřejnosti má svoji dlouholetou tradici. Vznikl v roce 1998 ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend). Tento projekt se setkal s velkým ohlasem a postupně se rozšířil po celé Evropě. 

Období zámeckých barokních divadel připomene také Zázračné divadlo barokního světa, které vzniklo v roce 1993 pro inscenaci opery Orfeo ed Euridice klasicistního autora Christopha Willibalda Glucka. Jedná se o přesnou nápodobu barokního marionetového divadla vytvářející dokonalou opticko-akustickou divadelní iluzi barokní formy. Opera měla premiéru v Zrcadlové síni Klementina a s mezinárodním ohlasem se hrála do roku 2005. Funkční zařízení včetně kompletního fundusu loutek, dekorací i kostýmů získalo v roce 2020 Divadelní oddělení Národního muzea a od června bude vystaveno v divadelním pavilonu zámku Kačina.

Během divadelního festivalu budou též vystaveny restaurované kostýmy z původního chotkovského zámeckého divadla, ale k vidění budou celou návštěvnickou sezónu a od 1. července k nim přibude původní chotkovské zámecké loutkové divadlo

Pro děti budou v sobotu i v neděli v časech 11–12 a 13–15 hodin připraveny tematické dílničky. Dobovou atmosféru vám přiblíží „mistr s klikou“, který návštěvníkům areálu bude hrát na staročeský flašinet. Na venkovní představení si můžete přinést vlastní piknikovou deku.

PROGRAM MAKAČÍNA a VÍKENDU OTEVŘENÝCH ZAHRAD 2021

sobota 12. června

10:00 O pejskovi a kočičce – Divadlo Volfi

11:00 Zlaté srdce – Loutkové divadlo Sokola Pražského-Kašpárek

13:00–13:45 komentovaná prohlídka výstavy Epifyty

14:00 Ošklivé káčátko – Divadlo Volfi

15:00–15:45 komentovaná prohlídka zeleninové zahrádky (v případě špatného počasí komentovaná prohlídka oranžerie)

16:00 Raut – Geisslers Hofcomoedianten

 

neděle 13. června

10:00 O babičce Neschopence – Loutkové divadlo Sokola Pražského-Kašpárek

13:00–14:00 komentovaná procházka Příběh o vlivu lidského hospodaření na kačinskou přírodu – od minulosti po současnost

14:30–15:30 komentovaná procházka Chotkovské ovocnictví + prohlídka zámeckého sadu

15:00 Dekanémor – Kámoš Drámoš

16:30 Anča a Pepík – Buchty a loutky

 

Vstupné na jednotlivá představení či komentované prohlídky je 50 Kč/osoba. 

Akce proběhne za dodržení všech aktuálně platných hygienických opatření. Při nepřízni počasí budou představení a komentované procházky přesunuty do vnitřních prostor.

Komentovaná prohlídky a procházky

Výstava Epifyty – o významné skupině rostlin, která velmi ovlivnila zahradnictví posledním století. Výstava přiblíží život epifytů ve svém původním prostředí vysoko v korunách stromů.

Zeleninová zahrádka – v prostorách bývalého zámeckého zahradnictví nalezneme expozici zeleniny a užitkových plodin. Vedle bylinné zahrady si zde můžete prohlédnout více jak sto významných plodin minulosti i současnosti a také světově významné druhy, které se u nás běžně nepěstují.

Příběh o vlivu lidského hospodaření na kačinskou přírodu — už v dobách hraběcího rodu Chotků vznikala různorodá stanoviště v podobě remízů, luk, sadů či vodních ploch, díky nimž se kačinský park muže chlubit velkou škálou rostlinných i živočišných druhů.

Chotkovské ovocnictví a prohlídka zámeckého sadu – Chotkové byli v 19. století významnými producenty ovoce na Kutnohorsku. Vlastnili ovocnou školku, z níž prodávali stromky široké veřejnosti. Pěstovali zejména švestky a třešně. Jako připomínku chotkovského ovocnictví vysázelo Nnárodní zemědělské muzeum v roce 2020 ovocný smíšený sad, kde pěstuje ve zdejším kraji rostoucí staré odrůdy třešní, švestek, jabloní a hrušní.