Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Vyhlášení soutěže o nejhezčí Moranu

Vyhlášení soutěže o nejhezčí Moranu

Tradice vynášení smrti a vítání jara přichází každý rok. Letos jsme pro Vás připravili soutěž o nejhezčí Moranu, kterou jste mohli zasílat do 6. 4. 2021.

Nejhezčí Moranou se stala "černobílá Morana", kterou nám zaslala rodina Bártova. I ostatní Morany byly moc pěkné, proto jsem se rozhodli všem zúčastněným věnovat vstupenku na Makačíno, kde si mohou užít prima odpoledne s divadlem. Podívejte se do fotogalerie, jak se Morany povedly. Za zaslané fotografie moc děkujeme.

Připomeňme si:

Smrtná neděle letos připadla na 21. března. Nejznámější tradice vynášení smrti spojená se Smrtnou nedělí se v mnohých obcích dochovala dodnes. Na tuto tradici jsem proto cílili naší soutěž. 

Vynášení smrti je zvyk, který můžeme bezpochyby řadit k těm nejstarším. Naši předkové vítali příchod jara bujaře. Bylo totiž zřejmé, že zima definitivně odchází, „umírá“. Typickým obřadem spojovaným s koncem zimy bylo vynášení Mařeny, Morany, Smrtholky, prostě Zimy. Předkřesťanské veselé oslavy příchodu jara se církvi i přes veškeré zákazy nedařilo vymýtit. Vynášení smrti ze vsi, radost z příchodu jara a přinášení nového „líta“ za zpěvu jarních písní mělo mezi lidmi velkou oblibu.

Přípravy obřadu probíhaly na Smrtnou neděli už od časného rána. Ženy a dívky vyrobily Moranu, což byla figurína oblečená do ženského oblečení. Postava byla zhotovená z dřevěného kříže obaleného vymlácenou slámou (slámou bez života). Figurínu pak oblékly do šatů, prostěradel nebo látek světlých barev. Na slámě děti vytvořily obličej a místo korálů měla Smrtka kolem krku šňůru s výdumky, což byly bílé vaječné skořápky (prázdné skořápky bez života). Když bylo dílo hotové, uspořádaly většinou děti Smrtce pohřební průvod. Figurínu pak nesli i s dospělými v průvodu před celou ves. Za vsí Moranu zapálili a hodili do potoka, kde ji měla voda spolu se všemi nemocemi a neduhy odnést pryč.

Smrt nesem ze vsi – nové léto do vsi.

Smrt plave po vodě – nové léto k nám jede.

V protikladu k vynesení smrti se v druhé části obřadu Smrtné neděle do obce vnášelo nové léto – líto, lítečko, májíček. Na rozdíl od smrtky, která byla vyrobená z hluchých, neživých materiálů, bylo líto vytvářeno z barevných a živých materiálů. Byl to většinou vršek stromečku svázaný do jakéhosi kruhu (slunce), nebo byl nechaný jen tak volně. Líto bylo ověnčeno barevnými pentlemi, barevnými vajíčky, květinami, někdy i obrázky. Na některých lítech bývala navrchu umístěna malá panenka, která měla znázorňovat ženu jako symbol plodnosti (přicházející jaro). Chození s lítem mělo podobu koledy. Děti obcházely se zpěvem vesnici a přály hospodářům dobrou úrodu.

Líto, nový líto, co jsi nám přineslo?

Mnoho dobrého, kvítí pěkného,

modrého, bílého i červeného.

 

 

 

Kačina - Velikonoce