Příběh zemědělství – Praha

Vydejte se na Letnou do Grónska

Vydejte se na Letnou do Grónska

Zemědělství jako památka UNESCO i experiment. Seznamte se s Grónskem na výstavě v Národním zemědělském muzeu Praha!

Věděli jste, že grónská zemědělská krajina je nově mezi památkami světového kulturního dědictví UNESCO? Nebo že zásadní vliv na místní kulturu měli více než sto let čeští misionáři? S přírodou, kulturou a historií Grónska se můžete seznámit v Národním zemědělském muzeu Praha na výstavě Grónsko – země ledu a života. 

Navštívit ji můžete od 11. ledna do 4. dubna a má zajímavý doprovodný program – například Dětský polární den se skutečným psím spřežením.

O autorech výstavy

Pro autory výstavy, Alenu a Jaroslava Klempířovy, je Grónsko už 21 let druhým domovem. Působí zde jako novináři, spolupracovníci Dánského polárního institutu, České geografické společnosti a dánské ambasády. Společně fotografují, filmují a píší knihy, snaží se poznat a zachytit život v zemi ledu a sněhu ve všech jeho aspektech.

Výstava Grónsko - země ledu a života v NZM Praha, budova Nová MoravaJedním z cílů jejich bádání jsou také české stopy v místní kultuře. A není jich málo. Moravští bratři, kteří zde od roku 1733 působili 167 let, přinesli Gróňanům kulturu především hudební a jazykovou. Samuel Kleinschmidt, rodem z Potštejna, sepsal gramatická pravidla a slovník, který se používá dosud. „Získat si důvěru místních bylo nesmírně náročné, jsou to skvělí lidé, ale vůči cizincům dost uzavření. Teprve postupně jsme se poznávali a i díky společné lásce k hudbě jsme se spřátelili s místními, také s ředitelem všech grónských archivů, které jsou pro badatele jinak nedostupné,“ uvádí spoluautor výstavy Jaroslav Klempíř, vzděláním flétnista a dirigent.

Kujataa v UNESCO

Je zajímavé a důležité sledovat, jaké důsledky přinášejí klimatické změny pro zemědělství i v jiných částech světa. Právě ostrovní oblasti často předznamenávají, jak budou změny postupovat. Subarktická zemědělská oblast Kujataa v jižním Grónsku byla v červenci 2017 přijata do světového kulturního dědictví UNESCO. Díky změnám klimatu se zde na experimentální farmě a v arboretech pěstují například brambory, brokolice, květák, ředkev, ve sklenících i saláty a ředkvičky nebo stromy z klimaticky podobných oblastí.

 

Doprovodný program k výstavě:

Každou sobotu po dobu konání výstavy od 14.30 hodin

Komentovaná prohlídka výstavy s Alenou a Jaroslavem Klempířovými

 

Středa 24. ledna 2018

Grónsko – největší ostrov světa

přednáškový sál Národního zemědělského muzea, začátek v 17 hodin

Historii, přírodu i současný život v Grónsku představí autoři výstavy. Promítání filmu autorů.

 

Sobota 24. února 2018

Dětský polární den – jízdy se psím spřežením          

Dětský polární den je věnován dětem i rodičům – zábavnou formou se seznámí s přírodou a životem ledového království Grónska. Nezapomenutelným zážitkem může být jízda se psím spřežením zkušeného mushera Pavla Kučery. Nebudou chybět grónské vystřihovánky a pohádky či workshop výroby barevných korálkových náhrdelníků podle grónských vzorů.

 

Středa 14. března 2018

Grónsko žije kulturně

přednáškový sál – 17 hodin

Alena a Jaroslav Klempířovi besedují o nesmírně zajímavé kultuře Grónska a historickém propojení našich kultur. Představí knižní, hudební a výtvarnou kulturu, její historické kořeny i současnost. Nebude chybět vyprávění o působení Moravských bratří, kteří byli spojovacím mostem s českou kulturou 167 let. V programu zazní literární a hudební ukázky včetně promítání filmu, autoři představí svoji knihu Grónsko – ostrov splněné touhy.

 

Po dobu trvání výstavy je možné dohodnout autorské přednášky a komentované prohlídky s filmovou projekcí.

 

Fotogalerie výstavy Grónsko – země, ledu, života a zemědělství

 

Tisková zpráva o výstavě Grónsko – země ledu, života a zemědělství

 

Fotoalbum