Příběh zemědělství – Praha

Videoprohlídka expozice Zemědělství s kurátorkou

Videoprohlídka expozice Zemědělství s kurátorkou

Zveme vás na prohlídku expozice Zemědělství! Naší nejnovější expozicí provedla Novinky.cz a mnohé online diváky vedoucí oddělení muzeologie Lucie Kubásková. Ta také stojí za konceptem expozice a výběrem exponátů. Paní Kubásková ve videu představuje zajímavé sbírkové předměty a přibližuje vzdálenou i nedávnou historii naší civilizace, která se zemědělstvím stojí a padá. 

videozáznam prohlídky expozice Zemědělství

VÝLETY Z KARANTÉNY: Cestování časem v Národním zemědělském muzeu na Novinky.cz

Expozice Zemědělství tvoří pomyslné jádro prezentačního konceptu hlavní muzejní budovy na Letné. Zemědělství od neolitu představuje základ celé společnosti, je nejvýznamnějším přínosem pro lidstvo, umožnilo rozvoj dalších odvětví, vědy a techniky. Mottem celé expozice Zemědělství je „Umírněnost“ neboli „Cesta selského rozumu“, kdy současná generace poučená minulostí má zodpovědnost vůči budoucí generaci.

Můžou se měnit technologie a ideologie, ale musí zůstat respekt člověka k přírodě a jejím zdrojům jako základ pro udržitelnou a šťastnou budoucnost.

Najdete tu unikátní sbírkové předměty včetně mnoha preparátů hospodářských zvířat, poslechnete si příběhy našich předků, seznámíte se s historií zemědělství i koloběhem hospodářského roku. První dominantou expozice je býk César, nejlepší plemeník z první české inseminační stanice. Na druhé straně sálu si můžete prohlédnout originální ruchadlo bratranců Veverkových, které v 19. století započalo éru nových technologií a inovací v zemědělství.