Muzeum zemědělské techniky – Čáslav

Více než stoleté stroje na Zemi živitelce 2018

Více než stoleté stroje na Zemi živitelce 2018

Národní  zemědělské muzeum na letošní agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích přiveze vzácné historické stroje ze svých sbírek. Kromě více než sto let starých parních pluhů Praga a Excelsior zde budou od 23. do 28. srpna k vidění i další unikáty.

100 let českého zemědělství

Již 45. ročník Země živitelky nese podtitul 100 let českého zemědělství. Také Národní zemědělské muzeum slaví 100 let od svého založení a i u této příležitosti rozšíří na Výstavišti České Budějovice svou prezentaci. Kromě obvyklé expozice v pavilonu Z, ve které návštěvníci najdou informace o muzeu a jeho pobočkách, oslavách výročí a také například hry pro děti, tu budou vystaveny také dva unikátní historické stroje – Praga K 5 a Excelsior typ P5 z roku 1911 a 1912.

Svoboda, Praga, Wikov, Škoda i Zetor

Mimo tradiční expozici Národní zemědělské muzeum spolu s Výstavištěm České Budějovice a Jihočeským zemědělským muzeem pořádá přehlídku nazvanou 100 let zemědělské techniky, která bude umístěna ve venkovním pavilonu. Zde bude z muzejních sbírek prezentována vývojová řada historických traktorů a žentourů Svoboda D 22, Praga AT, Wikov 22, Škoda HT-40, Pluto 12, Zetor 25 či Zetor 3017

Motorové pluhy Praga K 5 a Excelsior P5

Motorový pluh PRAGA K 5 – vyráběný společností Českomoravská – Kolben (motor) a R. Bächerem z Roudnice nad Labem (pluh) od r. 1912. Výkon 0,56 – 0,6 ha/hod., nebo 3,8 – 4,00 ha/1 den při hloubce orby 25–30 cm. Pluh byl do muzejní sbírky zakoupen od Jaroslava Lexy z Obory u Loun v roce 1957.

Motorový pluh Excelsior P5 – motor vodou chlazený, čtyřdobý zážehový čtyřválec o zdvihovém objemu 4 700 ccm. Motorový pluh má vpředu dvě hnací kola, vzadu jedno řídící, motor má před hnacími koly a kovový rám se třemi radlicemi a automatickým zvedáním. Prvním majitelem byl Josef Uherek z Dobrčic, jemuž byl pluh dodán v roce 1926. Do muzea byl získán v roce 1976.

Motorový pluh vs. univerzální traktor

Počátky vývoje traktorů a motorových pluhů na našem území měly bohatou historii. I když jsme nepatřili mezi země udávající tempo a směr světového vývoje, patřili jsme k vyspělým zemím se strojírenskou tradicí, které dokázaly svou výrobou a vývojem konkurovat zahraniční produkci. Ve světě probíhaly pokusy o sestrojení traktoru se spalovacím motorem již od konce 19. století a prakticky od počátku se ubíraly dvěma směry. V Americe dominovala snaha o univerzální traktor, evropští konstruktéři vyvíjeli motorové pluhy. Dvacátá léta, zejména jejich druhá polovina, patřila k obdobím největšího rozkvětu hospodářství. Prosperita se nevyhnula ani zemědělství a traktorovému průmyslu. Ve světě probíhaly pokusy o konstrukci stroje se spalovacím motorem už od konce 19. století, u nás zhruba o deset let později. Motorové pluhy však později vytlačil traktor, který umožňoval využití nejen pro orbu, ale i další polní práce a také dopravu i pohon zemědělských strojů.

Národní zemědělské muzeum spravuje jednu z nejucelenějších sbírek továrních řad zemědělské techniky v Evropě. Prohlédnout si ji můžete v Praze na Letné a v Čáslavi.

Fotoalbum