Příběh zemědělství – Praha

Vaří Praha i Ostrava – registrujte se na program Když vařila prababička v rámci Noci vědců

Vaří Praha i Ostrava –  registrujte se na program Když vařila prababička v rámci Noci vědců

Vzpomínáte na babiččiny kynuté buchty? Připravujete doma svíčkovou podle starého rodinného receptu? Zkrátka, máte rádi tradiční kuchyni? Neváhejte a zúčastněte se našeho programu „Když vařila prababička“ v rámci Noci vědců.

Čeká na Vás komentovaná příprava jídel podle historických receptářů a vědomostní kvíz s kulinární tématikou, v rámci kterého se dozvíte mnoho zajímavého ze světa gastronomie. Pro vítěze jsme připravili slevové poukazy na kurzy vaření v našem Gastrostudiu. Večer bude završen ochutnávkou připravených pokrmů. Program začne v 17:30 a jeho předpokládaná délka je 2,5 hodiny. Kapacita je omezená. Pokud máte zájem se programu zúčastnit, registrujte se na emailové adrese Kristyna.Kadlecova@nzm.cz.  

Vaření v pražském Gastrostudiu je pokračováním programu, který připravili kurátoři ostravské pobočky Národního zemědělského muzea ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě. Sestavili menu dle receptur z historických kuchařek a rozhodli se uvařit jej dle dobových postupů. Přípravu, samotné vaření a výsledek jejich snažení můžete shlédnout ve videofilmu, který natočili. V Praze připravíme totožné menu, jen jej pojmeme moderně.

 

Detaily z ostravského vaření (videofilm):

  • Příprava a servírování s přihlédnutím k dobovým zvyklostem.
  • Receptury dle Kathariny Prato 1858 a Louisy Seleskowitz 1879.

Videofilm byl připraven ve spolupráci Národního zemědělského muzea Ostrava a Slezské univerzity v Opavě, Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě v rámci řešení projektu Kulinární dědictví českých zemí – paměť, prezentace a edukace, DG18P02OVV067, podpořeného Programem aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II) Ministerstva kultury ČR.

  • Paul Kupelwieser a jeho doba: vídeňská kulinární zastavení

Námět, scénář, výběr menu, experimentální retrogastronomie: prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr. (SU FPF Opava)
Spolupráce: PhDr. Radmila Dluhošová, Ph.D. (SU FPF Opava)