Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny – Valtice

Valtické muzeum vás zve od pondělí 10. 5. na výstavu o vinařských řemeslech

Valtické muzeum vás zve od pondělí 10. 5. na výstavu o vinařských řemeslech

Od pondělí 10. května 2021 se na vás, naše návštěvníky, opět těšíme v muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích. Během uzavření muzea jsme nezaháleli a připravili jsme pro vás výstavu s názvem Příběh o poctivém řemesle a hojnosti dobrého vína. Výstava přibližuje množství profesí, bez nichž by práce samotného vinaře nebyla možná.

Bednář, řezbář, košíkář, kovář či sklář – to byli řemeslníci, bez kterých se neobešel žádný vinař a často byl na jejich práci závislý. Jejich práci a přínos pro vinařství vám přiblíží právě tato nová výstava. Vystaveny budou nástroje i výrobky související s vinařstvím. Návštěvník se tak dozví, že vinařství není jen o samotné práci vinaře na vinici či ve vinném sklepě při výrobě vína, ale také o práci dalších řemeslníků, bez jejichž výrobků by víno nemohlo vzniknout. Někdo musel vyrobit motyky, nůžky a další nářadí potřebné na vinici, dále pak putny, kádě, sudy, demižony a ostatní vinařské potřeby do vinného sklepa. Ani samotné lisy na hrozny si vinař nevyráběl sám, ale zadával tuto práci tesaři.

Výstava doplňuje  expozici vinařských lisů, které jsou jedinečným dokladem práce starých tesařů. Na výstavě také budete mít možnost vyzkoušet si na modelu stavbu cihlové klenby. 

Ve Valticích v Národním zemědělském muzeu můžete výstavu Příběh o poctivém řemesle a hojnosti dobrého vína zhlédnout od 10. května až do konce sezóny.

 

Muzeum současně připravilo i výstavu velkoformátových fotografií vinic z oblasti jižní Moravy, která zdobí nově vybudovanou pavlač muzea.

Muzeum startuje sezónu v pondělí 10. května 2021 a bude mít otevřeno každý den od 9 – 17 hodin. 

Více o muzeu zde.

Fotoalbum