Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny – Valtice

Třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Gloria musaealis 2019

Třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Gloria musaealis 2019

Rozsáhlá rekonstrukce valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny, jejímž výsledkem jsou tři nové expozice a také vyšší komfort nejen pro návštěvníky, ale především pro uložené vzácné sbírkové předměty, získala třetí místo v kategorii Muzejní počin roku v rámci soutěže Gloria musaealis.

 

 

 

Národní zemědělské muzeum Valtice v novém hávu

Rekonstrukce Národního zemědělského muzea Valtice přinesla nové prostory i moderní expozice. Díky projektu financovanému z evropských fondů vznikly tři nové expozice – Národní expozice vinařství, Tajemný život v půdě a v novém podání také Krajina Lednicko-valtického areálu.  Slavnostní vyhlášení soutěže proběhlo v úterý 6. října 2020 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Tři nové expozice, nově přístupné prostory v podkroví muzea, zrekonstruovaná pavlač i dvůr a také lepší přístup pro návštěvníky s omezenou mobilitou, to vše mají možnost vidět všichni, kdo k nám do Valtic přijedou. Nové expozice využívají principů zážitkové pedagogiky a pracují nejen se smysly, ale i s emocemi návštěvníků. To ocení zejména rodiny s dětmi a také školní výpravy. Valtické muzeum je otevřené v říjnu od úterý do neděle, v listopadu potom o víkendech.

Projekt Modernizace areálu a zefektivnění správy podsbírek Národního zemědělského muzea Valtice byl financován z programu Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) Evropské unie a Ministerstvem zemědělství, které je zřizovatelem muzea.

Gloria musaealis

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis již osmnáctým rokem upozorňuje na špičkové výkony muzejních institucí. Muzejní počin roku: soutěžním projektem může být jakákoli aktivita muzea, jejímž výsledkem je významné a dlouhodobé zkvalitnění sbírkotvorné činnosti, péče o sbírky, či služeb poskytovaných veřejnosti. Jedná se např. o vývoj nové technologie péče o sbírky případně její ověření v praxi; zvláště významné obohacení sbírek; záchrana lokality významné pro ochranu přírody a krajiny nebo pro ochranu kulturního dědictví, případně umožnění jejího využívání veřejností.

 

> tisková zpráva (nominace)

> tisková zpráva (ocenění)

Fotoalbum