Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Sezóna na Kačině začala. Letos pro vás chystáme více než čtyřicet akcí

Sezóna na Kačině začala. Letos pro vás chystáme více než čtyřicet akcí

Návštěvnická sezona v Národním zemědělském muzeu Kačina začala už v sobotu 25. března. Pro první návštěvníky jsme připravili dárek – prohlídku se zámeckým zahradníkem, na které jste mohli ochutnat pravou kačinskou kávu vypěstovanou ze zámeckého kávovníku.

Sezóna začíná, držte si klobouky. Letos pro vás chystáme více než čtyřicet kulturních akcí. 

Mezi hlavními návštěvnickými taháky zůstává unikátní Chotkovská knihovna, netradiční expozice Život pod schody – zázemí služebnictva, ale také zámecký skleník, bylinková zahrada, venkovní expozice a aktivity v zámeckém parku. 

První dubnové víkendy jsou věnované oslavám Velikonoc. Velikonoce na zámku se konají 6.–10. dubna a 15.–16. dubna 9–17 hodin a návštěvníky čekají velikonoční prohlídky, výstava velikonočních symbolů v zámeckých interiérech, hledání obřích vajíček v parku – hra pro celou rodinu.

Další dubnovou akcí Kačina dokořán – Krása zámeckých interiérů, která se koná v sobotu 15. dubna. Rozšířené prohlídky zavedou návštěvníky do prostor veřejnosti běžně nepřístupných. S odborníky prozkoumáte kačinské parkety i historický nábytek.

Ani v květnu nebude o zábavu nouze. Mezi nejzajímavější akce patří NočníKačina. Ke shlédnutí bude i v letošním ročníku videomappingová projekce z dílny Františka Pecháčka a Štěpána Kováře. Nebude chybět program pro děti, zaměřený na zvířata žijící v kačinském parku či noční prohlídky.

V Areálu Kačina je připraveno více než čtyřicet kulturních akcí. Mezi nejoblíbenější patří Kačinské hry, NočníKačina, Kačina nespí, Vinobraní či Koně na Kačině. Ani letos nebudou chybět divadelní festival MAKačíno, Víkend otevřených zahrad a oblíbený muzikálový týden Kačina pod hvězdami. Léto na Kačině nabídne v červenci a srpnu řadu pohádek a speciální i noční prohlídky, jógu i příměstské tábory pro děti.

Na Kačinu letos zavítá také řada herců a zpěváků, například Richard Krajčo se skupinou Kryštof, Kateřina Brožová, Monika Absolonová, Daniel Hůlka, Marek Vašut, Petr Štěpánek, Sagvan Tofi, Dana Morávková, Jan Čenský, Martin Zounar či Bára Štěpánová. Návštěvníci se mohou opět těšit i na Honzu Dědka a jeho oblíbenou talk show.

Nejen pro malé princezny bude opět fungovat půjčovna dobových klasicistních kostýmů. Připravena je široká nabídka venkovních aktivit, her a tematických vzdělávacích programů.

Připraveny jsou i nové výstavy: Velikonoce, Voda a život a Současná česká astronomická fotografie. Jedním z největších letošních projektů je nová expozice Zámecká ledárna, která bude zpřístupněna v říjnu.

Kačina letos také slaví 200. výročí od prvního pobytu hraběcí rodiny Chotků na zámku. 22. června uskuteční slavnostní setkání a odborná konference k problematice historických parků. 

Těšíme se na Vás.