Národní zemědělské muzeum

Připomeňte si Mendelův odkaz návštěvou akcí zemědělských institucí

Připomeňte si Mendelův odkaz návštěvou akcí zemědělských institucí

V červenci uplynulo 200 let od narození Gregora Johanna Mendela a řada vědeckých a výzkumných institucí si připomíná jeho genialitu a odkaz. Mezi oblasti, které Mendel svým objevem ovlivnil nejvíce, patří bezesporu zemědělství. Napříč Českem se proto letos konají desítky akcí, dnů otevřených dveří, výstav, exkurzí i workshopů, které zájemcům mohou zajímavý svět zemědělského šlechtění přiblížit.

Když před 160 lety sepisoval opat brněnských augustiniánů G. J. Mendel stať o křížení hybridů hrášku, pravděpodobně netušil, jak zásadní poznání a zemědělský užitek lidstvu přináší. Už první zemědělci na svých polích zlepšovali užitné vlastnosti rostlin výběrem těch s většími zrny či s delším klasem, ale teprve po objevení Mendelových zákonů se ke šlechtění začalo přistupovat jako k vědecké disciplíně. Za dnešní potravinovou dostupností, adaptací zemědělství na klimatické změny či odolností plodin vůči některým chorobám a škůdcům stojí bouřlivý rozvoj genetiky v průběhu 20. a 21. století.

Mendelovo výročí můžete oslavit nejen s Národním zemědělským muzeem. Navštivte také akce zemědělských institucí.

Propagaci akcí probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury. 

logo Ministerstvo kultury

 

 Národní hřebčín Kladruby nad Labem – výstava Ušlechtilá krása Den otevřených dveří – AMPELOS, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo            

 

Přehled akcí zemědělských institucí