Muzeum zemědělské techniky – Čáslav

Poslední možnost – v říjnu otevřeno už jen o víkendech

Poslední možnost – v říjnu otevřeno už jen o víkendech

Podzimní počasí často svádí k polehávání v útočišti domova. My pro vás ale máme tip na zábavnější aktivitu – pojďte do muzea! Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi pro vás zůstává až do konce října otevřené o víkendech a o svátcích.

A co všechno v muzeu uvidíte? Dnes již unikátní historické české traktory a také pestrou kolekci těch zahraničních, stabilní motory i motorové pluhy. Zjistíte, jaký je rozdíl mezi mlátičkou a sklízecí mlátičkou a prohlédnete si i stroje, které na naše pole nikdy nevyjely.

Takový je i příběh jednoho z našich největších unikátů, kombajnu SM 500.  Je to kombajn, který měl ambice posunout celý vývoj o velký krok dopředu, pamětníci říkají, že by přeskočil dobu o dobrých deset patnáct let.  V roce 1971 byly odzkoušeny tři funkční vzory tohoto stroje. Kombajn disponoval příčným kopírováním terénu, bylo možné naklonit ho do určité úrovně stále s velmi dobrou průchodností členitým terénem, odsáváním prachu přímo z lišty, hydrostatickým ovládáním žací lišty s vyrovnáváním při nerovnosti terénu, chlazením motoru, hydrostatickým pojezdem, hydrostatickým řízením, hydraulicky sklopným komínem, který vyprázdnil zásobník zrna, a dalšími technickými novinkami. Byla to ale léta sedmdesátá, a tak se sériová výroba nikdy nerozjela. V rámci spolupráce RVHP byl vývoj tohoto stroje předán do NDR, kde tvořil základ vývoje nové sklízecí mlátičky E – 516.

A pokud ještě stále váháte, zda si udělat výlet, možná vás přesvědčí, že unikátní kolekce továrních řad zemědělských strojů patří mezi ty nejvýznamnější a nejucelenější sbírky v Evropě. Budeme se těšit!