Národní zemědělské muzeum

Pěstování bez zahrady

Pěstování bez zahrady

Možná sníte o vlastní zahradě, ale bydlíte v městském bytě. I v takovém případě máte několik možností, jak začít pěstovat: pronajmout si zahrádku v zahrádkářské kolonii, najít si nejbližší komunitní zahradu, zúrodnit po dohodě se sousedy vnitroblok anebo ozelenit svůj balkon a okenní parapety. Když se podíváte třeba na běžný panelák nebo na jiný obytný dům ve svém okolí, uvidíte, že skutečně zelených balkonů je překvapivě málo.

A když už na nich něco pěstujeme, bývají to speciálně k tomuto účelu vyšlechtěné letničky. Přitom i opravdu skromný prostor se dá pojmout jako malá zahrada. Máme-li pro pěstování omezené místo, vyplatí se spíše pěstovat rostliny, které přinášejí více druhů užitku. Rostliny v nádobách nemusí být jen krásné na pohled: můžou příjemně vonět, pomáhat odpuzovat nepříjemný hmyz a hlavně, můžou nám chutnat. Ačkoliv v nádobách na malé terásce nemůžete počítat s bohatou sklizní, vlastní zelenina a vyzrálé plody jídelníček určitě obohatí. A radost ze zahradničení, ta je k nezaplacení.

 

> přečtěte si celý článek Pěstování bez zahrady, který napsala Anita Blahušová pro Bylinkový týden.

Ing. Anita Blahušová vystudovala mezinárodní politiku na VŠE v Praze a zahradnictví na České zemědělské univerzitě v Praze.

Pracuje v oblasti péče o životní prostředí, spolupracuje s neziskovkami a přispívá texty o přírodě blízkém zahradničení do nejrůznějších médií. Vyšly jí dvě knihy, na třetí se podílela a chystá novou zahradnickou knížku o šetrném pěstování květin k řezu.