Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Ostravské muzeum z ptačí perspektivy

Ostravské muzeum z ptačí perspektivy

Muzeum je stále zavřené, proto jsme se rozhodli poskytnout vám unikátní pohled z jiné perspektivy. Užijte si záběry z ptačí perspektivy a podívejte se na naše ostravské haly v Dolní oblasti Vítkovic pěkně z výšky. Jsme zatím první, tento pohled ještě nenajdete ani na leteckých záběrech internetových vyhledávačů.

Haly, které na snímcích vidíte, si prošly neobyčejnou historií. Obě byly postaveny v roce 1926 a sloužily tamní huti. Severní hala sloužila jako sklad sypkých materiálů a v jižní, o něco delší hale bylo umístěno dvanáct obrovských betonových van pro loužení vypražených kyzových výpalků. Oba objekty dostaly přímý zásah při bombardování Ostravy na sklonku 2. světové války, ale válečnou výrobu mědi bylo potřeba rychle obnovit, a tak byly budovy záhy opraveny.

Později zde byla vybudována opravna veronik, pojízdných mísičů feromanganu, odtud také pochází název haly Veronikárna. Po ukončení výroby v dolní oblasti byly haly využívány jako skladové prostory, později byly dokonce určeny k demolici. Severní, skladovou halu, budou někteří návštěvníci znát i jako místo, kde byl během festivalu Colours of Ostrava stává Radegast Pub.

Nový život halám vdechnul projekt architekta Josefa Pleskota a Milana Šramla. Propojení dvou hal vestavbou korunuje nyní hala třetí, kterou architekti vynesli do výšky a zapustili do střech původních objektů. A my vám nyní nabízíme unikátní pohled z ptačí perspektivy – tento pohled nenajdete zatím ani na leteckých mapách

Ostravské muzeum z ptačí perspektivy