Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

NZM Ohrada zahájila sezonu. Zajděte na nové výstavy

NZM Ohrada zahájila sezonu. Zajděte na nové výstavy

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou zahájí sezonu novými výstavami, ale také mírným omezením provozní doby. V měsících dubnu a říjnu tak můžete muzeum navštívit pouze o víkendech a státních svátcích. Hlavní sezona tradičně zůstává se stále stejnou otevírací dobou, kdy v červenci a srpnu budeme mít otevřeno od 9 do 18 hodin.

Lovecký kočár, zbraňové vitríny a nové výstavy

V průběhu loňského roku byl ze sbírek ohradského muzea restaurován vzácný lovecký kočár, který bude vystaven ve vstupní chodbě muzea. V plánu je i osazení kočáru figurínami kočího a lovce. Vznikne tak zajímavá instalace, zobrazující historické způsoby lovu na přelomu 18. a 19. století.

Návštěvníci mohou také vidět nové zbraňové výstavní vitríny z dílny kašperskohorských truhlářů Kůs a syn. Jsou provedeny v černé barvě, vyloženy tmavě zeleným filcem a osazeny moderním osvětlením. Vhodně dokreslují celou atmosféru barokního Hodovního sálu. Oproti původním vitrínám ze 70. let minulého století jsou lépe viditelné detaily jednotlivých loveckých zbraní.

Muzeum zahajuje sezónu i novými výstavami – například šumavskými i jinými fotografiemi z Archivu Scheufler na „vodní“ téma s názvem Voda? Voda! Zajímavá bude také výstava Návrat velkých šelem, která se objektivně zaměří na historii i současnost pobytu velkých predátorů na našem území.

100 let myslivecké jednoty – výstavy, slavnosti a kvíz

V letošním roce slaví Českomoravská myslivecká jednota významné výročí 100 let od založení. Ohradské muzeum je partnerem těchto oslav a připojuje se hned několika projekty.

Návštěvníky čeká zajímavá panelová výstava o historických meznících vývoje české myslivosti, dále se tato výstava postupně rozroste do dalších prostor muzea, aby pokračovala ve své druhé fázi od srpna ve výstavních sálech muzea. Návštěvníci najdou mnohé z české myslivosti – například odznaky, nože a krátké lovecké zbraně, šperky, lovecký porcelán a sklo.

K výročí myslivecké jednotné organizace bude připraven oblíbený návštěvnický kvíz o zajímavé ceny. Výročí budou zasvěceny tradiční Národní myslivecké slavnosti na Ohradě, které se budou spolu s Dětským mysliveckým dnem odehrávat o víkendu 24. a 25. června 2023.