Příběh zemědělství – Praha

Navštivte nové expozice

Navštivte nové expozice

Třemi novinkami, které rozšířily od července 2017 nabídku NZM, jsou stálé expozice Voda v krajině, Objevovna a Gastrostudio. Výjimečný pohled na Prahu nabízí zpřístupněná střecha letenské budovy.

 

Voda v krajině

Voda v krajině je koncipována tak, aby interaktivní formou představila kompletní příběh vody. Návštěvníci mohou na plastické obří mapě naší republiky sledovat, jak vypadá hospodaření s vodou v jednotlivých regionech, pracovat s mapami rybničních soustav, povodí, rozvodí, srážek a sucha a dozvědět se, kam se voda ztrácí a kde se naopak může nečekaně objevit; jaký vliv má na život v jednotlivých oblastech a jak ovlivňuje ráz krajiny. Vše je doprovázeno animacemi a podmanivým zvukovým podkreslením, aby byla iluze vodního světa úplná.

Naopak Objevovna i Gastronomie, jejíž součástí je Gastrostudio, nejsou postaveny na animacích, efektech a iluzi, ale na skutečnosti a realitě.

 

Objevovna

Jak už sám název napovídá, v Objevovně se bude především objevovat, bádat a zkoumat. Je určena hlavně školákům a stane se nejen přednáškovým a výukovým prostorem, ale také jednou velkou laboratoří, v níž budou probíhat pokusy všeho druhu.

 

Gastrostudio

A pokusům, ačkoliv zcela odlišného ražení a s voňavými a lahodnými konci, bude zasvěceno i Gastrostudio. Je postaveno a pojato jako tréninkové místo pro kuchaře a cukráře národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR, který reprezentuje naši republiku na mezinárodních soutěžích v kulinářském umění. V Gastrostudiu se budou jeho členové „rozcvičovat“ před velkými mezinárodními kláními a návštěvníci budou moci jejich práci sledovat díky kamerám nad pracovní plochou v detailním přímém přenosu nebo ze záznamu na obrazovkách před studiem. Sami se ale mohou také učit a zkoušet – v Gastrostudiu se budou pod vedením těch nejzkušenějších odborníků konat kurzy vaření.

 

Dětská gastronomická herna

A jak už se stalo v NZM milým zaběhnutým pravidlem, vítáni zde budou i malí návštěvníci – kuchaři, o které bude postaráno v dětské gastronomické herně v bezprostřední blízkosti Gastrostudia. V ní budou moci děti napodobovat dospělé při vaření v dětských kuchyňkách a navíc se budou hravou a zábavnou formou učit základům stolování a etikety. Veškeré aktivity v Gastrostudiu budou zaštítěny Kulinářským institutem Marie Sandtnerové.

 

Živá zahrada

Pohled ze střechy Národního zemědělského muzea aspiruje na jeden z nejkrásnějších a nejatraktivnějších v celém hlavním městě, protože z ní lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti Prahy najednou. Kromě neobyčejných výhledů tu návštěvníci najdou také živou zahradu s bylinami a ovocnými keři a stromky nebo včelí úly.