Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Muzeum Ostrava – slavnostní otevření 17. 9. 2020

Muzeum Ostrava – slavnostní otevření 17. 9. 2020

Muzeum potravin a zemědělské techniky se 17. 9. 2020 otevřelo! Každý den od pondělí do neděle v čase mezi 10 a 18 hodinou se můžete přijít podívat do našich nově zrekonstruovaných prostor. V přiznaných,  bezmála stoletých továrních halách, kde jsme zachovali například i původní kolejnice nebo jeřáb, vystavujeme Zemědělskou techniku, traktory i stroje na sklízení a zpracování píce a obilovin. O patro výš, v „tajemné“ nové vestavbě třetí haly vznikl Depozitář potravin. Tato takřka třicetimetrová expozice se zabývá tématem potravin ze všech možných i méně obvyklých stran a úhlů pohledu, navíc máte možnosti vyzkoušet si řadu z nich hmatem nebo čichem. Depozitář doplňuje Galerie českých potravin, výstava „toho nejlepšího“, co čeští moravští a slezští živnostníci či potravinářské podniky vyrábějí.

Pomyslnou třešní na dortu je pak jistě naše hlavní výstava sezony, která potěší moravské patrioty stejně jako všechny pijáky piva. Výstava 50. let pivovaru Radegast v Nošovicích vypráví příběh tohoto pivovaru, a to prostřednictvím dobových materiálů, přehlídkou vývoje pivních lahví či sudů, ukázkou reklamních spotů i připomínkou řady důležitých mezníků v novodobé historii výroby piva.

Slavnostní otevření muzea se uskutečnilo ve čtvrtek 17. září 2020 za přítomnosti ministra zemědělství Miroslava Tomana, hejtmana moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, primátora Ostravy Tomáše Macury a i bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky, který u nápadu na vybudování Národního zemědělského muzea v Ostravě původně stál. Celkové náklady na projekt byly  121,81 milionu korun, přičemž 103,5 milionu korun bylo prostřednictvím programu IROP čerpáno z rozpočtu Evropské unie. Realizaci projektu Zemědělské tradice na Moravskoslezském pomezí také finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Slavnostní otevření Ostravy