Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Makačíno: festival zámeckého divadla na Kačině pro malé i velké

Makačíno: festival zámeckého divadla na Kačině pro malé i velké

Makačíno je zkratka pro festival zámeckého divadla – MAlé KAČINské divadlO, který se koná na zámku Kačina v sobotu 13. 6. , v neděli 14. 6. a v pátek 19. 6. 2020. Jde o divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů navazujících na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků. Letos se koná již 3. ročník.

> program a rezervace vstupenek

V sobotu 13. 6. se pobaví děti i dospělí

Divadlo Volfi

Divadlo pro děti i jejich rodiče. Založila ho v roce 2012 Lenka Volfová, která v současnosti žije i tvoří autorské divadlo na Vysočině a v Praze. S divadlem spolupracují hudebník Slávek Brabec a výtvarnice Barbora Hudečková-Herchlová.

O Malence

Pohádka pro malé i velké o tom, jak jsem se ve světě ztratila a co všechno se mi přihodilo, než jsem se zase našla. Podle Hanse Christiana Andersena.

Byla jedna paní a ta moc chtěla malé děťátko. Nevěděla, jak si ho pořídit, a tak šla za čarodějnicí. Dostala semínko květiny, ze které vyrostla malinká holčička. O její daleké cestě za domovem a štěstím vypráví dobrodružný i dojemný příběh inspirovaný slavnou pohádkou H. CH. Andersena.

Toto představení vzniklo se svolením autorů adaptace a na základě slavné inscenace, ve které Lenka Volfová 10 let vystupovala v divadle Minor. Staré příběhy se zkrátka neochodí. S láskou je hraje už 15 let.

Délka představení: cca 40 minut

Irská rybka

Kolik přání potřebujeme ke štěstí ? A jak se pozná opravdová láska? Příběh pro celou rodinu o tom, že pravý poklad se často skrývá tam, kde ho vůbec nehledáme. Na motivy klasické pohádky. 

Na břehu moře v malé chatrči žil rybář John a jeho žena Mary. Měli se rádi, i když byli chudí, ale jednoho dne chytil John kouzelnou rybku. O tom, co všechno malá tajemná rybka způsobila, vypráví náš příběh. Svou linii děje najdou malí i velcí. Ve starých příbězích je totiž vždycky něco zajímavého pro všechny, kdo jim rádi naslouchají. A taky bude legrace a zazpíváme si.

Délka představení: cca 40 minut

Geisslers Hofcomoedianten

Grandiózní, Energické, Inteligentní, Smyslně Svůdné, Laskavé, Empatické, Rytmické, Strhující, Hravé, Okázalé, Fantastické – a především komediální. Takové je divadlo, které hraje už šestnáct let. Nezávislý divadelní soubor ve své tvorbě propojuje staré tradice s živým, současným divadlem. K barokní inspiraci přistupuje s autorskou svobodou, mísí původní s novým, vzletné s přízemním, činohru, zpěvohru, loutkohru i tanec – tak, aby to všechny bavilo. Inspiruje se barokem a hledá v něm to, co je aktuální pro dnešní dobu. Nevěříte, že má baroko s dneškem mnoho společného? ... tak se přijďte podívat na divadelní představení

Láska ke třem pomerančům

Důvtipná analýza pohádky o závislosti na vitamínech.

Osvěžující vizuálně-groteskní divadelní koktejl o šíleně smutném princovi a jeho neutuchající lásce ke třem pomerančům. Krabicová hra s živými herci, pohyb, hudba, zpěv, fantastický pohádkový příběh na motivy italské lidové pohádky, dávka groteskního humoru, překvapivá kouzla a hlavně plno čerstvých vitamínů.

Podle prvního úplného českého překladu zápisu scénáře reformátora klasické italské komedie dell'arte Carla Gozziho z roku 1761.

Délka představení: cca 60 minut

 

Soubory historických tanců Salome a Tempus Fugit

Oživené sobotní prohlídky zámku Kačina pro malé i velké návštěvníky.

Kde je Rudolf?

Den se krátí, stíny se dlouží, zámkem se přípravy plouží. Blíží se 31. října LP 1864, kačinská premiéra frašky Tannhäuser. Do hlavní úlohy byl obsazen dědic chotkovského panství Rudolf Karel. Hru je třeba pečlivě odzkoušet, jenže ouha… Rudolf není k nalezení. Co se událo? Vtipné rozuzlení příběhu bude k vidění pro návštěvníky zámku v podání souborů historických tanců Salome a Tempus Fugit.

 

Neděle 14. 6. patří dětem!

Divadýlko Mrak

Umělecká agentura UNI-ART vznikla v roce 1997 v úzké spolupráci s Divadýlkem Mrak, nejdříve pouze pro potřebu tohoto souboru. Po čase – v rámci přátelských a kamarádských vztahů – začaly přecházet pod agenturu UNI-ART i další divadelní soubory hrající pro děti, dospělé, muzikanti, šermíři, kejklíři.

O Palečkovi

Na motivy lidových pohádek, pro potřeby Divadýlka Mrak napsal, režie se ujal, loutky vyrobil, kulisy namaloval a mnoho vtipů vymyslel František Xaver Watzl.

Hrají: Yvonna Kršková a Josef Melena

Vyprávěním příběhů o lidové postavičce Palečka se nechali inspirovat František Hrubín, Božena Němcová i Jan Werich, a ti zase byli inspirací pro autorské, dramatické zpracování pohádkového příběhu divadlem Mrak.

Inscenace o malém, mrštném a vtipném hrdinovi je vsazena do velkých, variabilních, barevných kulis, herci v příběhu vystřídají mnoho převleků a k pomoci jim budou také loutky, nejrozmanitějších druhů a velikostí. Děj dokreslují písničky, doprovázené hrou na kytaru a nechybí vtipné a nečekané situace a zápletky.

Pohádka vede dětského diváka  k zamyšlení, že to, co vidíme očima je jen „pozlátko“, a až teprve tehdy, když se člověk projeví, zjistíme, jaký doopravdy je. Divák si uvědomí, že síla člověka není v jeho velikosti a hromotluctví, ale v tom, že má srdce na pravém místě. 

Délka představení: cca 50 minut

 

Pátek 19. 6. s Mrsťou Prsťou

Mrsťa Prsťa

Divadlo Mrsťa Prsťa vzniklo v roce 1999 z jedné skupiny dramatického oboru základní umělecké školy v Kouřimi. Během trvání stálého souboru si herci vyzkoušeli řadu divadelních žánrů od pohádek po vlastní varianty shakespearovských dramat, parodie, barokní divadlo a mnohé další. Členové souboru se pravidelně zdokonalují na letních soustředěních. Vedoucí, dramaturg, režisér a autor her divadla Mrsťa Prsťa je Martin Drahovzal.

Svůj širák odhazuji v dál!

Večer plný divadla a hudby.

Hravá koláž o životě člověka v době barokní aneb Od Cyrana přes tyjátr k jezovitům.

Chcete vědět, jak úsměvně vznikal Rembrandtův obraz „Usmívající se Saskie“, kdo postavil zámek v Chlumci nad Cidlinou či jak dopadne starý manžel, když si jeho mladá žena pozve „milce do seknice“? Kouřimské divadlo Mrsťa Prsťa vás provede historií a zaručuje, že se společně pobavíte i poučíte. Navíc si poslechnete skladby, které k barokní době neodmyslitelně patří. A vše umocněno kouzelným prostorem zámecké kruhové knihovny…

Divadlo hrají: Radka Pšeničková, Kristýna Tichá, Martin Drahovzal a Petr Němec

Zpívají: Barbora Manglová, Nikola Suchová

Na klávesy a kontrabas doprovází: Tomáš Holoubek, Vít Koreček

Délka představení: cca 50 minut

 

Program naleznete zde.

 

Zámecké divadlo na Kačině

Na Kačině se hrálo už od 20. let 19. století – ještě před dokončením nového divadla se divadelní produkce odehrávaly v provizorně upraveném hlavním zámeckém sále. S provozem z doby před otevřením dnešního divadla také souvisí soubor především dětských divadelních kostýmů, chovaný dnes v divadelním oddělení Národního muzea stejně jako mechanické divadélko („panorama“) které se zachovalo v inventáři.