Příběh zemědělství – Praha

Letenské prase: zabijačka, divadlo i workshopy

Letenské prase: zabijačka, divadlo i workshopy
Přijďte zažít atmosféru staročeské tradice do Národního zemědělského muzea v Praze

V sobotu 27. ledna od 10 do 17 hodin můžete v rámci akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality. Připraveny jsou také divadlo a dílničky pro děti i kuchařské workshopy pro dospělé.

Zimní tradice

Ukázky bourání prasete (Letenské prase 2017)Zatímco v minulosti byly zabijačky neodmyslitelnou zimní tradicí v každém větším stavení, ve 21. století jich můžeme v Praze zažít jen pár do roka. Jednou z nich je ta v Národním zemědělském muzeu, která se letos koná už po jedenácté. Přinese především ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa v režii řeznického mistra Tomáše Hudery, začínající v 11, 13 a 15 hodin. Po celou dobu akce bude na muzejním dvoře probíhat také prodej a ochutnávka zabijačkových a dalších gastronomických specialit včetně piva, vína a destilátů. V budově muzea mohou návštěvníci posedět v „muzejní hospůdce“.

Divadla, dílny, workshopy

Připraven je i doprovodný program pro děti – v 11 hodin loutková pohádka Tři malá prasátka v podání souboru Buchty a loutky, ve 13 hodin Prasečí cirkus dua Bratři v tricku a po celý den řemeslné a výtvarné dílničkyDíky nově otevřenému gastrostudiu přinášíme letos návštěvníkům novinku – tematické workshopy. Pod vedením řezníka si budou moci jejich účastníci vyzkoušet, jak se vyrábí jitrnice, tlačenka, jelítka či prejt. Workshopy začínají v 11.30, 13.30 a 15.30 hodin,  všechny dobroty si účastníci mohou sníst přímo v muzeu nebo odnést domů. 

Zachráněný přeštík

Přeštické černostrakaté praseO původních plemenech prasat, zachráněném přeštíkovi či o chovu prasat dříve a dnes se dozvíte na informačních panelech, které pro návštěvníky připravil Výzkumný ústav živočišné výroby v Uhříněvsi. 

Vstupné

Muzeum vybírá na akci jednotné vstupné 50 Kč, po dobu konání akce platí i na vstup do všech expozic. Děti do 140 cm a senioři nad 70 let mají vstup zdarma.

 

Tisková zpráva Letenské prase 2018, fotografie ke stažení