Příběh zemědělství – Praha

Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?

Termín konání: 7. 10. 2023, 9:00–17:00

Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?

Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš? je zábavná soutěžní hra zaměřená na zdravou výživu a správné zacházení s potravinami. Akci pro rodiny s dětmi připravuje Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha a Českou zemědělskou univerzitou.

V tento den také navštivte na muzejním dvoře největší Biojarmark v Praze.

Vstupné do muzea i na muzejní dvůr bude po celý den zdarma!

Akci pro školy pořádáme v pátek 6. 10. 2023. Program pro vaši třídu si rezervujte zde.

Pro děti bude nachystáno 10 herních stanovišť s různými úkoly, testy a soutěžemi. Děti budou na stanovištích poznávat užitkové rostliny a zvířata, seznamovat se s původem rostlinných či živočišných potravin, budou určovat, které potraviny se musí po nákupu skladovat v lednici, které se musí před konzumací důkladně vařit nebo důkladně omýt. Děti se dozví zajímavé informace o našem zažívání, o důležitosti pitného režimu, a také o správném výběru zdravých, hodnotných potravin a významu pohybových aktivit.

Za splnění soutěžních úkolů děti získají razítka do svých hracích karet, za které v cíli dostanou diplom a zajímavé ceny.

Workshop Děti vaří zdravě

Využijte jedinečné příležitosti a přihlaste vaše děti na workshop zdravého vaření s nutriční terapeutkou Pavlínou Matysovou (Zdravě s Papájou).

 Na Workshop Děti vaří zdravě se hlaste zde. Počet míst omezen!

Publikace zdarma
Po celou dobu konání akce budou veřejnosti nabízeny publikace a vzdělávací materiály Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství tematicky zaměřené na zdravou výživu, správné zacházení s potravinami a bezpečnost potravin.

Pro pedagogické pracovníky budou k dispozici pracovní sešity pro žáky všech ročníků základních škol, akreditované učebnice pro druhý stupeň, a další materiály k výukovým programům „Jíme zdravě a s chutí“ a „Výživa ve výchově ke zdraví“. Výukové materiály vychází tematicky ze základních hygienických pravidel Světové zdravotnické organizace (WHO) „5 klíčů k bezpečnému stravování“.

Výtvarná dílna
Pro děti bude připravena výtvarná dílna, kde si budou moci vytvořit vlastní originální přání, pracovat se šablonami a voskovkami nebo si vyrobit papírové zvířátko.

Vanda a Standa
Průběh akce bude svým hudebním vystoupením zpestřovat oblíbená umělecká dvojice „Vanda a Standa“, která předává dětem informace o zdravé výživě a hygieně rukou hravou interaktivní formou spojenou s veselými písničkami.

Biojarmark
V sobotu 7. října bude probíhat na dvorku Národního zemědělského muzea Biojarmark, farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny, kde ekofarmáři z celé republiky představí to nejlepší ze své produkce.

Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?