Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Vorařský den

Termín konání: 14. 9. 2019, 9:00–17:00

Vorařský den 2019, Národní zemědělské muzeum Ohrada

Pojďte si s námi do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.

Letošní, již druhý ročník je organizován ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci. Členové spolku v krojích představí spolek Vltavan, seznámí s historií i současností spolku. Čekají vás přednášky o vorařství i ukázky přípravy jednotlivých částí voru – paření a točení houžví, vysekávání ušní, žabek, vrtání, drnové ohniště.

V mysliveckém sále můžete zhlédnout výstavu spolku Vltavan Čechy „Historie vorařství a šífařství ve fotografii“. Dokumentuje dopravu a život lidí, kteří na vorech a šífech zabezpečovali dopravu materiálu nejen u nás, ale i ve světě  (např. v Číně, Japonsku, USA, Francie a dalších zemí).

Akce se zúčastní i Jiří Svoboda, autor knihy Historie voroplavby v Čechách (prezentace o řece Vltavě, voroplavbě a šífařství). Bude tu podepisovat své knihy a informovat o plánované nové knize o šífařství.

Vorařství byla sezónní záležitost, v zimě se plavci věnovali jiným činnostem. A právě proto vám představíme i některá zapomenutá a zanikající řemesla. Pozvaní řemeslníci vám ukážou vázání provazů, předení na kolovrátku, tkaní, textilní techniky, výrobu šindelů, pletení košíků, výroba březových košťat, řezbářství, ostření a kování seker.

Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny s vázáním vorů, keramická dílna, různé soutěže a kvízy. Po celý den bude zajištěno občerstvení – vorařský guláš, plavecké buchty a další dobroty. Pestrým programem pro děti i jejich rodiče bude provázet kapela Táborští pouličníci.

 

Vorařský den na Ohradě 2018